Live: Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 0-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το thrakisports την εξέλιξη στο “Ελ Κλάσικο” του ΔΑΚ Κομοτηνής, την μεγάλη μάχη της Θράκης ανάμεσα στον Πανθρακικό και την Skoda Ξάνθη.

Καλησπέρα από το ΔΑΚ Κομοτηνής. Καθαρά Δευτέρα με μεγάλο Θρακιώτικο ντέρμπι και το thrakisports είναι εδώ για να το καλύψει εκτενώς, με τρεις συνεργάτες του.

Πριν από λίγο έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Σερφά, Μουνάφο, Τζάνης, Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Καστσελάν, Ντιόγκο, Λουσέρο, Βαϊρουά, Παπαδόπουλος.

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης):  Λοντίγκιν, Φλίσκας, Γούτας, Παΐτο, Μάνταλος, Μαρίν, Μαρσελίνιο, Σολτάνι, Κομεσίδης, Ντιέ, Βάλλας.

Διαιτητής του αγώνα ο Αθανάσιος Γιάχος (Χίου) με βοηθούς τους Σαραϊδάρη (Μακεδονίας) και Μερκενίδη (Μακεδονίας).

Αρκετός κόσμος στο ΔΑΚ Κομοτηνής, καθώς η ομάδα της Κομοτηνής καίγεται περισσότερο για τη νίκη προκειμένου να αποφύγει τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Έχουν όμως έρθει και μεμονωμένοι ξανθιώτες οπαδοί. Κανένα παρατράγουδο μέχρι στιγμής, διακριτικά αλλά δρακόντεια τα μέτρα ασφαλείας.

1′ Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου

6′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαϊκαρά από πολύ μακριά, άουτ δίχως να ανησυχήσει τον Λοντίγκιν

17′ Συρτό σουτ του Παπαδόπουλου από αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Λοντίγκιν.

19′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Κοντογουλίδης αντί του Παπαδόπουλου που πιάνει τον δικέφαλο και δεν συνεχίζει.

25′ Μοιρασμένη η κατοχή της μπάλας. Ελαφρά η υπεροχή του Πανθρακικού στο ξεκίνημα, έχει ισοροπηθεί κάπως στα τελευταία λεπτά, μετά την αλλαγή.

30′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μαρίν σέντρα από δεξιά, ο Σολτάνι έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

36′ Δοκάρι για τον Πανθρακικό. Σέντρα του Βαϊρουά, κεφαλιά του Κοντογουλίδη, η μπάλα όμως σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν. Εχει ανάψει το παιχνίδι

39′ Γκολ η Ξάνθη με κεφαλιά του Γούτα. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ και ο Γούτας σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους για να πιάσει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

40′ Στον μεγάλο απόντα Γκλέισον αφιέρωσαν το γκολ οι παίκτες της Ξάνθης.

45+1′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Πανθρακικός – Ξάνθη 0-1

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47′ Γκολ η Ξάνθη. 0-2 με τον Ντιέ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή. Ο Κουτσόπουλος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για δεύτερη φορά.

50′ Με τις χειρότερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Πανθρακικό, απογοήτευση από τον κόσμο του. Πανηγύρι για τους ξανθιώτες

57′ Κίτρινη κάρτα στον Καστσελαν για διαμαρτυρία

58′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Μίνγκας αντί του Μουνάφο.

64′ Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Σμιθ αντί του Μαρσελίνιο.

65′ Γκολ του Κοντογουλίδη ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Ο Λουσέρο έκανε το σουτ, ο Λοντίγκιν απέκρουσε με τον Κοντογουλίδη να είναι εκτεθειμένος όταν πλάσαρε και σκόραρε αλλά το γκολ δεν μετρά.

66′ Κίτρινη κάρτα στον Παΐτο για χέρι.

73′ Ο Σολτάνι έκλεψε από τον Σερφά, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα προς την εστία του Κουτσόπουλου.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Λοντίγκιν για καθυστέρηση.

76′ Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιόγκο για μαρκάρισμα στον Μαρίν.

79′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Σκλιοπίδης αντί του Τζάνη.

81′ Σουτ του Λουσέρο, η μπάλα στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

83′ Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Πλατέλλας αντί του Μαρίν.

85′ Σέντρα του Μπαϊκαρά, με τον Λουσέρο να κάνει την προβολή στην κίνηση και τον Λοντίγκιν να αποκρούει εντυπωσιακά και να μαζεύει στη συνέχεια την μπάλα.

88′ Κόρνερ για τον Πανθρακικό με τον Βαϊρουά να πιάνει την κεφαλιά, με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Λουσέρο. Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2′ Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Μπαξεβανίδης αντί του Μάνταλου. Κίτρινη στον Πλατέλλα.

90+3′ Τέλος του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα στο “Ελ Θράκικο”: Πανθρακικός – Ξάνθη 0-2

Η Ξάνθη αποδεικνύεται αφεντικό της Θράκης. Με την τέταρτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της, εξασφαλίζει και τυπικά την παραμονή της στην Σούπερ Λίγκα και μπορεί να κοιτάζει κρυφά το ενδεχόμενο εισόδου στα πλει οφ. Αντιθέτως, ο Πανθρακικός βρίσκεται πλέον τρίτος από το τέλος, μόλις έναν πόντο πάνω από τον Αρη, τον οποίο θα κληθεί να αντιμετωπίσει στην Θεσσαλονίκη το Σάββατο σε ένα ματς-τελικό.

Αναλυτικό ρεπορτάζ, φωτογραφίες, ανάλυση, παρασκήνιο και δηλώσεις σε λίγο…