LIVE από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 4-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο παιχνίδι Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός  για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο ανταποκριτής μας στην Ξανθη Νεκτάριος Αμποβιανίδης  μεταδίδει…

Καλησπέρα φίλες και φίλοι απο τα Πηγάδια, οπού σε λίγη ώρα η Ξάνθη υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής, σε μια αναμέτρηση που συναντιόνται οι δύο πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος. Θυμηθείτε το pregame του παιχνιδιού Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός ΕΔΩ.

Ωρα 18:33 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σταύρος Μάνταλος της ΕΠΣ Καβάλας με βοηθούς τους Λάζαρο Δημητριάδη(Μακεδονία), Βασίλης Καραβασίλης(Καβάλα). Θυμηθείτε την προϊστορία του Μάνταλου με Ξάνθη και Παναθηναϊκό ΕΔΩ.

Ωρα 18:35 Με την ίδια ενδεκάδα με τον ΠΑΟΚ στα δέκα απο τα έντεκα πρόσωπα ξεκινά το ματς ο προπονητής της Ξάνθης Ραζβαν Λουτσέσκου: Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Καρυπίδης, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Σολτάνι, Λουσέρο, Κλέιτον, Καπετάνος

Ωρα 18:37 Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τους “πράσινους” με τον Μάρκους Μπέργκ να μένει εκτός αποστολής λόγω ίωσης. Ο Γιάννης Αναστασίου ξεκινά με τους: Στίλ, Μπούρμπος, Νάνο, Σίλντεφελντ, Μέντες, Λαγός, Πράνιτς, Κλωναρίδης, Ζέκα, Καρέλης, Πέτριτς.

Ωρα 18:40  Στον πάγκο για την Ξάνθη είναι οι: Ζαρόπουλος, Κομεσίδης, Ρούντι, Ομπόντο, Παπαστεριάνος, Λισγάρας, Μπαρέττας.

Ωρα 18:44 Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό είναι οι: Κοτσόλης, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Δώνης, Ντίνας, Μπούι, Ρισβάνης,

Ωρα 18:56  Να θυμίσουμε πως όπως αποκάλυψε το ThrakiSportS  η Ξάνθη προχώρησε στην ολοκλήρωση και τις δεύτερης μεταγραφής της, έτσι μετά τον Νίκολας Μπέλιτς απέκτησε και τον Ισπανό Βάλτερ Φερνάντες Μπαλούφο. Θυμηθείτε το αναλυτικό ρεπορτάζ ΕΔΩ.

Ωρα 19:07 Κάτι λιγότερο απο μισή ώρα για την έναρξη του μεγάλου αγώνα που μετά και την ήττα του ΠΑΟΚ στα Γιάννενα με 3-0, αποκτά ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες.

Ωρα 19:11 Μπήκαν στα αποδυτήρια οι παίκτες του Παναθηναϊκού,συνεχίζουν την προθέρμανση τους αυτοί της Ξάνθης.

Ωρα 19:14 Μόλις τώρα μπήκαν στα αποδυτήρια και οι παίκτες της Ξάνθης. Αρκετά άδεια καθίσματα στο γήπεδο που σιγά – σιγά γεμίζει.

Ωρα 19:28 Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα. Στην σέντρα η ομάδα του Παναθηναϊκού, με τους Καρέλη – Πέτριτς πάνω απο την μπάλα.

1′ Έναρξη του αγώνα

3′ Γκοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ιδανικό ξεκίνημα για την Ξάνθη που μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Λουσέρο κεφαλιά του Γούτα άνοιξε το σκορ. Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 1-0

13′ Απειλή η Ξάνθη, με τον Λουσέρα να εκτελεί απο  τα δεξιά πονηρά προς την γωνία του Στίλ, με την μπάλα να καταλήγει μόλις δίπλα απο το δοκάρι του Βρετανού τερματοφύλακα των “πράσινων”.

16′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Φανταστικό ξεκίνημα της Ξάνθης που μετά απο μια φάση διαρκειάς με σούτ του Βασιλακάκη διπλασίασε τα τέρματα της. Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 2-0

17′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό.  Άμεση απάντηση για τους φιλοξενούμενους που μειώνουν με σουτ του Καρέλη.  Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 2-1

37′ Πάμε για αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη με τον Κώστα Φλίσκα να αποχωρεί τραυματίας και στην θέση του να περνά ο Μανώλης Παπαστεριανός.

40 ‘ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Κλέιτον να κανει την σέντρα από δεξιά, σουτ του Σολτάνι στην κίνηση, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στιλ.

43‘ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, με τον Ζέκα να παρατηρείται με κίτρινη  κάρτα για μαρκάρισμα στον Παπαστεριανό.

44‘ Κάρτα σε Σίλντεφελντ και Καπετάνο.

45′ Τρία λεπτά καθυστερήσεις δείχνει ο τέταρτος.

45′ Τέλος αγώνα στα Πηγάδια. Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 2-1

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους.

52′ Γκοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Όπως και στο πρώτο μέρος η Ξάνθη ξεκινά το ημίχρονο με γκολ. Εκτελεί το κόρνερ ο Κλέιτον με τον Σολτάνι με τακουνάκι να πετυχαίνει  το πέμπτο του γκολ για την φετινή σαιζόν.  Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 3-1

59′ Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τους Δώνη και Ντίνα να περνούν στην θέση των Ζέκα και Λαγού.

62′ Γκοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Κάθετη πάσα του Παπαστεριανού, ο Καπετάνος μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με πλασέ έγραψε το 4-1.  Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 4-1

64′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Χουχούμη να περνά αντί του Νάνο

65′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Ντίνα από αριστερά, ο Καρέλης με σουτ από το ύψος του πέναλτι μείωσε σε 4-2. Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 4-2

73′ Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Ομπόντο αντί του Βασιλακάκη.

75‘ Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό

80′ Δοκάρι για την Ξάνθη. Δυνατό σουτ του Καπετάνου από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Στιλ και απομακρύνθηκε.

81′ Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Ρούντι στη θέση του Καπετάνου

86′ Δοκάρι για την Ξάνθη. Ο Ρούντι έστρωσε τη μπάλα στον Σολτάνι, όμως το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι απέκρουσε ο Στιλ και σταμάτησε στο δοκάρι.

87′ Κίτρινη κάρτα στον Λουσέρο.

90′ Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

92′ Κίτρινη για τον Μπέρτο.

90′ Τέλος αγώνα στα Πηγάδια. Μεγάλη νίκη για την Ξάνθη που όπως και με τον ΠΑΟΚ φιλοδωρεί με  τέσσερα τέρματα των αντίπαλο της και ξαναπιάνει την Βέροια στην πέμπτη θέση. Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 4-2