LIVE η Β’ Εθνική: Ασπίδα Ξάνθης – Άργος Ορεστικό και Αίας Ευόσμου – ΓΑΣ Κομοτηνή

Μεταδίδει από το Κλειστό Ευμοιρου ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στους αγώνες Ασπίδα Ξάνθης – Άργος Ορεστικό  και Αίας Ευόσμου – ΓΑΣ Κομοτηνή για την 20η Αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας στο μπάσκετ. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Κλειστό του Ευμοίρου και μεταδίδει…

Καλησπέρα, 20η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής στο Μπάσκετ, με την Ασπίδα να υποδέχεται σε μια πολύ σημαντική αναμέτρηση το τέταρτο της βαθμολογίας Άργος Ορεστικό, ενώ ο ΓΑΣ αγωνίζεται στην Θεσσαλονίκη κόντρα στον δωδέκατο Αία Ευόσμου.

Ωρα 16:40 Πολύ κομβική αναμέτρηση για την μάχη της παραμονής με την ομάδα της Ξάνθης να θέλει τη νίκη, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα και τον πρώην άσσο της Ξάνθης Βοϊβατόπουλο.

Ωρα 16:44 Διαιτητές στην αναμέτρηση της Ξάνθης είναι οι Θεοδώρου και Σιταρίδης, ενώ στην αναμέτρηση του Ευόσμου διαιτητές είναι οι Παργιανόπουλος και Τσουμαχίδης

Ωρα 16:50 Η ομάδα της Ξάνθης παρατάσσεται με τους:  Δενδρινό, Παπαδάκη, Γρούδο, Σταμπουλή, Στεφανίδη, Τσιώγκα, Παπανικολάου, Κουτσογιάννη, Κουμπάνη, Τατάρη, Παλλάκη, Πέτς

Ωρα 16:53 Ενώ η ομάδα του Άργους αγωνίζεται με τους: Μπέλλο, Μποζιάρη, Κούτρα, Μιχαηλίδη, Βλάχο, Μαυρίδη, Τράντα, Κόττα, Τσαμπούρη, Θεοδώρου, Γιαγκόπουλο, Βοϊβατόπουλο.

Ωρα 16:57 Η ομάδα της Ασπίδας ξεκινά με τους: Δενδρινό, Γρούδο, Στεφανίδη, Παπανικολάου και Κουτσογιάννη

Ωρα 16:58 Η ομάδα του Άργους ξεκινά με τους: Κούτρα, Βλάχο, Τράντα, Κόττα και Βοϊβατόπουλο.

Ωρα 16:59 Όλα έτοιμα για το τζάμπολ της αναμέτρησης.

Α’ Περίοδος

10‘ Έναρξη του αγώνα

4‘ Ντέρμπι απο νωρίς το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ασπίδα Ξάνθης – Άργος Ορεστικό  14-16

0′ Τέλος πρώτης περιόδου με τους φιλοξενούμενους να πέρνουν διαφορά 7 πόντων. Ασπίδα Ξάνθης – Άργος Ορεστικό  21-28

Β’ Περίοδος

10′ Έναρξη της δεύτερη περιόδου

7‘ Προσπαθεί να κατεβάσει την διαφορά και να μπει ξανά στο παιχνίδι, κρατάν ωστόσο οι φιλξενούμενοι 26-33

3‘ Υπάρχει μικρή διακοπή στο παιχνίδι, με τον Γρούδο να πέφτει άσχημα στο έδαφος, αλλά ευτυχώς να δείχνει να μην είναι κάτι σοβαρό.

2′ Φοβερή αντίδραση απο τους Ξανθιώτες που μειώνουν στους 3. Ασπίδα Ξάνθης – Άργος Ορεστικό  35-38

0′ Τέλος ημιχρόνου στο Εύμοιρο, με την αντίδραση της Ασπίδας στο φινάλε να δίνει ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ασπίδα Ξάνθης – Άργος Ορεστικό  38-40

Γ’ Περίοδος

10‘ Όλα έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

6′ Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Ασπίδα που θα καταφέρει να πάρει και προβάδισμα στο σκορ με 49-46

5:30′ Απαντά με τρίποντο ο Μιχαηλίδης για 49-49

5′ Τρίποντη βόμβα απο τον Δενδρινό και το προβάδισμα ξανά για την ομάδα της Ξάνθης.

1′ Ανατρέπουν το σκορ οι φιλοξενούμενοι που με δύο εύστοχες βολές του Κούτρα προηγούνται με 56-59

0:30′ Τρίποντο απο τον Μιχαηλίδη για το Άργος που προηγείται με 57-62.

0′ Τέλος τρίτης περιόδου. Ασπίδα Ξάνθης – Άργος Ορεστικό  57-62

Δ’ Περίοδος

10′ Έναρξη της τέταρτης περιόδου.

7:30′ Μεγάλη μάχη στο Εύμοιρο, με τον Παπαδάκη να μειώνει σε 63-64.

7′ Γκολ-φάουλ απο τον Μιχαηλίδη που ανεβάζει ξανά την διαφορά για τους φιλοξενούμενους σε 63-67.

4′ Ακόμη ένα τρίποντο για το Άργος, με τον Κόττα να κάνει το 65-72 και να δίνει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

3′ Δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα της Ξάνθης, καθώς με τρίποντο του Μιχαηλίδη η διαφορά φτάνει σε διψήφια νούμερα. Ασπίδα Ξάνθης – Άργος Ορεστικό 65-77

1′ Ακόμη ένα τρίποντο για το Άργος, με τον Τσαμπούρη να διαμορφώνει το 67-85

0‘ Φινάλε στο Εύμοιρο, ήττα για την Ασπίδα Ξάνθης απο το ισχυρό Άργος Ορεστικό. Ασπίδα Ξάνθης – Άργος Ορεστικό  70-85