Live από το Καυτανζόγλειο: Ηρακλής Θεσσαλονίκης – Skoda Ξάνθη 1-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το Καυτανζόγλειο της Θεσσαλονίκης ο Κώστας Καραγιάννης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την αναμέτρηση ανάμεσα στον Ηρακλή και την Skoda Ξάνθη για την δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Είναι ο πρώτος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Κώστας Καραγιάννης βρίσκεται στο Καυτανζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Ανοίγουμε με σχετική καθυστέρηση το live, λόγω προβλημάτων που είχαμε στην είσοδο μας στο γήπεδο. Είμαστε όμως πλέον στα δημοσιογραφικά και σε μόλις έχει ξεκινήσει η αναμέτρηση.

Ωρα 15:31 Πάμε γρήγορα στις συνθέσεις, να καλύψουμε την καθυστέρηση στην έναρξη του live

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Κοντέων, Σαββίδης, Κοντοδήμος, Ιντζόγλου, Πορτουλίδης, Κυριάκος, Γιάρολιμ, Ματσούκας, Ζαχόρα

SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Γούτας, Παΐτο, Βασιλακάκης, Χοσέμι, Μάνταλος, Μιγκέλ, Σολτάνι, Σολάρι

1′ Ξεκίνησε, όπως είπαμε το παιχνίδι. Διαιτητής ο Μάνταλος, βοηθοί οι Καραβασίλης και Λαζάρης (Καβάλας).

7′ Πρώτη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Μακρινό σουτ του Γιάρολιμ, χωρίς δύναμη, η μπάλα περνά άουτ από το δεξί δοκάρι του Ζαρόπουλου

15′  Χωρίς δάφνες ποιότητας το παιχνίδι. Πολύ κακή η ώρα, μην ξεχνάμε. Τα είπαν χθες οι προπονητές και στο Νικη Βόλου – Πανθρακικός

21′ Ευκαιρία για τον Ηρακλή. Στην περιοχή ο Ματσούκας βγάζει κάθετη στον Ζάχορα που σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων από αριστερά. Διαμαρτύρονται οι ηρακλιδείς για πέναλτι στον Ματσούκα, δεν πρέπει να ήταν όμως κάτι

29′ Νέα ευκαιρία για Ηρακλή. Σέντρα του Μπουκουβάλα από δεξιά, ο Ζάχορα πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ζαρόπουλου

32′  Βέβαια, όταν λέμε ευακιρίες, μην φανταστείτε κάτι κλασικό. Απλά έφτασαν κοντά στην περιοχή. Αμεσος κίνδυνος δεν έχει υπάρξει στο πρώτο ημίωρο, σε ένα πολύ κακό παιχνίδι

38′ Υπάρχουν στο γήπεδο και οι XanthiFans, περίπου 20 άτομα πρέπει να βρίσκονται στο πέταλο και περισσότεροι οι αστυνομικοί τριγύρω τους. Εχουν το πανό των XanthiFans, αίσθηση προκαλεί όμως ότι στην θύρα τους, κάτω, υπάρχει και ένα πανό που γράφει “Ο Ηρα ανήκει στην Super League”. Με πρώτη ευκαιρία θα αναρτίσουμε φωτο με αυτό, αν και δεν έχει ξεκαθαρίσει αν είναι πρωτοβουλία των ξανθιωτών ή αν πήγαν θεσσαλονικείς νωρίτερα και το έβαλαν εκεί, από την μέσα πλευρά του αγωνιστικού χώρου.

41′ Aντεπιθεση για τη Ξανθη, όπως και λίγο νωρίτερα, αλλα μετα τον Σολάρι αποτυγχανει ο Σολτάνι αυτη τη φορα. Παιχνιδι αντεπιθεσεων για τη Ξανθη μέχρι στιγμής, δινει χώρο στον Ηρακλη και φευγει στη κοντρα αλλά γκολ δεν έχει μπει ακόμα

43΄ Νεα αντεπιθεση απο δεξια και νεα ευκαιρια με Σολτανι για την Ξάνθη! Εχει ανεβάσει ρυθμό στο τελευταίο πεντάλεπτο, και ενώ οδεύουμε στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Ηρακλής την κατοχή της μπάλας, αλλά η Ξάνθη έχει τελικά τις μεγάλες ευκαιρίες λίγο πριν του δρόμου τα μισά.

45′ Νεα ευκαιρια με Σολαρι υστερα απο λαθος των αμυντικων του Ηρακλή!!!

45+1′  Τέλος ημιχρόνου: Ηρακλής – Ξάνθη 0-0!!! Ο Ηρακλης τη κατοχή, ειδικά στο πρώτο ημίωρο, η Ξανθη τουλαχιστον τέσσερις ευκαιριες για γκολ στο τελευταίο τέταρτο, τις τρεις με τον Σολαρι. Μάλιστα, η θρακιώτικη ομάδα πηρε και τον ελεγχο του αγωνα και πλέον η κατοχή είναι 48% με 52% για τη Ξανθη. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Ηρακλής – Ξάνθη 0-0

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου με ευκαιρία για την Ξάνθη.

48′  Απίστευτη ευκαιρία για την Ξάνθη: Ο Μάνταλος από πλάγια αριστερά πλασάρει, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, νέο σουτ από το νεαρό μέσο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

63′ Ξεσηκωμός στην εξέδρα!!! Οι παιχτες του Ηρακλή διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Πορτουλίδη από πάσα του Ονουάτσι αλλα ο διαιτητης εδειξε συνεχίζεται!!!

67′ Ευκαιρία για την Ξανθη. Καλό σουτ του Μπαξεβανίδη η μπάλα άουτ. Κροτίδες απο τους φίλους του Ηρακλή που ξεσηκώθηκαν!!!

68′ Τρομερή ευκαιρία όταν απο γύρισμα του Τσιλιανίδη ο Κυριάκος ολομόναχος εστειλε τη μπάλα αουτ!!! Ο Ηρακλής ανέβηκε πολύ!!!

69′ Νεα ευκαιρία με κεφαλια από Ζαχόρα η μπάλα αουτ!!! Η είσοδος του Ηρακλή εδωδε ωθηση στον… Ηρακλή!!! Η πίεση συνεχίζεται και οι φίλαθλοι του Ηρακλή τραγουδουν ότι… “Ζαλίζονται””

70′ Ο Ονουατζι κοβεται με οφσαιτ και οι φίλαθλοι εξαγριώνονται με το διαιτητη Μάνταλο.

74′ Μεγάλη ευκαιρια με τον νεοεισελθόντα Ράνο αλλα αυτός αμαρκάριστος εστειλε τη μπαλα ψηλά αουτ. Πρωτη ευκαιρία για Ξανθη στο 2ο μέρος, μρτα το δοκάρι. Οι αλλαγες της Ξάνθης είναι ο Τριαδης, ο Ράνος και ο Βαλλας στις θέσεις Σολτανι, Σολάρι και Χοσέμι. Αξίζει να σημειωθεί ότι γράφουν τον Ράνο σαν…. Δανό, στις συνθέσεις που έχουν δώσει στα δημοσιογραφικά

78′ Νεα ευκαιρία με το Ρανο αλλα εχασε το κοντρολ λιγο πριν σουταρει.

80′ Διλεπτη διακοπή γιατί…. ενα σκυλάκι κάνει βολτες στο γήπεδο

82′ Τη διακοπή φαίνεται να εκμεταλλευτηκαν και οι παιχτες των ομάδων. Οπως και χτες στον Βόλο η ζέστη είναι ανυπόφορη για τους ποδοσφαιριστες

86′ Γκολ ο Ηρακλής. 1-0 με το Ζαχόρα με κεφαλιά ύστερα απο μπαλια του Ιντζογλου από πίσω. Ηρακλής – Ξάνθη 1-0

90′  Τέσσερα λεπτα οι καθυστερησεις που έδειξε ο τέταρτος διαιτητής. Λογικό, είχαμε και τον σκύλο που διέκοψε το ματς

90+4′  Ληξη αγωνα. Η ομάδα της Θράκης αξιζε σίγουρα κάτι καλύτεερο, ίσως δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, φεύγει όμως από την Θεσσαλονίκη με ήττα με 1-0 και θα πρέπει στην ρεβάνς των Πηγαδίων να πετύχει τουλάχιστον δυο γκολ για να ανατρέψει την κατάσταση και να προκριθεί. Τελικό αποτέλεσμα: Ηρακλής Θεσσαλονίκης – Skoda Ξάνθη 1-0.

Μείνετε μαζί μας. Ακολουθεί πλούσιο ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από τον αγώνα…