LIVE από το Πανθεσσαλικό Στάδιο για το Κύπελλο Ελλάδος: Νίκη Βόλου – ΑΟ Ξάνθη 1-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στην αναμέτρηση ανάμεσα στη Νίκη Βόλου και τον ΑΟ Ξάνθη για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στην αναμέτρηση ανάμεσα στη Νίκη Βόλου και τον ΑΟ Ξάνθη για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ωρα 14:13 Η Ξάνθη θέλει να ξεπεράσει το σοκ από την ήττα της Κυριακής στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα Σμύρνης και να εξασφαλίσει την πρόκριση στους 32 του Κυπέλλου.

Ωρα 14:16 Για να συμβεί αυτό πρέπει να κερδίσει. Αν αυτό συμβεί και με δύο περισσότερα γκολ σε σχέση με εκείνα που ενδεχομένως θα πετύχει ο ΟΦΗ επί της Κέρκυρας, τότε ενδεχομένως θα εξασφαλίσει και την πρώτη θέση στον όμιλο που σημαίνει ευνοικότερη θεωρητικά κλήρωση στα νοκ άουτ.

Ωρα 14:19 Αυτή τη στιγμή Ξάνθη και ΟΦΗ έχουν από 4 βαθμούς, αφού μεταξύ τους είχαν έρθει ισόπαλοι στην Ξάνθη, ενώ έχουν κερδίσει η μεν Ξάνθη με 1-0 την Κέρκυρα ενώ ο δε ΟΦΗ με 3-0 την Νίκη Βόλου.

Ωρα 14:23 Θεωρητικά βέβαια υπάρχει και κίνδυνος αποκλεισμού, δεδομένου όμως ότι μιλάμε για την Ξάνθη που παίζει απέναντι σε ομάδα Γ’ Εθνικής, οποιοδήποτε αποτέλεσμα πέραν της νίκης για τους παίκτες του Ράσταβατς απλά δεν είναι αποδεκτό.

Ωρα 14:28 Το παιχνίδι Κερκυρας – ΟΦΗ που ολοκληρωνει τον 7ο Όμιλο θα διεξάγεται την ίδια ώρα, αφού εφόσον υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον η ΕΠΟ αποφάσισε να ματς να διεξαχθούν ίδια ωρα.

Ωρα 14:33 Την ίδια ώρα πέρα από το Κέρκυρα – ΟΦΗ θα διεξάγεται και η αναμέτρηση του Άρη Αβάτου με τον Ολυμπιακό, για την εξέλιξη της οποίας μπορείτε να ενημερώνεστε από το live του ThrakiSportS με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 14:40 Εγινε γνωστή η σύνθεση για τη Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Χατζητερζόγλου, Κασάδο, Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης, Καμαρά, Μελιόπουλος, Μελισσόπουλος, Καντά, Κίκε και Κάστρο ξεκινούν για την ομάδα του Ράσταβατς.

Ωρα 14:44 Η σύνθεση για τη Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Μετούσι, Καρτσαμπάς, Παπαδόπουλος, Μέτσε, Ρόβας, Κέρι, Ταβάρες, Δωματάς, Τζιόρας

Ωρα 14:48 Θυμίζουμε ότι πριν λίγο η Ξάνθη εξέδωσε ανακοίνωση καταδίκης του ξυλοδαρμού του Θανάση Τζήλου

Ωρα 14:52 Εχουν αποσυρθει οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια του Πανθεσσαλικού και περιμένουμε την είσοδό τους

1′ Εναρξη του αγωνα

4′ Ευκαιρία για Ξάνθη. Ο Καντά έκανε ωραία τρίπλα και σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

8′ Ανοιγει το σκορ στο αλλο ματς του ομιλου για τον ΟΦΗ στην Κέρκυρα

10′ Ενα χλιαρο σουτ του Δωματά από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς στην πρω τη υποψια ευκαιρια για τη Νικη Βόλου

15′ Με γκολ του Ντίνα ήδη με 2-0 προηγείται ο ΟΦΗ στην Κέρκυρα και κλειδώνει την πρόκριση αλλά και την πρωτιά γιατί η Ξάνθη θέλει νίκη πλέον με 5-0 και δεν δείχνει ικανή μέχρι στιγμής

18′ Βέβαια έχει την πρωτοβουλία η Ξάνθη

23′ Ο Κίκε Μπουλά έκανε σέντρα από αριστερά ωστόσο πέρασε αρκετά άουτ, σε μια επιθετική προσπάθεια για την ομάδα της Ξάνθης

30′ Ημιωρο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο

32′ Υποψια ευκαιριας για την Νίκη Βόλου. Σουτ του Δωματά έξω από την περιοχή άουτ

34′ Κίτρινη κάρτα στον Χατζητερζόγλου

37′ Κίτρινη κάρτα στον Δωματά

40′ Ο Κίκε Μπουλά χτύπησε ωστόσο δεν έχει κάποιο πρόβλημα και συνεχίζει στον αγωνα

42′ Στο έδαφος και ο Κάστρο. Σηκώθηκε ο παίκτης της Ξάνθης και συνεχίζεται το παιχνίδι

45′ Σουτ του Δωματά έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς και διατηρεί ανέπαφη την εστία του σε ένα κάκιστο παιχνίδι

45+1′ Τέλος ημιχρόνου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Ισόπαλες χωρίς τέρματα οι δυο ομάδες. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Νίκη Βόλου – ΑΟ Ξάνθη 0-0

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρονο

50′ Στην Κέρκυρα παραμένει το 0-2 και κατά συνέπεια η Ξάνθη δεδομένα θα προκριθεί ως δεύτερη στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ανεξαρτητως του τι θα κάνει εδώ.

52′ Για να κινδυνεύσει πρέπει αφενός να χάσει και αφετέρου να βάλει τρία γκολ η κερκυρα

55′ Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχιστεί αυτή η εικόνα από την Ξάνθη, καθώς η Νίκη βόλου έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ ημιχρόνου

60′ Ενα τέταρτο στο β’ ημίχρονο, τίποτα το ιδιαίτερο

63′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Βγαίνει ο Καντά, μπαίνει ο Σουλεϊμάν Οκάν

72′ Γκολ για την Νίκη! Ο Τζιόρας πιθανότατα από θέση οφ σαιτ με προβολή μπροστά από τον Ζίβκοβιτς ανοίγει το σκορ. Νίκη Βόλου Ξάνθη 1-0

76′ Στη θέση του Δωματά ο Βουκομάνοβιτς

77′ Καλη φαση για την Νικη με τον Μπαξεβανίδης να προλαβαινει στη γραμμή το σουτ του Βουκομάνοβιτς. Από το κόρνερ την εφαλιά του Τζιόρα, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς

78′ Σουτ του Οκάν μπλοκαρει ο Αποστολίδης

79′ Στη θέση του Μπαξεβανίδη ο Θυμιάνης

85′ Κιτρινη στο Κασα Καμαρα

86 ‘Κίτρινη στον Ιορδανίδη

89′ Σουτ του Κέρι έξω από την περιοχή η μπάλα αουτ

90+3′ Λήξη αγώνα. Η Νίκη παίρνει μεγάλη νίκη ωστόσο μένει εκτός συνέχειας με την Ξάνθη να βρίσκεται στους «16». Τελικό αποτέλεσμα Νίκη Βόλου Ξάνθη 1-0