LIVE από το Κλειστό “Χριστίνα Χριστοδούλου” του Ευμοίρου: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή και ΑΕ Κομοτηνής – Ζέφυρος

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στις αναμετρήσεις Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή και ΑΕ Κομοτηνής – Ζέφυρος για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο κλειστό “Χριστίνα Χριστοδούλου” του Ευμοίρου, μαθαίνει και απο την Κομοτηνή όλες τις πληροφορίες και μεταδίδει…

Ώρα 16:30 Καλησπέρα από το Εύμοιρο. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το πρώτο “Ελ Θράκικο” της χρονιάς ανάμεσα σε Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνή, ενώ θα υπάρχει ενημέρωση και για το παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕ Κομοτηνής και τον Ζέφυρο.

Ώρα 16:50 Άρχισαν να έρχονται οι παίκτες των δύο ομάδων στο κλειστό “Χριστίνα Χριστοδούλου”.

Ώρα 17:10 Οι πρώτοι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στο παρκέ για τα πρώτα σουτ.

Ώρα 17:30 Ασπίδα και ΓΑΣ βρίσκονται αντιμέτωποι για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Στις τέσσερις αναμετρήσεις που προηγήθηκαν η Ασπίδα έχει 3 νίκες και ο ΓΑΣ 1. Την περίοδο 2013-14 οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η Ασπίδα κέρδισε στο Εύμοιρο με 74-57, ενώ ο ΓΑΣ στην Κομοτηνή με 66-62. Πέρσι και για το πρωτάθήμα της Β’ Εθνικής η Ασπίδα πέτυχε δύο νίκες, η πρώτη με 65-75 στην Κομοτηνή και η δεύτερη με 71-59 στο Εύμοιρο.

Ώρα 17:40 Διαιτητές στο Εύμοιρο είναι οι Δαμίγος και Γαζέτας από το Σύνδεσμο Διαιτητών Θεσσαλονίκης.

Ώρα 17:50 Στην Κομοτηνή διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Μελανίδης και Ντόγκας από το Σύνδεσμο Διαιτητών Ημαθίας.

Ώρα 17:55 Αρχίζει και γεμίζει το κλειστό γυμναστηριο στο Εύμοιρο. Μετράμε αντίστροφα για το τζάμπολ της αναμέτρησης.

‘Ωρα 18:00 Πεντάδες στο Εύμοιρο. Για την Ασπίδα ξεκινάνε οι Παπαδάκης, Στεφανίδης, Χατζημιχαηλίδης, Κουτσογιάννης και Πετς, ενώ για τον ΓΑΣ οι Λεχούδης, Καραμπέκης, Μπεκρής, Καλατζής και Χαλήλ.

Ώρα 18:05 Δυνατό ξεκίνημα από την Ασπίδα, 5-0 το σκορ στα πρώτα τρία λεπτά.

Ώρα 18:10 8-4 το σκορ στο Εύμοιρο, τέσσερα λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ώρα 18:12 Πέντε λεπτά στην Κομοτηνή, 15-12 μπροστά η ΑΕ Κομοτηνής.

Ώρα 18:17 Τέλος της πρώτης περιόδου στο Εύμοιρο, με την Ασπίδα να προηγείται με 6 πόντους, βρίσκοντας λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75, έχοντας πετύχει σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά τέσσερα τρίποντα. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 16-10.

Ώρα 18:23 Τέλος της πρώτης περιόδου και στην Κομοτηνή, με τον Ζέφυρο να προηγείται με τρεις πόντους. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: ΑΕ Κομοτηνής – Ζέφυρος 23-26.

Ώρα 18:26 Πρώτο τάιμ άουτ στο παιχνίδι για τον ΓΑΣ. 19-12 μπροστά η Ασπίδα, 6’23” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ώρα 18:32 20 -17 το σκορ στο Εύμοιρο, τέσσερα λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

‘Ωρα 18:35 Πέντε λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Κομοτηνή, ΑΕ Κομοτηνής – Ζέφυρος 32-40.

Ώρα 18:42 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Εύμοιρο, με την Ασπίδα να προηγείται με δέκα πόντους διαφορά. Η ομάδα της Ξάνθης έχει βρει πολλές λύσειςψαπό το τρίποντο, έχοντας πετύχει μέχρι αυτή τη στιγμή εφτά, ενώ αντίθετα ο ΓΑΣ έχει μεγάλο πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι, καθώς δεν μπορεί να βρει λύσεις. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνής 30-20.

Ώρα 18:45 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στην Κομοτηνή, με τον Ζέφυρο να προηγείται με τέσσερις πόντους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΑΕ Κομοτηνής – Ζέφυρος 40-44.

Ώρα 18:59 Αντεπίθεση του ΓΑΣ που με σερί 2-10 σε δύο λεπτά μέσα μειώνει σε 32-30.

Ώρα 19:03 6’27” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου στο Εύμοιρο, Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 36-34.

Ώρα 19:07 Ισοφαρίζει σε 36-36 ο ΓΑΣ, τέσσερα λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ώρα 19:09 Πέντε λεπτά στην Κομοτηνή για τη λήξη της τρίτης περιόδου, ΑΕ Κομοτηνής – Ζέφυρος 50-53

Ώρα 19:12 Αντιδρά η Ασπίδα και με σερί 7-0 προηγείται με 43-36, 1’45” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ώρα 19:18 Τέλος της τρίτης περιόδου στο Εύμοιρο, με την Ασπίδα να αντιδρά στην πίεση του ΓΑΣ και να προηγείται με 9 πόντους διαφορά. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 47-38.

Ώρα 19:21 Μεγάλη μάχη στην Κομοτηνή, με την ΑΕ Κομοτηνής να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: ΑΕ Κομοτηνής – Ζέφυρος 62-61.

Ώρα 19:25 ‘Εξι λεπτά για το τέλος στο Εύμοιρο, Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 53-45.

Ώρα 19:28‘4’39” για το τέλος στο Εύμοιρο, Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 56-45.

Ώρα 19:30 Πέντε λεπτά για το τέλος στην Κομοτηνή, ΑΕ Κομοτηνής – Ζέφυρος 69-72.

Ώρα 19:31 Τρία λεπτά για το τέλος στο Εύμοιρο, Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 56-48.

Ώρα 19:33 Δύο λεπτά για το τέλος στο Εύμοιρο, Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 56-50.

Ώρα 19:35 Ένα λεπτό για το τέλος στο Εύμοιρο, Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 58-51.

Ώρα 19:37 19 δευτερόλεπτα για το τέλος στο Εύμοιρο, Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 62-57.

Ώρα 19:41 Εφτά δευτερόλεπτα για το τέλος στο Εύμοιρο, Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 64-57.

Ώρα 19:43 Τέλος του παιχνιδιού στο Εύμοιρο, με την Ασπίδα να είναι η νικήτρια στο πρώτο “Ελ Θράκικο”. Τελικό αποτέλεσμα: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 64-58.

Ώρα 19:46 Τέλος του αγώνα και στην Κομοτηνή, με την ΑΕ Κομοτηνής να έχει την ευκαιρία στο τέλος είτε να ισοφαρίσει είτε να πάρει τη νίκη, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με ένα καλάθι. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΕ Κομοτηνής – Ζέφυρος 78-80.

Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ και από τις δύο αναμετρήσεις.