LIVE από το Ηράκλειο: ΟΦΗ – Skoda Ξάνθη 1-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών ανάμεσα στον ΟΦΗ που ταλανίζεται από φοβερά προβλήματα επιβίωσης και την Ξάνθη.

Καλησπέρα. Σημαντικό παιχνίδι σήμερα για τη Ξάνθη, όπου μετά τη νέα ισοπαλία για το πρωτάθλημα στην Μυτιλήνη με την Καλλονή, θέλει να πάρει αποτέλεσμα εκτός έδρας μέσα στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ και να αποκτήσει προβάδισμα για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Ωρα 18:40 Πολύ δύσκολες οι καιρικές συνθήκες στο Ηράκλειο, με βροχή και πολύ αέρα.

Ωρα 18:44 Ελάχιστος ο κόσμος στο “Γεντί Κουλέ” με τον καιρό να αποθαρύνει πολύ κόσμο.

Ωρα 18:51 Διαιτητής του αγώνα ο Χρήστος Μήτσιος (Ηπείρου), βοηθοί οι Νικόλαος Γεωργαράκος (Αθηνών) και Παναγιώτης Σταθόπουλος (Ηλείας) και 4ος ο Μιχαήλ Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Ωρα 18:55 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Για την Ξάνθη ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τους: Κυριακίδη, Μπαξεβανίδη, Γουάλας, Γούτα, Παπάζογλου, Σολτάνι, Λουσέρο,  Ομπόντο, Παπαστεριανό, Κλέϊτον, Καπετάνο

Ωρα 18:58 Ενώ για τον ΟΦΗ ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκινά με τους: Λόρια, Δαμιανάκη, Μονιάκη, Κουτσιανικούλη, Ροβίθη, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλο, Μερεμπαβίλι, Μπολάκη, Φαζό, Μακτή

Ωρα 19:07 Στον πα΄γκο για την Ξάνθη είναι οι: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Φεράντεζ, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Ορφανίδης, Λισγάρας

Ωρα 19:11 Ενώ για τον ΟΦΗ στον πάγκο είναι οι: Αγριμάκης, Τζορτζ, Περογαμβράκης, Μανιδάκης, Μαραθιανός

1′ Έναρξη του αγώνα.

6′ Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον ΟΦΗ , με τον Κάλαϊτζις έξω από την περιοχή και πλάγια αριστερά να κάνει το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ

16‘ Πολύ καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι με την μπάλα πάνω-κάτω.

18‘ Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ που μπήκε πιο δυνατά, με τον Κουτσιανικούλη να πιάνει το σουτ εκτός περιοχής, πέφτει στην γωνία του  ο Κυριακίδης και απομακρύνει.

23‘ Ωραία σέντρα απο τον Κλέιτον απο τα δεξιά, αιφνιάστηκε ο Γούτας που δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια

33′ Ανεβάζει στροφές η Ξάνθη, που απειλέι με διαγώνιο σουτ του Μπαξεβανίδη

38′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, ωραίο πάτημα του Καπετάνου για τον Ομπόντο που αστοχεί απο θέση βολής

45′ Τέλος πρώτου μέρους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΟΦΗ – Skoda Ξάνθη 0-0

46‘ Έναρξη δευτέρου μέρους, χωρίς αλλαγές απο τους δύο προπονητές

47′ Γκολ για τον ΟΦΗ. Με τον χειρότερο τρόπο ξεκινά το δεύτερο μέρος για την Ξάνθη, με τον Λαμπρόπουλο να κάνει την κάθετη και τον Κουτσιανικούλη να εκμεταλεύεται την λάθος έξοδο του Κυριακίδη και με πλασέ στην κενή εστία άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. ΟΦΗ – Skoda Ξάνθη 1-0

49′ Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ, σουτ με το δεξι απο τον Μερεμπασβίλι αποκρούει εντυπωσιακά ο Κυριακίδης.

51′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Βασιλακάκη να περνά στην θέση του Παπαστεριανού.

52′ Γκοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Άμεση απάντηση για την Ξάνθη με τον Κλείτον να εκτελεί πανέξυπνα φάουλ εκτός περιοχής μπαίνει στην πορεία της φάσης ο Σολτάνι που ισοφρίζει για την Ξάνθη. ΟΦΗ – Skoda Ξάνθη 1-1

63′ Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Τζόρτζ να περνά στην θέση του Μερεμπασβίλι.

68′ Δε’υτερη αλλαγή για Ξάνθη και ΟΦΗ, για την Ξάνθη ο Φλίσκας θα πάρει την θέση του Καπετάνου, ενώ για τον ΟΦΗ ο Μαραθιανός περνά στην θέση του Μονιάκη

76′ Μεγάλη στιγμή για την Ξάνθη, με τον Κλέιτον να πιάνει το σουτ εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λόρια.

77′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Ξάνθη με τον Βάλτερ να περνά στην θέση του Κλέιτον, που αποχώρησε με τράβηγμα.

80′ Νέα καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Ομπόντο να πιάνει το σουτ εκτός περιοχής ωραία σε κόρνερ ο Λόρια.

81′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του και ο ΟΦΗ με τον Περογαμβράκη να περνά στην θέση του Κουτσιανικούλη

87′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι για τον σκορερ της Ξάνθης Καρίμ Σολτάνι

89′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, γυριστή κεφαλιά του Βασιλακάκη ο Λόρια με την βοήθεια του οριζόντιου δοκαρίου του διώχνει σε κόρνερ

92′ Φοβερή ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Βάλτερ να κάνει ωραία τρίπλα αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα δίπλα απο το αριστερό δοκάρι του Λόρια.

90′ Τέλος αγώνα στο Ηράκλειο, άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς οι δύο αντίπαλοι. Τελικό αποτέλεσμα: ΟΦΗ – Skoda Ξάνθη 1-1

Σε λίγο περισσότερα, με αναλυτικό ρεπορτάζ, δηλώσεις και παραλειπόμενα καθώς και πλούσιο φωτορεπορτάζ από την Κρήτη…