LIVE η Β’ Εθνική: Ασπίδα Ξάνθης – Στρατώνι και ΧΑΝΘ – ΓΑΣ Κομοτηνή

Μεταδίδει από το Κλειστό του Ευμοίρου ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στους αγώνες Ασπίδα Ξάνθης – Στρατώνι και ΧΑΝΘ – ΓΑΣ Κομοτηνή για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας στο μπάσκετ. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο κλειστό γυμναστήριο Χριστίνα Χριστοδούλου του Ευμοίρου, ενημερώνεται και για την εξέλιξη στο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Πρεμιέρα σήμερα σε όλα τα πρωταθλήματα μπάσκετ και ακριβώς στις 5.00 ξεκινά η αγωνιστική δράση στην Β’ Εθνική, όπου φέτος έχεουμε διπλή θρακιώτικη συμμετοχή (από εκεί που πέρυσι δεν είχαμε καμία) με Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνή.

Ωρα 16:35  Θυμίζουμε το υπόλοιπο πρόγραμμα της πρεμιέρας στην Β’ Εθνική, για τον Βόρειο Όμιλο: Αργος Ορεστικό – Αργοναύτης, Πιερικός  Αρχ. – Ευρώπη Πευκ.,  Προμηθέας – Αίας Ευόσμου, Φοίνικας Λάρισας – Μαχητές Δόξα Π., Τιτάνες Παλαμά – Ανατόλια. Και φυσικά Ασπίδα Ξάνθης – Στρατώνι και ΧΑΝΘ – ΓΑΣ Κομοτηνή.

Ωρα 16:40   Διαιτητές στον αγώνα ΧΑΝΘ – ΓΑΣ Κομοτηνή στην Θεσσαλονίκη θα είναι οι Παργιανόπουλος – Τσουμαχίδης, Κυμιατζής ενώ στην Ξάνθη και την αναμέτρηση Ασπίδας – Σττατωνίου οι Θεοδώρου – Τσιρτσιμάλης, Σαλικίδης.

Ωρα 16:50 Δέκα λεπτά ακόμη για έναρξη του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας, και στην Ασπίδα ο κόσμος “ζεσταίνεται” απο την προθέρμανση κιόλας τους αποφασισμένους παίκτες της Ασπίδας. Η ομάδα της Ξάνθης αποτελείται απο τους Κουμπάνη, Παπαδάκη, Γρούδο, Σταμπουλή, Στεφανίδη, Καραμπέκη, Παπανικολάου, Κουτσογιάννη, Λιβησιανό, Τατάρη, Παλάκη και Πέτς. Ενώ στο γήπεδοο βρίσκεται και ο φαντάρος Ντίνος Δενδρινός για να στηρίξει ψυχολογικά την ομάδα του.

Ωρα 17:00 Όλα έτοιμα για την έναρξη των παιχνιδιών.

Ωρα 17:02 Η ομάδα του Δημήτρη Παναγιωτόπουλου ξεκινά με τους Κουμπάνη, Σταμπουλή, Στεφανίδη, Παπανικολάου και Κουτσογιάννη. Ενώ η ομάδα του Δημήτρη Μύθου Στρατώνι, ξεκινά με τους Ματενίδη, Μυστιλιάδη, Μυλωνίδη, Κιγμέτογλου και Δασκαλόπουλο.

Ωρα 17:04 Στην Θεσσαλονίκη το πρώτο καλάθι είναι τρίποντο από την ΧΑΝΘ, αν και το τζάμπολ το πήρε ο ΓΑΣ. Πεντάδα για τους Κομοτηναίους ξεκίνησαν οι Διαμαντίδης, Ντίνας, Χασάν Βελή, Λεχούδης και Καδήρ.

Ωρα 17:09 Έχει ξεκινήαει πολύ δυνατά η Ασπίδα, που τέσσερα λετπά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου προηγείται με 12-8

Ωρα 17:15 Περίπου 2:30 για την λήξη της περιόδου και με αντεπίθεση διαρκείας η ομάδα του ΑΣ Στρατωνίου, πήρε το προβάδισμα με 12-13

Ωρα 17:18 Στην Θεσσαλονίκη κακό ξεκίνημα για τον ΓΑΣ. Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η ΧΑΝΘ προηγείται με 11-0

Ωρα 17:21 Τέλος πρώτης περιόδου στο Εύμοιρο, οι φιλοξενούμενοι προηγούνται της Ασπίδας με 17-18 με μία εύστοχη βολή του Δανάκη.

Ωρα 17:23 Στην Θεσσαλονίκη τέλος δεκαλέπτου με την ΧΑΝΘ μπροστά με 10 πόντους. Επτά έχει πετύχει ο ΓΑΣ με τρεις του Μπεκρή και από δύο για Ντίνα και Καδήρ, που ήταν και ο πρώτος που σκόραρε για το 11-2. Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου: ΧΑΝΘ – ΓΑΣ Κομοτηνή 17-7.

Ωρα 17:29  Εφτά λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνο στο Εύμοιρο, το παιχνίδι πάει πόντο – πόντο, αυτή την στιγμή οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες με 24-24

Ωρα 17:31 Εφτά συνεχόμενη πόντοι για την ομάδα του Στρατωνίου που 5:29 πριν το ημίχρονο προηγείται με 24-31

Ωρα 17:33 Στην Θεσσαλονίκη, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά διατηρείται σε διψήφια νούμερα, ΧΑΝΘ – ΓΑΣ 25-14.

Ωρα 17:40 Γαι πρώτη φορά στην αναμέτρηση η διαφορά θα φτάσει σε διψήφιο νούμερο, 30-41 μρποστά η ομάδα του ΑΣ Στρατώνι 02:28 πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Ωρα 17:41 Στην Θεσσαλονίκη, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος το σκορ είναι 32-20 σε βάρος του ΓΑΣ Κομοτηνή

Ωρα 17:46 Τέλος δευτέρου δεκαλέπτου στην Θεσσαλονίκη. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΧΑΝΘ – ΓΑΣ Κομοτηνή 35-20

Ωρα 17:48 Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Εύμοιρο, μπροστά στο σκορ οι φιλοξενούμενη ομάδα με 35-47

Ωρα 18:02 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο Εύμοιρο.

Ωρα 18:06 Γκολ-φαουλ απο τον εξαιρετικό Παπανικολάου και η Ασπίδα μειώνει σε 45-51

Ωρα 18:08 Νέο γκολ – φαουλ για την Ασπίδα αυτή την φορά με τον Στεφανίδη, και το γήπεδο  του Ευμοίρου παίρνει φωτιά, 6:12 πριν το τέλος της τρίτης περιόδο η Ασπίδα χάνει με 48-51

Ωρα 18:09 Τρεισίμισι λεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η ΧΑΝΘ σταθερά μπροστά με 44-31. Από τον ΓΑΣ καλύτερος ο Μπεκρής

Ωρα 18:14 Στους τέσσερις μειώνει η Ασπίδα, που κάνει τρομερή εφάνιση στην τρίτη περίοδο, 56-60

Ωρα 18:18 Παραμένει στους 15 πόντους η διαφορά στην Θεσσαλονίκη υπέρ των γηπεδούχων. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: ΧΑΝΘ – ΓΑΣ Κομοτηνή 53-38

Ωρα 18:22 Φοβερή επιθετικά η Ασπίδα που έχει πετύχει σε μία περίοδο σχεδόν όσους πόντους πέτυχε σε ένα ολόκληρο ημίχρονο, καταφέρνοντας να φτάσει την διαφορά στους -2. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου Ασπίδα Ξάνθης – ΑΣ Στρατώνι 60-62

Ωρα 18:26 Ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο στο Εύμοιρο, με το Στρατώνι με τέσσερις συνεχόμενους πόντους να προηγείαι με 60-66

Ωρα 18:31 Μεγάλο τρίποντο απο τον Κουτσογιάννη που κρατά την ομάδα της Ασπίδας στο παιχνίδι, 65-70 6:30 πριν το τέλος.

Ωρα 18:34 Με δύο συνεχόμενα τρίποντα η ομάδα του ΑΣ Στρατώνι ξαναπέρνει διαφορά ασφαλείας διαμορφώνοντας 5 λεπτά πριν την λήξη το 67-76

Ωρα 18:42 Μεγάλο παιχνίδι στο Εύμοιρο με τους παίκτες της Ασπίδας με την παρότρυνση και του κόσμου το παλεύει μέχρι τέλους, ένα λεπτό πριν την λήξη μπροστά το Στρατώνι με 74-78

Ωρα 18:50 Τέλος αγώνα στην Θεσσαλονίκη, με το αριστερό ξεκίνησε ο ΓΑΣ Κομοτηνή που ηητήθηκε απο την ΧΑΝΘ με 71-51

Ωρα 18:51 Απίστευτο παιχνίδι στο Εύμοιρο, η Ασπίδα με δύο συνεχόμενα τρίποντα μειώνει στον πόντο 5 δεύτερα πριν το τέλος.

Ωρα 18:54 Τέλος αγώνα στο Εύμοιρο, συγκλονιστικό παιχνίδι και νίκη για το Στρατώνι με 80-82