Live από το Καραϊσκάκη: Ολυμπιακός – Skoda Ξάνθη 4-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το Στάδιο Καραϊσκάκη ο Βαγγέλης Μαγκώνης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός Πειραιά – Skoda Ξάνθη για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. O Βαγγέλης Μαγκώνης βρίσκεται στο Στάδιο Καραϊσκάκη και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Μία ώρα σχεδόν πριν από την έναρξη του αγώνα, βρισκόμαστε στο Καραϊσκάκη για τον αγώνα της Ξάνθης απέναντι στους πρωταθλητές. Δύσκολη αναμφισβήτητα η αποστολή για τους παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου, δεδομένου ότι ποτέ η ομάδα της Θράκης δεν έχει φύγει νικήτρια από εδώ. Ωστόσο έχει καταφέρει να φύγει οκτώ φορές με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ωρα 19:35  Ποτίζουν αυτήν την στιγμή τον αγωνιστικό χώρο, λιγότερο από μια ώρα πριν την έναρξη του ματς. Δεν έχει ακόμα κόσμο, αλλά σιγά σιγά θα αρχίσει να συγκεντρώνεται. Το Καραϊσκάκη αναμένεται να γεμίσει απόψε

Ωρα 19:41  Πολύ ωραίο αφιέρωμα στο match programm του αγώνα στους Ξανθιώτες του Ολυμπιακού. Από τον Λουτσιάνο Ντε Σόουζα μέχρι τον Παρασκευά Άντζα και τον Βασίλη Τοροσίδη. Θα ανεβάσουμε ξεχωριστό θέμα με αυτό στη συνέχεια

Ωρα 19:45  Μια μεγάλη πυρκαγιά σε κοντινό χώρο στο γήπεδο, προς την παραλιακή, δείχνει να έχει δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στην προσέλευση των οπαδών στο γήπεδο. Υπάρχει μεγάλη κίνηση έξω από το γήπεδο.

Ωρα 19:51  Στα άλλα ματς της ημέρας, ο ΠΑΟΚ προηγείται στην Βέροια με 0-2 ενώ νωρίτερα Παναιτωλικός – Εργοτέλης αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

Ωρα 19:54  Εγινε γνωστή η σύνθεση του Ολυμπιακού, όχι όμως ακόμα και αυτή της Ξάνθης. Πάμε να δούμε τους 11 του Μίτσελ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μπονγκ, Μετζανί, Μανωλάς, Μασάντο, Σάμαρης, Φουστέρ, Βάις, Σαβιόλα και Μήτρογλου.

Ωρα 20:01  Στον αγωνιστικό χώρο προπονούνται οι δύο ομάδες.

Ωρα 20:06  Επιτέλους! Μας έφεραν την σύνθεση της Ξάνθης. Πέρεζ, Παίτο, Μπέρτος, Ντε Γκουζμαν, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης, Βάλλας, Γούτας, Μαρίν, Ντιέ και Εστράδα οι έντεκα για το Νίκο Καραγεωργίου.

Ωρα 20:09  Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Καλογερόπουλος του συνδέσμου Αθηνών. Βοηθοί του είναι οι Γεωργαράκος (Αθηνών), Απτοσόγλου (Αθηνών). 4ος Φουκάκης (Ηρακλέιου)

Ωρα 20:12 Η Ξάνθη μόλις αποσύρθηκε στα αποδύτηρια

Ωρα 20:15 Μόλις τώρα και ο Ολυμπιακός

Ωρα 20:25 Βγήκαν οι δύο ομάδες για την επίσημη είσοδο. Χωρις διαφήμιση στην εμφανιση του ο Ολυμπιακός μετά το σπάσιμο της συμφωνιας με τον ΟΠΑΠ, λόγω της γνωστής κόντρας Μαρινάκη – Μελισσανίδη

Ωρα 20:30 Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σωτήρη Αλιμήση, πρώην προέδρου της Ε.Π.Ο που έφυγε από τη ζωή το πρωί και πάμε για την έναρξη του ματς

1′  Εναρξη του αγώνα

2′ Μετά πο πού καλή μπαλιά του Μασάντο, ο Σαβιολα απο το ύψος της μεγάλης περιοχής, σούταρε,αλλά εξουδετέρωσε ο Περεζ

3′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Υστερα απο φάουλ του Βαις απο τα αριστερά, Ο Μήτρογλου πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Περεζ έδιωξε προσωρινά, αλλά ο επερχόμενος Σαβιόλα με πλασέ, έγραψε νωρίς νωρίς το 1-0.3o φετινό γκολ για τον αργεντινό

15′  Πιο δυνατά έχει μπει ο Ολυμπιακός στο ματς με στόχο να καθαρίσει όσο πιο γρήγορα μπορεί το ματς,με την Ξάνθη, να μην έχει απειλήσει ιδιαίτερα σε αυτά το πρώτο τέταρτο του αγώνα

18′ Κόρνερ του Βαις, πολύ όμορφο γυριστό σουτ του Φουστέρ απο το ύψος του πέναλτι, λίγο άουτ

20′ πρώτη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Μαρίν να κάνει επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά, αλλά να μην βρίσκεται κανείς στην πορεία της μπάλας

27′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Πάσα του Φουστέρ στον Μήτρογλου ο οποίος καλυπτόταν, και με πλασέ έγραψε το 2-0

29′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Σέντρα-σουτ ο Μαρίν από τα αριστερά, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχία, και βρίσκει ελαφρώς το οριζόντιο δοκάρι του Ρομπέρτο

32′ Μακρινή μπαλιά στου Σάμαρη, ο Μήτρογλου μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε, εξουδετέρωσε ο Πέρες

34′ Έχει τραυματιστεί ο Μπονγκ, και δεν δείχνει σε θέση να συνεχίσει. Τη θέση του παίρνει στο 36′ ο Χολέμπας

41′ Πολύ καλό σουτ του Σαλίνο έξω από την περιοχή, διώχνει με δυσκολία ο Πέρες

42′  Αλλαγή και για την Ξάνθη. Μπήκε ο Μπαξεβανίδης στη θέση του Παίτο

45′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Μήτρογλου γράφει το 3-0

45+2 Λήξη πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να καθαρίζει το ματς απο το ημίχρονο, και την Ξάνθη, να έχει απειλήσει μόνο με το δοκάρι του Μαρίν, με την σέντρα σουτ που επιχείρησε. Αποτέλεσμα ημιχρόνου Ολυμπιακός – Ξάνθη 3-0

46′  Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

55′ Μετά το 3-0 του ημιχρόνου, ο ρυθμός του ματς έχει πέσει, με τον Ολυμπιακό όμως να έχει τον έλεγχο του .

57′  Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ωραίο σουτ του Βασιλακάκη, έδιωξε όμως ο Ρομπέρο

60′  Καλή εκτέλεση φάουλ του Εστράδα, μπλοκάρει ο Ρομπερτο.

61′ Σουτ του Ντε Γκουσμάν μέσα από την περιοχή, πάλι όμως ο Ρομπέρτο, ήταν εκεί

62′  Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Φουστέρ, ο Γιαταμπαρέ που κάνει ντεμπούτο στο Ελληνικό πρωτάθλημα

65′  Ο Χρήστος Πανόπουλος ξαναχτυπά. Με ανακοίνωσή της, που αναρτήθηκε πριν λίγο, η Ξάνθη ζητά συγνώμη από τους φίλους του Ολυμπιακού που πήγαν να δουν το παιχνίδι!! Διαβάστε την ανακοίνωση, όπως μας την έστειλε από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης με ένα κλικ ΕΔΩ

70′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Σολάρι, στη θέση του Βασιλακάκη

73′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Πολύ όμορφη προσπάθεια του Βαις απο τα δεξιά, ο Μήτρογλου με προβολή πετυχαίνει το 4-0 με δεύτερο χατ-τρικ σε δύο συνεχόμενα παιχνίδια και ενώ πάνω στην γραμμή ο Σολάρι δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα, ίσως και να την έσπρωξε στα δίχτυα αυτός με την… πλάτη του

78′ Πολύ όμορφη μπαλιά του Μπαξεβανίδη, ο Σολάρι δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρομπέρτο

85′ Παραλίγο αυτογκόλ απο τον Ντε γκουζμάν, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει, λίγο έλειψε να γράψει το 5-0

89′ Μετά απο κόρνερ του Χολέμπας, η μπάλα έφτασε στον Σαβιόλα, το σουτ που επιχείρησε όμως κόντραρε σε παίχτες της Ξάνθης

90′  Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3′  Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός κάνοντας πάρτι, ειδικά το πρώτο ημίχρονο, κέρδισε μια ανύθπαρκτη Ξάνθη με 4-0. Εκανε την καλύτερη πρόβα ενόψει Παρί, όπου όμως ίσως να έχει απώλειες από αυτό το παιχνίδι. Αντιθέτως, η ομάδα της Θράκης προβλημάτισε έντονα με την εμφάνισή της. Τελικό αποτέλεσμα: Ολυμπιακός – Skoda Ξάνθη 4-0.

Μείνετε μαζί μας. Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ από το Καραϊσκάκη, με όλο το τρίτο ημίχρονο του αγώνα…