LIVE η Γ’ Εθνική: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης και Εθνικός – Αγ. Βαρβάρα

Μεταδίδει από το Κλειστό Κομοτηνής ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στον ΓΑΣ Κομοτηνή και την Ασπίδα Ξάνθης, που θα κρίνει την άνοδο για μια από τις δύο ομάδες της Θράκης στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Παράλληλα, ενημερωθείτε και για την εξέλιξη στον αγώνα Εθνικός – Αγία Βαρβάρα. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος είναι στο κλειστό της Κομοτηνής και μεταδίδει.

Καλησπέρα. Το κλειστό της Κομοτηνής ζει σήμερα μεγάλες στιγμές, αφού έχουμε μεγάλο θρακιώτικο ντέρμπι. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή αντιμετωπίζει την Ασπίδα Ξάνθης στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής και μια από τις δύο ομάδες, με την κόρνα της λήξης, θα έχει σφιχταγκαλιάσει την απευθείας άνοδο στην Β’ Εθνική.

Ωρα 17:25  Βέβαια, οφείλουμε να διευκρινίσουμε ότι ούτε ο χαμένος χάνεται. Ο τρίτος της βαθμολογίας θα παίξει μπαράζ και θα διεκδικήσει να είναι ο πρώτος επιλαχών – αν και εφόσον προκύψει ανάγκη για να καλυφθούν κενά. Πράγμα όχι και απίθανο στους χαλεπούς οικονομικούς καιρούς που ζούμε.

Ωρα 17:30  Μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα και ήδη το κλειστό της Κομοτηνής έχει αρχίσει να γεμίζει.

Ωρα 17:35  Να θυμίσουμε και το υπόλοιπο πρόγραμμα, αφού σας πούμε ότι ο Εθνικός παίζει στην Αλεξανδρούπολη με την Αγία Βαρβάρα και θα έχουμε ενημέρωση και για αυτό το ματς. Απόλλων Αρναίας – Μακεδονικός, Τιτάνες Δράμας – ΠΣ Ευκαρπίας, Μαντουλίδης – Ανατόλια, Ζέφυρος – Ιωνικός Ιωνίας, ΓΑΣ Κομοτηνή -Ασπίδα Ξάνθης, Εθνικός Αλεξανδρούπολης- Αγία Βαρβάρα και ρεπό η ΜΕΝΤ.

Ώρα 17:40 Να θυμίσουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι η Ασπίδα Ξάνθης είχε επικρατήσει πολύ εύκολα με 74-57. Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα της Κομοτηνής θα πρέπει να κερδίσει με 18 πόντους και πάνω για να έχει αυτή το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας, αλλιώς με απλή νίκη θα πρέπει να περιμένει “στραβοπάτημᔨτης Ασπίδας σε ένα τουλάχιστον από τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια.

Ώρα 17:50 Διαιτητές της αναμέτρησης οι Τζίμα και Τσιρτσιμάλης από την Θεσσαλονίκη. Πλέον αναμένουμε τις πεντάδες των δύο ομάδων για να ξεκινήσει η πολύ ενδιαφέρουσα θρακιώτικη αναμέτρηση.

Ώρα 17:58 Πεντάδες. Για τον ΓΑΣ Κομοτηνή ξεκινάνε οι Μασλαρινός,, Λεχούδης, Ντίνας, Βελή και Χαλήλ, ενώ από την Ασπίδα ξεκινάνε οι Δενδρινός, Σταμπουλής, Στεφανίδης, Καραμπέκης και Κουτσογιάννης.

Ώρα 18:00 Κατάμεστο το κλειστό της Κομοτηνής. Περίπου 100 είναι οι φίλαθλοι από την γειτονική Ξάνθη. Για το λόγo αυτό για πρώτη φορά την φετινή περίοδο βρίσκονται στο κλειστό της Κομοτηνής και αστυνομικές δυνάμεις.

Ώρα 18:05 Νευρικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, 5-2 το σκορ στα πρώτα τρία λεπτά.

Ώρα 18:08 9-7 το σκορ, 4 λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ώρα 18:16 Ημίχρονο στην Κομοτηνή με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 14-14.

Ώρα 18:18 Τέλος πρώτης περιόδου και στην Αλεξανδρούπολη, με την Αγία Βαρβάρα να προηγείται με 12 πόντους. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αγία Βαρβάρα 5-17.

Ώρα 18:30 Πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 19-21.

Ώρα 18:35 Ημίχρονο στην Αλεξανδρούπολη με την ομάδα της Καβάλας να προηγείται με 21 πόντους διαφορά και να μετατρέπει την συνέχεια σε τυπική διαδικασία. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αγία Βαρβάρα 12-33.

Ώρα 18:44 Ημίχρονο και στην Κομοτηνή, με την Ασπίδα να προηγείται με 5 πόντους, εκμεταlλευόμενη την νευρικότητα και την αστοχία των παικτών του ΓΑΣ Κομοτηνή. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 27-32.

Ώρα 18:58 Συνεχίζει να προηγείται με μεγάλη διαφορά η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αγία Βαρβάρα 29-50

Ώρα 19:00 Να κάνουμε μία παρένθεση και να πούμε ότι είχαμε μία μεγάλη επιτυχία για το θρακιώτικο βόλεϊ. Η ΑΕ Κομοτηνής επικράτησε στο μπαράζ ανόδου του Κύδωνα Χανίων με 3-1 σετ (21-25, 26-24, 25-15, 25-17) και του χρόνου θα αγωνίζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία. Περισσότερες λεπτομέρeιες στο Live που έχει το site, καθώς και στο ρεπορτάζ που θα ακολουθήσει.

Ώρα 19:05 Εκπληκτικό ξεκίνημα για τον ΓΑΣ Κομοτηνή, με σκορ 8-1 στα πρώτα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου προηγείται με 35-33.

Ώρα 19:09 Περνάει ξανά η Ασπίδα μπροστά με 36-39, 5 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ώρα 19:13 Τέλος του αγώνα στην Αλεξανδρούπολη, με την Αγία Βαρβάρα να παίρνει μία άνετη νίκη. Τελικό αποτέλεσμα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αγία Βαρβάρα 38-71.

Ώρα 19:26 Τέλος τρίτης περιόδου με την Ασπίδα Ξάνθης να προηγείται με ένα πόντο, σε ένα πολύ κακό και νευρικό παιχνίδι. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθη 47-48.

Ώρα 19:37 Ακόμα πέντε λεπτά σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι εδώ στην Κομοτηνή, ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 55-51.

Ώρα 19:42 ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 63-56, δύο λεπτά για το τέλος του αγώνα.

Ώρα 19:49 ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 63-60, ακόμα ένα λεπτό για το τέλος.

Ώρα 19:54 Τέλος του αγώνα στην Κομοτηνή με τον ΓΑΣ να κερδίζει και να ισοβαθμεί πλέον με την Ασπίδα, η οποία όμως είναι από πάνω καθώς κράτησε την διαφορά του πρώτου αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα: ΓΑΣ Κομοτηνή – Ασπίδα Ξάνθης 66-62.

Ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας. Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ και για τους δύο αγώνες, αλλά και πλούσιο φωτορεπορτάζ από το θρακιώτικο ντέρμπι.