LIVE από το Στάδιο Καραϊσκάκη για το Κύπελλο Ελλάδος: Ολυμπιακός Πειραιώς – ΑΟ Ξάνθη 3-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Ολυμπιακός – Ξάνθη για την φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος, στην ρεβάνς του 0-0 του πρώτου αγώνα στα Πηγάδια πριν δύο εβδομάδες

Καλησπέρα. Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για το παιχνίδι της Ξάνθης με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη για την φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ωρα 18:45 Οι δυο ομάδες πριν δυο εβδομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 0-0 ενώ και πριν ενάμισι μήνα για το πρωτάθλημα ήταν ισόπαλες 1-1.

Ωρα 18:49 Αυτό είναι το τρίτο τους ματς σε ενάμισι μήνα.

Ωρα 18:53 Πάμε να δουμε ενδεκάδα Ξάνθης: Ζιβκοβιτς, Κοβάτσεβιτς, Κασαδο, Λισγαρας, Μελιοπουλος, Ντουριτσκοβιτς, Κάστρο, Μπαξεβανιδης, Φουρταδο, Καμαρά και Σιλά.

Ωρα 18:57 Για τον Ολυμπιακό έχουμε και λέμε: Σα, Μεριά, Τοροσίδης, Μιράντα, Τσιμίκας, Νατχο, Γκιγιερμε, Φορτούνης, Ποντενσε, Μασούρας και Χασάν.

Ωρα 19:01 Αποθέωση για τους παίκτες του Ολυμπιακού που βγήκαν για ζεσταμα υπό τους ήχους των AC / DC , γιουχα για τους Ξανθιωτες που βγηκαν πρωτοι για ζέσταμα’

1′ Εναρξη του αγωνα

2′ Πρωτη υποψία ευκαιριας για Ολυμπιακο. Διώχνει η άμυνα της Ξάνθης, σουτάρει στην κίνηση ο Ποντένσε, άουτ η μπάλα.

3′ Νέα ευκαιρία για Ολυμπιακό. Γυρίζει από δεξιά ο Ποντένσε, διώχνει με τα ακροδάχτυλα ο Ζίβκοβιτς.

5′ Ο Τοροσίδης σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει την κεφαλιά του Μασούρα.

6′ Υποψία ευκαιριας για την Ξάνθη. Λάθος με τα πόδια από τον Σα, δεν το εκμεταλλεύονται οι παίκτες της Ξάνθης που χάνουν την κατοχή.

8′ Κιτρινη κάρτα ο Λισγάρας για φαουλ στον Τσιμίκα αριστερά

12′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Ζίφκοβιτς αποκρούει με τα πόδια το πλασέ του Τσιμίκα!

14΄ Κεφαλιά του Μασούρα, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς.

15′
Μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μασούρα, που δεν έπιασε καλά την κεφαλιά στην εξαιρετική σέντρα του Γκιγιέρμε!

20′ Ο Μελιόπουλος γύρισε από δεξιά, ο Μεριά και ο Νάτχο έδιωξαν τη μπάλα σε μια προσπάθεια της Ξάνθης

23′
Πάνω από 75% κατοχή μπαάλς για τον Ολυμπιακο

25′
Αουτ ψηλά φαουλ του Φορτουνη που δοθηκε σε χέρι του Μπαξεβανίδη με το οποιο εκοψε σέντρα του Τσιμίκα

27′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Σιλά να κάνει εντυπωσιακή κούρσα, να γυρίζει για τον Κάστρο, που βρέθηκε λίγο πιο μπροστά και δεν βρήκε τη μπάλα!

29′ Γκολ για τον Ολυμπιακό.Σκορερ ο Ποντένσε. Εξαιρετική κάθετη του Νάτχο για τον Πορτογάλο, που δεν αστοχεί στο τετ α τετ και ανοίγει το σκορ στο Φάληρο! Ολυμπιακός – Ξάνθη 1-0

36′ Οφσάιντ ο Μελιόπουλος, που πλέον παίζει δεξιά στην επίθεση σε μια εσωτερική κινηση του Ρασταβατς

39′ Ευκαιρια για την Ξάνθη, πολύ δυνατή η εκτέλεση φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς, άουτ καταλήγει η μπάλα.

43′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Ποντένσε να σουτάρει και τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει!

44′ ξανα ευκαιρια για Ολυμπιακό. Γυριστό του Χασάν, αποκρούει ο Ζίβκοβιτς!

45+1′ Εντονες αψιμαχιες στο κεντρο με πρωταγωνιστή και τον Μπαξεβανίδη, εχει διακοπει το ματς, πιο πριν σκληρό φάουλ του Τοροσίδη στον Ντουριτσκοβιτς με αποτέλεσμα τα πνευματα να οξυνθουν

45+2′ Κίτρινες για Γκιγιέρμε, Νάτχο και Κασάδο.

45+3′ Τελος ημιχρόνου αμέσς μόλις ξαναπαιζεται μπαλα. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Ολυμπιακός – Ξάνθη 1-0

Ωρα 20:23 Ο Ολυμπιακός μακράν καλύτερος στ πρωτο μερος, με εντυπωσιακά μεγάλη κατοχή, δεν αφήνει την Ξάνθη να ανασάνει αλλά το σκορ παραμένει ευθραυστο

Ωρα 20:27 Βεβαια δεν περιμενει κανεις παιχνιδι κατοχης από την Ξάνθη και ειχε μια δυο ευκαιριες για την ζημιά, αλλά τώρα θα πρέπει να βγει μπροστά με οτι κινδυνους συνεπαγεται αυτό

Ωρα 20:30
Στο μεταξύ η Θυρα 7 συνεχίζει να έχει συνθηματα εναντιον της Ξάνθης που εμπλέκουν τον Ιβάν Σαββίδη και τον ΠΑΟΚ, στην γραμμή Καραπαπά

46′ Εναρξη στο δευτερο ημιχρονο με αλλαγή για την Ξάνθη, ο Μπαριέντος αντικαθιστά τον Κοβάσεβιτς.

48′ Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, ο Νάτχο σούταρε από κοντά και ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε!

52′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Σκορερ ο Χασαν. Φορτούνης και Χασάν συνδυάζονται όμορφα στην περιοχή μετά από προηγηθείσα πασα απο δεξια του ΤΥοροσίδη και ο Αιγύπτιος σκοράρει με ωραίο σουτ στην αριστερή γωνία του Ζίβκοβιτς, ενώ η αμυνα της Ξανθης εχει πάθει τρικυμια. Ολυμπιακος – Ξανθη 2-0

54′ Πρώτη αλλαγή του Μαρτίνς, ο Γκιγιέρμε αφήνει τη θέση του στον Μπουχαλάκη.

55′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ράσταβατς, ο Καντά αντικαθιστά τον τραυματία Ντουρίτσκοβιτς.

56′ Ωραία σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, δεν πρόλαβε να τη βρει καλά ο Χασάν, άουτ η μπάλα.

57′ Δεύτερη αλλαγή για τους Πειραιώτες, ο Χριστοδουλόπουλος αντικαθιστά τον Φορτούνη.

60′ Πλεον η Ξάνθη ψάχνει δυο γκολ για να προκριθει σε μιση ωρα, αλλά οπως ειναι το ματς πιο πιθανο ειναι να δεχτει τριτο…

61′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Δεν τρωγαμε τη γλωσσα μας; Ποντένσε ο σκορερ. Ο Τοροσίδης γύρισε με δύναμη από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα πόδια του Πορτογάλου, που με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματά του και τριπλασιασε αυτα της ομαδας του. Ολυμπιακός – Ξάνθη 3-0

64′ Τριτη και τελευταια αλλγή για τον Ολυμπιακό, Ντεμπούτο για Σολδάνο, πουαντικαθιστά τον Ποντένσε που καταχειροκροτείται.

68′ Τριτη και τελευταια αλλαγη για την Ξάνθη. Εξω ο Καστρο, μεσα ο Ντιρεσταμ

70′ Στο έδαφος ο Μπουχαλάκης, έκανε νόημα στον πάγκο. Ο Ολυμπιακός έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές του και θα συνεχισει με δεκα

73′ Πεναλτι για την ξανθη, σε καθαρο χερι του τσιμικα

74′ Γκοοοολ για την Ξάνθη. ευστοχο το χτυπημα πεναλτι του Μπρίτο, αμεσως τρεχουν να βαλουν την μπαλα στην σεντρα οι φιλοξενουμενοι δειχνοντας οτι πιστευουν στην ανατροπη. μενουν 15 λεπτα. Ολυμπιακός – Ξάνθη 3-1

78′ Ενα τεταρτο με τις καθυστερησεις για το τελος, η Ξανθη κυνηγα ενα θαυμα αλλα παίζει με παικτη παραπάνω. 64-36 μειώθηκε η κατοχή της μπάλας, πάντα υπέρ του Ολυμπιακού.

81′ Ευκαιρια για Ξανθη. Ο Σα διωχνει με τα χέρια σε κόρνερ του Καντά.

84′ Μεγαλη ευκαιρια για Ολυμπιακο, στην κόντρα ο Σολδάνο βγαινει απο δεξια κερδίζοντας την μπάλα στο κεντρο αλλα σουταρει εξω απο την περιοχή άουτ.

87′ Διαδικαστικα πλεον τα τελευταια λεπτα

90′ Τρια λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+3′
Τελος του αγωνα, Ο Ολυμπιακος προκρινεται στα προημιτελικά. Τελικό αποτέλεσμα: Ολυμπιακός Πειραιώς – Ξάνθη 3-1