LIVE η Β’ Εθνική: Ασπίδα Ξάνθης – Ευρώπη Πευκοχωρίου και Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Κομοτηνή

Μεταδίδει από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στις αναμετρήσεις Ασπίδα Ξάνθης – Ευρώπη Πευκοχωρίου και Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Κομοτηνή για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο κλειστό γυμναστήριο του Ευμοίρου, παρακολουθεί το ματς της Ασπίδας, ενημερώνεται και για τις εξελίξεις στην αναμέτρηση του ΓΑΣ και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Δέκατη αγωνιστική στο πρωτάθλημα με τις δύο ομάδες της Θράκης να δίνουν δύσκολες εκτός έδρας αναμετρήσεις και να φιγουράρουν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ωρα 16:25  Η Ασπίδα Ξάνθης φιλοξενεί την Ευρώπη Πευκοχωριου και φιλοδοξεί να πετύχει την πρώτη εντός έδρας νίκη της, που θα τις αναπτερώσει το ηθικό για την συνέχεια στην δύσκολη πορεία για την παραμονή

Ωρα 16:28  Ο ΓΑΣ Κομοτηνή έχει γνωρίσει την ήττα σε όλα τα ματς και ταξιδεύει στην Κατερίνη για να αντιμετωπίσει μια ομάδα που είναι από τα φαβορί αλλά προέρχεται από δυο σερί ήττες που την έριξαν βαθμολογικά

Ωρα 16:32  Το αναλυτικό πρόγραμμα του Βορείου Ομίλου: Φοίνικας Λάρισας – ΧΑΝΘ, Προμηθέας Πατρών – Άργος Ορεστικό, Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Κομοτηνή, Τιτάνες Παλαμά – Αργοναύτης, Ασπίδα Ξάνθης – Ευρώπη Πεύκοχωρίου και Στρατώνι – Αίας Ευόσμου.

Ωρα 16:35  Από χθες έχουμε ένα αποτέλεσμα, στον πόντο οι Μαχητές Δόξας Πεύκων επικράτησαν με 78-79 του Ανατόλια εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 15 πόντους, αλλά το συγκρότημα των Εκπαιδευτηρίων μείωσε σε 78-79, δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Δεν πρόλαβε, όμως, να κάνει την ανατροπή.

Ωρα 16:40  Διαιτητές στην Κατερίνη είναι οι Τζίμα-Κοϊμτζόγλου (Βάτσιος) και στο Εύμοιρο οι Τσιαπλής – Δημάδης (Σαλικίδης).

Ωρα 16:50 Η Ασπίδα ξεκινά με τους Παπανικολάου, Στεφανίδη, Κουτσογιάννη, Παλλάκη και τον Παπαδάκη

Ωρα 16:54 Η ομάδα της Ευρώπης Πευκοχωρίου ξεκινά με τους Παναγιωτόπουλο, Βέτσο, Γεωργάκη,Δεληγιάννη και Νησιώτη

Ωρα 16:58 Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα στο Εύμοιρο.

Α’ Περίοδος

10′ Έναρξη του αγώνα στο Εύμοιρο.

6′ Πολύ καλό το ξεκίνημα για την Ασπίδα που προηγείται με 10-6

4′ Πολύ καλό παινίδι έως τώρα με τις δύο ομάδες να παίζουν εξρειτκά, 12-12

1‘ Με καλάθι του Ιάσωνα Πέτς η Ασπίδα πέρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων 22-18

0′ Τέλος πρώτης περιόδου. Με τρίποντο στην εκπνοή ο Δεληγιάννης διαμορφώνει το,  Ασπίδα Ξάνθης – Ευρωπη Πευκοχωρίου 22-21

Β΄Περίοδος

10′ Έναρξη της δεύτερης περιόδου

5′ Πολύ καλή σε άμυνα και επίθεση η Ασπίδα, που χτίζει εκ νέου μια μικρή διαφορά, 29-24. Δυστηχώς δεν υπάρχει ενημέρωση απο το παιχνίδι του ΓΑΣ έως τώρα.

4‘ Καλάθι απο τον Παπανικολάου που ανεβάζει την διαφορά στους 9, 33-24.

2′ Δύο λεπτά ακόμη για τέλος του πρώτου ημιχρόνου,η ομάδα της Ξάνθης πάντα μπροστά στο σκορ με 33-26

1′ Με τρίποντη “βόμβα” του Παπανικολάου η διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 36-26

0:30 Με γκολ-φαουλ του Στεφανίδη η Ασπίδα αυξάνει ακόμη περισσότερο την διαφορά, 39-26

0:09 Με δύο εύστοχες βολές ο Νησιώτης μειώνει για την ομάδα του Πευκοχωωρίου, 39-28

0′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Εύμοιρο.  Η Ασπίδα με καταπληκτική εμφάνιση είναι μπροστά με +11. Ασπίδα Ξάνθης – Ευρώπη Πευκοχωρίου 39-28

0′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου και στην Κατερίνη. Απ’ ότι πληροφορούμαστε ο ΓΑΣ Κομοτηνή χάνει στην Κατερίνη απο τον Πιερικό. Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Κομοτνή 41-25

Γ΄Περίοδος

10′ Έναρξη της τρίτης περιόδου

8′ Με γκολ- φαουλ του Στεφανλιδι και καλάθι του Παπανικολάου η Ασπίδα κρατά το προβάδισμα, 44-32

6′ Με τρίποντο του Νησιώτη το Πευκοχώρι μπαίνει ξανά στο παιχνίδι, 44-36

5:40 Άμεση απάντηση με τρίποντο απο τον Παπανικολάου, 47-36

4:35 Γκολ-φαουλ απο τον Κουτσογιάννη για το 50-36 για την ομάδα της Ξάνθης, που είναι σε μεγάλη βραδιά.

3:30 Με τρίποντο ξανά του Νησιώτη μειώνει το Πευκοχώρι, 50-39

1‘ Νέο τρίποντο για το Πευκοχώρι, αυτή την φορά με τον Μπεχλιβάνη να μειώνει σε 52-44. Στην Κατερίνη ο Πιερικός προηγείται του ΓΑΣ με 60-39

0′ Τέλος τρίτης περιόδου. Με καλάθι του Δενδρινού η διαφορά ξανά στους δέκα. Ασπίδα Ξάνθης – Ευρώπη Πευκοχωρίου  54-44

Δ’ Περίοδος

10′ Έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου.

7′ Τρίποντο απο τον Στεφανίδη για την Ασπίδα, με τον Νησιώτη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το  Πευκοχώρι, 59-51

6′ Νέο τρίποντο για την Ασπίδα αυτή την φορά με τον Γρούδο, 62-51

3:40 Νέα τρίποντη “βόμβα” απο τον Παπανικολάου για το 68-56, μόνο αν αυτοκτονήσει θα χάσει αυτή την νίκη η Ασπίδα

1′ Μεγάλη εμφάνιση για την ομάδα της Ξάνθης που με κορυφαίους τους Στεφανίδη, Παπανικολάου και Κουτσογιάννη οδηγούν την Ασπίδα στην πρώτη εντός έδρας νίκη, 75-61

0 ‘Τέλος αγώνα στο Εύμοιρο. Σπουδαία εμφάνιση και τεράστια νίκη για την Ασπίδα Ξάνθης. Ασπίδα Ξάνθης – Εευρώπη Πευκοχωρίου 77-61

0′ Τέλος αγώνα και στην Κατερίνη. Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Κομοτηνή  81-49