LIVE από το Θεόδωρος Κολοκοτρώνης για την Super League: Αστέρας Τρίπολης – ΑΟ Ξάνθη 0-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Αστέρας τρίπολης – Ξάνθη για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα πληροφορηθείτε την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και την Ξάνθη, με τοον οποίο ολοκληρώνεται η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ωρα 19:04 Η συνθεση για την Ξάνθη. Ζίβκοβιτς στο τέρμα, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, Καμαρά και Κοβάσεβιτς στον άξονα και οι Κίκε, Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο πίσω από τον Γέντρισεκ.

Ωρα 19:08 Ο Αστερας τρίπολης ξεκινά με τον Παπαδόπουλο κάτω από τα γκολπόστ, τους Κώτσιρα, Βαλιέντε, Τριανταφυλλόπουλο, Κυριακόπουλο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μουνάφο, Ιγκλέσιας στον άξονα, τους Καλτσά, Φερνάντεζ στα άκρα και τον Τόνσο πίσω από τον Μανιά.

1′ Εναρξη του αγώνα

4′ Υποψία ευκαιρίας για τους γηπεδούχους. Ο Κώτσιρας σέντραρε από δεξιά, με τον Ζίβκοβιτς να μαζεύει τη μπάλα.

7′ Ευκαιρία για Αστέρα. Μακρινό σουτ του Κυριακόπουλου, ψηλά άουτ η μπάλα.

10′ Νέα καλή στιγμή για τον Αστέρα, με τον Καλτσά να επιχειρεί σουτ από την περιοχή και τη μπάλα να βρίσκει στον Μανιά.

12′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Μανιά, που μπήκε στην περιοχή, έβγαλε έξω στον Ιγκλέσιας, αλλά το σουτ του Αργεντινού ήταν πολύ άστοχο.

14′ Απειλεί ξανά ο Αστέρας! Ο Φερνάντεθ σούταρε από αριστερά, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

17′ Ο Κυριακόπουλος σουτάρει με το αριστερό, λίγο άουτ η μπάλα! Εντείνει την πίεση η ομάδα του Παντελίδη.

20′ Σαφώς πιο δυνατά έχουν μπει οι γηπεδούχοι στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, έχουν 4 τελικές έναντι μηδέν της Ξάνθης και είναι 4-0 και τα κόρνερ

25′ Ωραία ενέργεια του Φερνάντεθ που ελίχθηκε μπροστά από τον Μπαξεβανίδη, αλλά το σουτ μέσα από την περιοχή ήταν πολύ άστοχο, ψηλά άουτ.

30′ Στο 70-30 η κατοχη για τον Αστέρα μέχρι στιγμής ενώ συμπληρώσαμε ημίωρο στην αναμέτρηση

32′ Μακρινό καλό σουτ του Καλτσά, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.

40′ Εχει πέσει ο ρυθμός το τελευταίο διάστημα αλλά η Ξάνθη δεν έχει σταυρώσει ευκαιρία

42′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Φερνάντεθ αποχωρεί με φορείο και στη θέση του μπαίνει ο Τσιλιανιδης

45′ Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο. Χτυπάει με τον αγκώνα του τον Βαλιέντε εκτός φάσης.

45+1′ Τέλος ημιχρόνου.Ο Αστέρας τρίπολης μπήκε δυνατά αλλά το σκορ δεν άνοιξε, σε ένα ημίχρονο που θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα ο ράσταβατς και οι παίκτες του.

46′ Εναρξη β’ ημιχρόνου. Μια αλλαγή για την Ξάνθη, εξω ο Κίκε και μέσα ο Καντά.

51′ Απειλεί ξανά ο Αστέρας! Ο Τσιλιανίδης «γέμισε» στην περιοχή, με τον Τόνσο να μην προλαβαίνει για λίγο προ του Ζίβκοβιτς.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Η πρώτη στον αγωνα. Ο Κασάδο έκανε κούρσα και σέντραρε από αριστερά, ο Κάστρο δεν πρόλαβε να πλασάρει, αλλά το γύρισμα του Τριανταφυλλόπουλου αναγκάζει τον Παπαδόπουλο να πέσει και να διώξει!

59′ Πολύ δυνατό σουτ του Ιγκλέσιας, λίγο άουτ η μπάλα

60′ Ο Μανιάς μπαίνει στην περιοχή περνώντας τον Λισγάρα, αλλά επιχείρησε γύρισμα αντί για πλασέ και πέρασε άουτ η μπάλα

62′ Ο Κυριακόπουλος κόβει την προσπάθεια του Ντουρίτσκοβιτς από καλό σημείο στην περιοχή.

63′ Στην αντεπίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα ο Αστέρας, αλλά ο Τόνσο πάσαρε μετριότατα στον Τσιλιανίδη, με τον Αλμέιδα να βάζει κόντρα.

65′ Ξανά ο Αστέρας στην κόντρα, ξανά χάνει τη μπάλα εύκολα, με τον Τσιλιανίδη να κόβεται από την Μπαξεβανίδη.

71′ Γκοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Κόντρα στην ροή του αγώνα. Για ακόμα μια φορά κάνει το θαύμα της η Ξανθιώτικη ομάδα. Ερικ Γέντρισεκ ο σκόρερ, ο συνήθης ύποπτος. Ο Ντουρίτσκοβιτς γύρισε τη μπάλα από δεξιά, ο Ιγκλέσιας γλύστρισε και ο Σλοβάκος με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ! Αστέρας Τρίπολης – ΑΟ Ξάνθη 0-1

74′ Μεγάλη επέμβαση Ζιβκοβιτς σε φάουλ του Κυρισκόπουλου, διώχνει ψηλά σε κόρνερ

76′ Αλλαγή για τον Αστερα τρίπολης. Δουβίκας αντί Ιγκλέσιας, με τον Παντελίδη να «φορτώνει» την επιθετική του γραμμή.

78′ Δυνατό σουτ του Κυριακόπουλου, αποκρούει και πάλι ο Ζίβκοβιτς.

79′ Ο Τριανταφυλλόπουλος πέφτει πάνω στον Κάστρο, κόβοντας την αντεπίθεση. Κίτρινη για τον στόπερ των Αρκάδων. Νωρίτερα πήρε κάρτα και ο βαλιέντε στη θέση του Καντά.

82′ Σπουδαία χαμένη ευκαιρία με τον Καλτσά, που σούταρε δυνατά από την περιοχή, αλλά απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς.

85′ Ακυρώνεται γκολ του Αστέρα, με τον Καλτσά να υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ πριν γυρίσει παράλληλα

86′ Ο Μελιόπουλος αντικαθιστά τον Κάστρο, με τον Ράσταβατς να προσθέτει στόπερ για να προστατεύσει το προβάδισμα.

87′ Ο Καλτσάς σουτάρει έξω από την περιοχή, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα. Κίνηση απελπισίας από τον Έλληνα μεσοεπιθετικό.

89′ Ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, δεν κινδυνεύει η άμυνα της Ξάνθης.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90+2′ Ο Μανιάς χάνει μεγάλη ευκαιρία στην περιοχή, μη μπορώντας να κατεβάσει τη μπάλα! Στο ριμπάουντ από τις κόντρες ο Καλτσάς σουτάρει, ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει.

90+3′ Τέλος του αγώνα. Για 8ο παιχνίδι η Ξάνθη μένει αήττητη κι ανεβαίνει στην 4η θέση της βαθμολογίας, δύσκολα τα πράγματα για τον Αστέρα και τον παντελίδη. Τελικό αποτέλεσμα: Αστέρας Τρίπολης – ΑΟ Ξάνθη 0-1