Live: Ξάνθη – Ατρόμητος 0-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης  –

Παρακολουθείστε ζωντανά από το thrakisports την εξέλιξη του ιδιαίτερα σημαντικού αγώνα ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Ατρόμητο για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Ωρα 14:20  Καλησπέρα από τα Πηγάδια. Η αναμέτρηση έχει αποκτήσει ιδιαίτερο ενδιαφέρον μετά και την ήττα του Παναθηναϊκού μέσα στο ΟΑΚΑ από τον Πλατανια. Οι Θρακιώτες θέλουν να μπουν στο «κόλπο» των πλέι οφ, οι δε Περιστεριώτες να την «σφραγίσουν.

Η Ξάνθη με μια πιθανή νίκη θα βρεθεί στο -1 από τους Ηπειρώτες και την πέμπτη θέση, πάνω από τον Παναθηναϊκό και σε απόσταση βολής από την Ευρώπη.   Βέβαια, μόνο εύκολο «έργο» δεν θα έχει κόντρα στην ομάδα του Αναστόπουλου, παρά το γεγονός πως οι Περιστεριώτες δεν έχουν πάρει κάποιο βαθμό εδώ και δύο σερί αγωνιστικές.

Ωρα 14:35   Το διαιτητικό τρίο έχει βγει για προθέρμανση. Την αναμέτρηση διευθύνει ο Δημήτρης Θάνος του Συνδέσμου Γρεβενών, με βοηθούς τους Πολυχρόνη Κωσταρά( Αιτωλοακαρνανίας) και Ιορδάνη Δημητριάδη( Καστοριάς), ενώ τέταρτος είναι ο Δημήτρης  Στυλιαράς του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Οι Ενδεκάδες δύο ομάδων:

Skoda Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Μουκουάνα, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Ντιέ, Φλίσκας, Μάνταλος, Μαρσελίνιο, Ονουάτσι, Σολτάνι

Ατρόμητος(Νίκος Αναστόπουλος): Ράντμαν, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ουντότζι, Ιγκλέσιας, Σουμπίνιο, Ναπολεόνι, Μπρίτο, Μάντζιος

Ώρα 15:00  Όλα έτοιμα για την έναρξη του  αγώνα, στην σέντρα η ομάδα της Ξάνθης με τους Πέτρο Μάνταλο και Μπένταζαμιν Ονουάτσι.

1′  Εναρξη του αγώνα

10′  Αρκετά καλός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα 10 λεπτά, δίχως την μεγάλη ευκαιρία ωστόσο

17′   Πολύ καλή ατμόσφαιρα από τους περίπου 1,500 φίλους της Ξάνθης που επέλεξαν να περάσουν αυτό το συννεφιασμένο μεσημέρι Κυριακής στο γήπεδο

20′    Παιχνίδι κέντρου σε αυτά τα πρώτα 20 λεπτά

30′   Ανούσια κατοχή που φτάνει μέχρι και το 70% για την ομάδα της Ξάνθης, που δεν μπορεί να φανεί απειλητική στην εστία του Ράντμαν.

45′    Τέλος πρώτου ημιχρόνου στα Πηγάδια, στο μηδέν Ξάνθη και Ατρόμητος. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Ξάνθη – Ατρόμητος 0-0

Μόνο το γκολ λείπει από την Ξάνθη, που έχει τον έλεγχο του αγώνα. Στο 67% η κατοχή μπάλας για την ομάδα της Θράκης έναντι 33% του Ατρόμητου, 6  τελικές για την Ξάνθη με της δύο εξ ‘ αυτών στην εστί έναντι μόλις δύο των φιλοξενούμενων(1 προς την εστία). Μοιρασμένα τα φάουλ με της δύο ομάδες να έχουν από 8, ενώ 5 κόρνερ έχει η Ξάνθη έναντι 2 του Ατρόμητου. Ενώ στην μόνη κατηγορία που είναι μπροστά οι Περιστεριώτες είναι στα… οφσάιντ με 6 έναντι μόλις 1 της γηπεδούχου.

Ώρα 15:58  Είδηση της τελευταίας στιγμής, παρελθόν αποτελεί από την Ξάνθη ο Σάντος Γκλέισον.

46′  Έναρξη δεύτερου μέρους, στην σέντρα οι Σουμπίνιο και Μάντζιος για τον Ατρόμητο

57′  Πολύ καλή στιγμή για τον Ατρόμητο, με τον Στέφανο Ναπολεόνι αστοχεί από κοντά.

60′  Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Βαγγέλης Πλατέλλας περνάει στην θέση του Ονουάτσι

65′  Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο, στην θέση του Ουντότζι    περνάει ο Ελίνι  Δημούτσος

68′  Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης, στην θέση του  Πέτρου Μάνταλου ο Ντάνι

70′   Συμπληρώσαμε 70’ λεπτά στα Πηγάδια, χωρίς κάτι το συνταρακτικό. Πάντα το 0-0 καθώς μπαίνουμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα…

74′   Πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με το φάουλ του Σουμπίνιο να διώχνει με υπερένταση ο Λοντίγκιν σε κόρνερ.

79’  Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι στο  Σωκράτη Φυντανίδη του Ατρομήτου

80’  Πολύ δυνατό χτύπημα φάουλ του Ντιέ δύσκολα απομάκρυνε ο Ράντμαν.

82’  Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με το σουτ του Ντάνι να καταλήγει λίγο δίπλα από την ρίζα του δεξιού δοκαριού του Ράντμαν

83’  Δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Θανάση Καραγκούνη να περνά στην θέση του Σουμπίνιο

86’  Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη με τον νεαρό επιθετικό Αντώνη Ράνο να παίρνει την θέση του Καρίμ   Σολτάνι

90’  Τελευταία αλλαγή και για τον Ατρόμητο με τον Σεμπάστιαν Γκαρσία να περνάει στην θέση του Μπρίτο. Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις όπως έδειξε ο τέταρτος Δημήτρης Στυλιαράς

90+3′  Τέλος του αγώνα στα Πηγάδια. Δίκαια στο 0-0 οι δύο ομάδες σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Τελικό αποτέλεσμα: Skoda Ξάνθη – Ατρόμητος 0-0

.

Εδώ ολοκληρώνεται το live από τα Πηγάδια αλλά μείνετε μαζί μας, γιατί ακολουθεί πλούσιο ρεπορτάζ, η ανάλυση του αγώνα, δηλώσεις και όλα τα παρασκήνια από τον σημαντικό αυτό αγώνα…