LIVE η Β’ Εθνική: Προμηθέας Πατρών – Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνή – Πευκοχώρι

Μεταδίδει από το Κλειστό Γυμναστήριο της Κομοτηνής ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στους αγώνες Προμηθέας Πατρών – Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου για την 5η Αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας στο μπάσκετ. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κομοτηνής, ενημερώνεται και για την εξέλιξη στο παιχνίδι της Πάτρας και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Πέμπτη αγωνιστική στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής στο Μπάσκετ, με τις δύο ομάδες της Θράκης να έχουν δύσκολο έργο. Η Ασπίδα Ξάνθης αγωνίζεται στην Πάτρα με τον Προμηθέα, ο οποίος έχει σαν στόχο την άνοδο στην Α2, ενώ ο ΓΑΣ Κομοτηνή, που ψάχνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, υποδέχεται την Ευρώπη Πευκοχωρίου που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ώρα 15:45 Το παιχνίδι της Ασπίδας ξεκινάει μία ώρα νωρίτερα από την προγραμματισμένη έναρξη των αγώνων της Β’ Εθνικής, καθώς για συγκοινωνιακούς λόγους η ομάδα της Ξάνθης ζήτησε το παιχνίδι να ξεκινήσει στις 16:00, κάτι στο οποίο συμφώνησε και η ομάδα του Προμηθέα Πατρών.

Ώρα 15:53 Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις της 5ης Αγωνιστικής είναι ΧΑΝΘ – Μαχητές Δόξα Πεύκων, Άργος Ορεστικό – Ανατόλια, Πιερικός Αρχέλαος – Στρατώνι, Φοίνικας Λάρισας – Τιτάνες Παλαμά και Αργοναύτης – Αίας Ευόσμου.

Ώρα 15:58 Διαιτητές στην αναμέτρηση της Πάτρας είναι οι Καραβίτης και Στρέμπας από τον Σύνδεσμο Αττικής, ενώ στον αγώνα της Κομοτηνής οι Σιμητόπουλος και Τζιβελεκίδου από τον Σύνδεσμο Θεσσαλονίκης.

Ώρα 16:32 Άποκαταστάθηκε ένα πρόβλημα που ειχαμε με την Πάτρα. Η Ασπίδα βρίσκεται πίσω στο σκορ με 29-23, 3’20” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ώρα 16:47 Ημίχρονο στην Πάτρα, με την Ασπίδα να βρίσκεται 4 πόντους πίσω, παίζοντας πολύ καλά. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Προμηθέας Πατρών – Ασπίδα Ξάνθης 35-31.

Ώρα 16:55 Στην Κομοτηνή οι δύο ομάδες τελειώνουν την προθέρμανση τους και περιμένουμε τις πεντάδες των δύο ομάδων για την έναρξη του αγώνα.της

Ώρα 16:59 Πεντάδες στην Κομοτηνή. Για τον ΓΑΣ Κομοτηνή ξεκινάνε οι Διαμαντίδης, Λεχούδης, Μπερής, Βελή και Χαλήλ, ενώ για την Ευρώπη Πευκοχωρίου οι Παναγιωτόπουλος, Γεωργάκης, Μπεχλιβάνης, Νησιώτης και Δήμου.

Ώρα 17:08 Πέντε λεπτά στην Κομοτηνή, με τον ΓΑΣ να προηγείται με 11-9.

Ώρα 17:19 Τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στην Κομοτηνή, με τον ΓΑΣ να βρλισκεται ένα καλάθι πίσω. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 17-19.

Ώρα 17:21 Δυστυχώς το παιχνίδι δεν εξελίσετε καλά για την Ασπίδα, καθώς η ομάδα της Ξάνθης κατέρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο και βρίσκεται πίσω με 18 πόντους. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Προμηθέας Πατρών – Ασπίδα Ξάνθης 57-39.

Ώρα 17:31 Το ντέρμπι συνεχίζετε στην Κομοτηνή, με το Πευκοχώρι να προηγείται με 24-26, πέντε λεπτά για το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ώρα 17:35 Μεγάλο πλήγμα για τον ΓΑΣ, καθώς ο Βελή τραυματίστηκε και αποχώρησε υποβασταζόμενος, 3’28” πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ώρα 17:45 Τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου στην Κομοτηνη, με τον ΓΑΣ να βρίσκεται πίσω με ένα πόντο. Πολύ ωραίο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Ο ΓΑΣ έχει πολλές χαμένες βολές, ενώ έχει πρόβλημα και με το αμυντικό ριμπάουντ, καθώς το Πευκοχώρι έχει πολλές φορές δεύτερες και τρίτες επιθέσεις. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 32-33.

Ώρα 17:47 Τέλος του αγώνα στην Πάτρα με την Ασπίδα να γνωρίζει την ήττα με 16 πόντους διαφορά. Τελικό αποτέλεσμα: Προμηθέας Πατρών – Ασπίδα Ξάνθης 73-57.

Ώρα 18:08 Πέντε λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου και ο ΓΑΣ προηγείται με 42-39 σε ένα πραγματικά πολύ όμορφο παιχνίδι.

Ώρα 18:16 Τέλος της τρίτης περιόδου, με τον ΓΑΣ να προηγείται με δύο πόντους και το τέταρτο δεκάλεπτο αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 53-51.

Ώρα 18:28 Πέντε λεπτά για το τέλος, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 61-60.

Ώρα 18:32 Τρία λεπτά για το τέλος, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 63-63.

Ώρα 18:35 Δύο λεπτά για το τέλος, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 63-65.

Ώρα 18:38 Τελευταίο λεπτό, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 66-66

Ώρα 18:41 Ακόμα 8 δευτερόλεπτα, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 68-68.

Ώρα 18:43 Ο Ζώτος αστοχεί σε τρίποντο αμαρκάριστος και το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση. Αποτέλεσμα κανονικής διάρκειας: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 68-68.

Ώρα 18:47 Τέσσερα λεπτά για το τέλος της παράτασης, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 72-71.

Ώρα 18:49 Τρία λεπτά για το τέλος της παράτασης, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 77-74.

Ώρα 18:53 Δύο λεπτά για το τέλος της παράτασης, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 79-75.

Ώρα  18:54 Τελευταίο λεπτό της παράτασης, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 79-77.

Ώρα 18:55 26 δευτερόλεπτα για το τέλος της παράτασης, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 79-80.

Ώρα 18:59 Εκπληκτικό φινάλε στην Κομοτηνή !!!! Ο ΓΑΣ με δύο λάθος επιθέσεις πήξε να χάσει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του, όμως ο Μπεκρής με λέι απ σε νεκρό χρόνο ισοφαρίζει και έτσι έχουμε και άλλη παράταση !!!!  Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου παράτασης: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 83-83.

Ώρα 19:02 Τέσσερα λεπτά για το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 83-86.

Ώρα 19:04 Τρία λεπτά για το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 84-86.

Ώρα 19:08 Δύο λεπτά για το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 86-88.

Ώρα 19:10 Τελευταίο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, ΓΑΣ Κομοτηνη – Ευρώπη Πευκοχωρίου 86-90.

Ώρα 19:14 Δυστυχώς ο ΓΑΣ δεν άντεξε και ηττήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, σε ένα πραγματικά πολύ όμορφο παιχνίδι. Τελικό αποτέλεσμα: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευρώπη Πευκοχωρίου 87-94

Ακολουθεί ρεπορτάζ και με τις δύο αναμετρήσεις των ομάδων της Θράκης.