LIVE η Β’ Εθνική: ΓΑΣ Κομοτηνή – Τιτάνες Παλαμά και Φοίνικας Λάρισας – Ασπίδα Ξάνθης

Μεταδίδει από το Κλειστό Γυμναστήριο της Κομοτηνής ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στους αγώνες ΓΑΣ Κομοτηνή – Τιτάνες Παλαμά και Φοίνικας Λάρισας – Ασπίδα Ξάνθης για την 17η Αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας στο μπάσκετ. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κομοτηνής, ενημερώνεται και για την εξέλιξη στο παιχνίδι της Λάρισας και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Δέκατη έβδομη αγωνιστική στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής στο Μπάσκετ, με τον ΓΑΣ Κομοτηνή να υποδέχεται τους Τιτάνες Παλαμά, ενώ η Ασπίδα αγωνίζεται στη Λάρισα με την ομάδα του Φοίνικα.

Ώρα 16:35 Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις της 17ης Αγωνιστικής είναι ΧΑΝΘ – Αίαντας Ευόσμου, Άργος Ορεστικό – Μαχητές Δόξα Πεύκων, Πιερικός Αρχέλαος – Ανατόλια, Προμηθέας Πατρών – Στρατώνι και Αργοναύτης – Ευρώπη Πευκοχωρίου.

Ώρα 16:45 Διαιτητές στην αναμέτρηση της Κομοτηνής είναι οι Δεληγιαννίδης και Τζιβελεκίδου από το Σύνδεσμο Θεσσαλονίκης,  ενώ στο παιχνίδι της Λάρισας οι Λόρτος και Φουτζήλας, επίσης και οι δύο από το Σύνδεσμο της Θεσσαλονίκης.

Ώρα 16:55 Πολύ μικρή η προσέλευση του κόσμου στο κλειστό της Κομοτηνής. Περίπου 20 φίλοι του μπάσκετ αυτή τη στιγμή στην κερκίδα.

Ώρα 17:00 Πεντάδες. Για τον ΓΑΣ Κομοτηνή ξεκινάνε οι Διαμαντίδης, Μανάκας, Λεχούδης, Ντίνας και Μπεκρής, ενώ για τους Τιτάνες Παλαμά οι Ψαρόπουλος, Τριανταφύλλου, Κουτίνας, Μαλτέσιος και Φούντας.

Ώρα 17:07 Πολύ κακό ξεκίνημα από τον ΓΑΣ που χάνει με 2-8 στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού και αναγκάζει τον Νεοκλή Λεμονίδη να καλέσει γρήγορα το πρώτο τάιμ άουτ.

Ώρα 17:11 Πέντε λεπτά στην Κομοτηνή και οι Τιτάνες προηγούνται με 4-14.

Ώρα 17:18 Αντίθετα έχουμε ντέρμπι στη Λάρισα, όπου η Ασπίδα βρίσκεται στο πεντάλεπτο πίσω ατο σκορ με 8-7.

Ώρα 17:19 Τέλος της πρώτης περιόδου στην Κομοτηνή, με τους Τιτάνες να προηγούνται με δεκαέξι πόντους διαφορά, εκμεταλευόμενοι τις κακές επιλογές του ΓΑΣ στην επίθεση και τις πολύ κακές επιστροφές στην άμυνα. Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου: ΓΑΣ Κομοτηνη – Τιτάνες Παλαμά 11-27.

Ώρα 17:31 Πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου και ο ΓΑΣ βρίσκεται πίσω στο σκορ με 20-39.

Ώρα 17:37 Μόλις άρχισε η δεύτερη περίοδος στη Λάρισα, με την Ασπίδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 23-15.

Ώρα 17:40 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Κομοτηνή. Πολύ κακή εμφάνιση του ΓΑΣ, βρίσκεται πίσω στο σκορ με είκοσι επτά πόντους διαφορά και το δεύτερο ημίχρονο δείχνει να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Τιτάνες Παλαμά 26-53.

Ώρα 18:03 Διασυρμός για τον ΓΑΣ που χάνει με 31-74, τέσσερα λεπτά για το τέλος της τρίτης περόδου.

Ώρα 18:07 Ημίχρονο στη Λάρισα, με την Ασπίδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με δεκατρείς πόντους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Φοίνικας Λάρισας – Ασπίδα Ξάνθης 41-28.

Ώρα 18:11 Τέλος της τρίτης περιόδου στην Κομοτηνή, με την διαφορά να αγγίζει το νταμπλ σκορ. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: ΓΑΣ Κομοτηνη – Τιτάνες Παλαμά 43-82.

Ώρα 18:28 Τέλος του αγώνα στην Κομοτηνη, με τον ΓΑΣ να γνωρίζει βαριά ήττα. Τελικό Αποτέλεσμα: ΓΑΣ Κομοτηνή – Τιτάνες Παλαμά 66-101.

Ώρα 18:31 Τέλος της τρίτης περιόδου στη Λάρισα, με την Ασπίδα να βρίσκεται πίσω με διψήφια διαφορά. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: Φοίνικας Λάρισας – Ασπίδα Ξάνθης 58-43.

Ώρα 18:52 Δύο λεπτά για  το τέλος του αγώνα στη Λάρισα και η Ασπίδα με σερί 8-23 έχει κάνει την ανατροπή και έχει ισοφαρίσει σε 66-66.

Ώρα 19:04 Μεγάλη ανατροπή και νίκη για την Ασπίδα, που κατάφερε στην τελευταία περίοδο να γυρίσει διψήφια διαφορά και να πάρει μία πολύ σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Τελικό αποτέλεσμα: Φοίνικας Λάρισας – Ασπίδα Ξάνθης 69-73.

Ακολουθεί ρεπορτάζ από τη μεγάλη νίκη της Ασπίδα Ξάνθης, αλλά και την ήττα-διασυρμό του ΓΑΣ Κομοτηνή.