LIVE η Β’ Εθνική: ΓΑΣ Κομοτηνή – Προμηθέας Πατρών

Μεταδίδει από το Κλειστό Γυμναστήριο της Κομοτηνής ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στον αγώνα ΓΑΣ Κομοτηνή – Προμηθέας Πατρών για την 21η Αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας στο μπάσκετ. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κομοτηνής και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Εικοστή πρώτη αγωνιστική στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής στο Μπάσκετ, με τον ΓΑΣ Κομοτηνή να υποδέχεται τον Προμηθέα Πατρών, σε ένα παιχνίδι που για συγκοινονιακούς λόγους διεξάγεται σήμερα και όχι την Κύριακη 22 Μαρτίου μαζί με τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής.

Ώρα 16:50 Μονόπλευρο το ενδιαφέρον του παιχνιδιού, καθώς ο ΓΑΣ Κομοτηνή υποβιβάστηκε και μαθηματικά την Κυριακή και την επόμενη αγωνιστική χρονία θα αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική. Αντίθετα ο Προμηθέας Πατρών, μετά και από τα αποτελέσματα της Κυριακής, διεκδικεί την απευθείας άνοδο στην Α2 Κατηγορία και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τους Μαχητές Δόξα Πεύκων.

Ώρα 16:53 Αυτή είναι η δεύτερη αναμέτρηση στην ιστορία των δύο ομάδων. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ομάδα των Πατρών είχε επικρατήσει με 70-56.

Ώρα 16:57 Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Τσιρτσιμάλης και Τζιβελεκίδου από τον Σύνδεσμο Θεσσαλονίκης.

Ώρα 16:59 Πεντάδες. Για τον ΓΑΣ ξεκινάνε οι Λεχούδης, Ντίνας, Μπεκρής, Καλατζής και Χαλήλ, ενώ για τον Προμηθέα οι Ντίμπ, Κατιακός, Γιαννικόπουλος, Μαναβόπουλος και Τζακόπουλος.

Ώρα 17:03 Καλό ξεκίνημα για τον ΓΑΣ που προηγείται με 8-4, 7 λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ώρα 17:05 Γρήγορη απάντηση από τον Προμηθέα, που με σερί 0-6 περνάει μπροστά με 8-10.

Ώρα 17:10 Σερί 10-0 από τον ΓΑΣ που περνάει μπροστά με 18-10, 3 λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ώρα 17:16 Τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Προμηθέα να πραγματοποιεί εντυπωσιακό σερί 0-14 και να προηγείται με 6 πόντους. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Προμηθέας Πατρών 18-24.

Ώρα 17:19 Για πρώτη φορά στο παιχνίδι ο Προμηθέας παίρνει διψήφια διαφορά και προηγείται με 18-29, 8 λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. μεγαλώνει το σερί της ομάδας των Πατρών σε 0-19.

Ώρα 17:26 Παραμένει σε διψήφιο αριθμό η διαφορά. 23-36 το σκορ, 4’50” πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Ώρα 17:32 Πλησιάζει ο ΓΑΣ, που μειώνει τη διαφορά στους 6. 33-39 το σκορ, 1’50” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ώρα 17:37 Εντυπωσιακός ο ΓΑΣ, παίζει χωρίς άγχος και με σερί 17-6, μειώνει με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο καλάθι. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Προμηθέας Πατρών 40-42.

Ώρα 17:40 Πρώτος σκόρερ του ΓΑΣ και του παιχνιδιού ο Μπερκρής με 19 πόντους και τρία τρίποντα. Από τον Προμηθέα πρώτος σκόρερ ο Πέττας με 14 πόντους και ένα τρίποντο.

Ώρα 17:52 Προσπαθεί να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά ο Προμηθέας. 44-51 το σκορ, 7’39” για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ώρα 17:55 Αγγίζει και πάλι διψήφιο νουμερο η διαφορά, 46-55 το σκορ.

Ώρα 17:57 Μειώνει με τρίποντο ο ΓΑΣ σε 49-55, 5’20” για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ώρα 18:01 Σε διψήφιο νούμερο ξανά η διαφορά, 49-60 το σκορ, 2’58” για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ώρα 18:04 Δεν τα παρατάει ο ΓΑΣ που μειώνει σε 57-62, 1’15” για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ώρα 18:09 Τέλος της τρίτης περιόδου με τον Προμηθέα με ένα γρήγορο σερί 1-6 να φέρνει τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Προμηθέας Πατρών 58-68.

Ώρα 18:13 Δείχνει να καθαρίζει το παιχνίδι ο Προμηθέας, που προηγείται με 58-75, ενώ απομένουν 8 λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.

Ώρα 18:16 Για πρώτη φορά η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 58-79 το σκορ, 6’51” για το τέλος του αγώνα.

Ώρα 18:21 Όλα έχουν κριθει στην Κομοτηνή και το μόνο που μένει είναι να μάθουμε το τελικό αποτέλεσμα. 60-81 το σκορ, 4’06” για το τέλος.

Ώρα 18:29 Τέλος του παιχνιδιού στην Κομοτηνή, με τον ΓΑΣ να αντέχει για 30 λεπτά, αλλά να καταρρέει για ακόμα ένα παιχνίδι στην τελευταία περίοδο και να γνωρίζει ακόμα μία βαριά ήττα. Τελικό αποτέλεσμα: ΓΑΣ Κομοτηνή – Προμηθέας Πατρών 67-91.