LIVE η Γ’ Εθνική: ΜΕΝΤ- Ασπίδα, ΓΑΣ Κομοτηνή-Ανατόλια, Εθνικός-Ιωνικός

Μεταδίδει από την Κομοτηνή ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τους αγώνες ΜΕΝΤ – Ασπίδα Ξάνθης, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ανατόλια και Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ιωνικός Ιωνίας για την 22η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Βορρά της Γ’ Εθνικής. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο κλειστό της Κομοτηνής, ενημερώνεται για τις εξελίξεις και στους άλλους δύο αγώνες και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη στους τρεις αγώνες των ομάδων της Θράκης, με έμφαση φυσικά στο παιχνίδι της Κομοτηνής που σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει την τρίτη θέση για την ομάδα του ΓΑΣ και το ενδεχόμενο να διεκδικήσει την απευθείας άνοδο. Αλλά πριν από αυτό το ματς και τον αγώνα ΜΕΝΤ – Ασπίδα, που ξεκινούν στις έξι, έχει ήδη αρχίσει στην Αλεξανδρούπολη ο αγώνας του Εθνικούν με τον Ιωνικό Ιωνίας.

Ωρα 16:25  Στην Αλεξανδρούπολη βρισκόμαστε περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου, καθώς ο αγώνας άρχισε στις τέσσερις. Ο Εθνικός χάνει με δέκα πόντους, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Εθνικός – Ιωνικός 26-36

Ωρα 16:41  Στην Αλεξανδρούπολη, τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ιωνικός Ιωνίας 35-42

Ωρα 17:12  Στην Αλεξανδρούπολη, τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ιωνικός Ιωνίας 49-65

Ωρα 17:31  Στην Αλεξανδρούπολη, τέλος του αγώνα. Βαριά ήττα για τον Εθνικό, μία ακόμα. Τελικό αποτέλεσμα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ιωνικός Ιωνίας 65-87

Ωρα 17:40  Αυτά λοιπόν στον πρώτο αγώνα της ημέρας και περνάμε στις απευθείας μεταδόσεις από τα ματς της Ασπίδας Ξάνθης και του ΓΑΣ Κομοτηνή, έχοντας ως βάση το κλειστό της πρωτεύουσας της Ροδόπης και ενημέρωση για το ματς της Ασπίδας στη ΜΕΝΤ.

Ωρα 17:43  Θυμίζουμε το υπόλοιπο πρόγραμμα: Μαντουλίδης-Ευκαρπία, Απόλλων Αρναίας -Τιτάνες Δράμας και στις 8.00 Ζέφυρος – Μακεδονικός

Ωρα 17:46  Στην Κομοτηνή πραγματοποιούν προθέρμανση οι δυο ομάδες. Πριν λίγο ολοκληρώθηκε ο αγώνας της ΑΕ Κομοτηνής με τις Σέρρες για την Α1 ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ωρα 17:50 Καλησπέρα και από την Κομοτηνή. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής ανάμεσα στον ΓΑΣ Κομοτηνή που βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και στην πρωτοπόρο ομάδα του Ανατόλια.

Ώρα 17:54 Στον αγώνα που προηγήθηκε εδώ στο κλειστό της Κομοτηνής για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Α1 Κατηγορίας ΕΚΑΣΑΜΑΘ η ΑΕ Κομοτηνής κέρδισε πολύ δύσκολα τον ΑΟ Σερρών με 68-67 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Να υπενθημίσουμε ότι μετά τα χθεσινά αποτελέσματα ο Ορφέας Νέου Σκοπού αναδείχθηκε και μαθηματικά πρωταθλητής της Α1 κατηγορίας της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και του χρόνου θα αγωνίζεται στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Ώρα 17:59 Πεντάδες. Για τον ΓΑΣ Κομοτηνή ξεκινάνε οι Μασλαρινός, Λεχούδης, Ντίνας, Βελή και Χαλήλ, ενώ για το Ανατόλια οι Παυλέας, Τζουβάρας, Τριανταφυλλίδης, Μοντσιάρας και Χαντζίδης. Διαιτητές της αναμέτρησης οι κύριοι Φακίτσας και Πιτσίλκας Β. του συνδέσμου Θεσσαλίας.

Ώρα 18:03 Δεν έχει πολύ κόσμο το κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής, παρά την κρισιμότητα της αναμέτρησης. Περίπου 150 φίλαθλοι υπολογίζονται αυτή τη στιγμή. 4-2 το σκορ στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης.

Ώρα 18:05 Πρώτο πρόβλημα για την ομάδα του ΓΑΣ, καθως ο Χαλήλ κάνει πολύ γρήγορα 2 φάουλ.

Ώρα 18:07 Πολύ κλειστό παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά, με χαμηλό σκορ και πολύ καλές άμυνες. 6-2 μπροστά ο ΓΑΣ Κομοτηνή.

Ώρα 18:10 Πρώτο τάιμ άουτ για την ομάδα του Ανατόλια, καθώς ο ΓΑΣ Κομοτηνή ξεφεύγει με 7 πόντους. 13-6 το σκορ, 3’04” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ώρα 18:15 Τέλος της πρώτης περιόδου με τον ΓΑΣ Κομοτηνή να προηγείται με 5 πόντους. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ανατόλια 15-10.

Ώρα 18:17 ΜΕΝΤ – Ασπίδα Ξάνθης 9-14 δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ώρα 18:23 Προσπαθεί να φτιάξει διαφορά η ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνή που προηγείται με 25-16, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ώρα 18:24 Γέμισε το κλειστό της Κομοτηνής, καθώς ο κόσμος συνέχισε να έρχεται ακόμα και μετά την έναρξη του αγώνα.

Ώρα 18:27 Εφτά λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, ΜΕΝΤ – Ασπίδα Ξάνθης 11-21.

Ώρα 18:33 Παίζοντας γρήγορο και ωραίο μπάσκετ ο ΓΑΣ Κομοτηνή προηγείται με 13 πόντους διαφορά στο ημίχρονο. Έτσι το δεύτερο ημίχρονο αποκτά ενδιαφέρον, καθώς ο ΓΑΣ Κομοτηνή είχε ηττηθεί με 14 πόντους διαφορά στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (79-65). Αξιοσημείωτο τα πολύ λίγα φάουλ που έχουν σφυριχθεί στο παιχνίδι (5-7). Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ανατόλια 36-23.

Ώρα 18:43 Χωρις να αντιμετωπίζει προβλήματα η ομάδα της Ασπίδας κερδίζει με 18 πόντους διαφορά και αναμένεται να έχει εύκολο έργο στο δεύτερο ημίχρονο. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΜΕΝΤ – Ασπίδα Ξάνθη 23-41.

Ώρα 18:55 Με ένα σερί 7-0 στα πρώτα τρία λεπτα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΓΑΣ Κομοτηνή έχει εκτοξεύσει την διαφορά στους 20 πόντους, 43-23.

Ώρα 18:57 Εσπευσμένα τάιμ άουτ για τον προπονητή του Ανατόλια, καθώς η ομάδα του συνεχίζει χωρίς πόντο στο δεύτερο ημίχρονο. 6 λεπτά ακριβώς πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ΓΑΣ Κομοτηνή – Ανατόλια 47-23.

Ώρα 18:59 Ντάμπλ σκορ στο παιχνίδι, 52-26, 4΄22” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ώρα 19:02 Στο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ΜΕΝΤ – Ασπίδα Ξάνθης 29-50.

Ώρα 19:09 Σε περιπατο έχει μετατρέψει το ντέρμπι ο ΓΑΣ Κομοτηνή, καθώς προηγείται με 30 πόντους διαφορά!!! Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ανατόλια 64-34.

Ώρα 19:15 Περίπατος και για την Ασπίδα στο παιχνίδι με την ΜΕΝΤ. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: ΜΕΝΤ – Ασπίδα Ξάνθης 36-60

Ώρα 19:20 Έχει χαλαρώσει η ομαδα του ΓΑΣ Κομοτηνή, με το Ανατόλια να προσπαθεί να “μαζέψει” την διαφορά. 71-51 το σκορ, 3’43” πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ώρα 19:31 Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στον ΓΑΣ Κομοτηνή και στο Ανατόλια, καθώς η ομάδα της Κομοτηνής επικράτησε εύκολα με 20 πόντους διαφορά, καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ανατόλια 81-61.

Ώρα 19:38 Τελικό αποτέλεσμα και στη Θεσσαλονίκη, με την Ασπίδα να κερδίζει πολύ εύκολα τη ΜΕΝΤ. Τελικό αποτέλεσμα: ΜΕΝΤ – Ασπίδα Ξάνθης 46-73.

Θα ακολουθήσει ρεπορτάζ και για τα τρία σημερινά παιχνίδια των ομάδων της Θράκης.