LIVE από το ΔΑΚ Κομοτηνής: Πανθρακικός – Βέροια 0-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Πανθρακικός – Βέροια για την 2η αγωνιστική της Super League.

Καλησπέρα από το ΔΑΚ Κομοτηνής. Δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι για τον Πανθρακικό, που θα ψάξει τη νίκη, μετά από την ήττα της πρεμιέρας από τον Αστέρα Τρίπολης.

Ώρα 18:40 Μοιρασμένη η προϊστορία ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ΔΑΚ Κομοτηνής για το πρωτάθλημα, καθώς σε τρεις αναμετρήσεις Πανθρακικός και Βέροια έχουν από μία νίκη, ενώ υπάρχει και η περσινή ισοπαλία.

Ώρα 18:45 Μετά από 8 μήνες επιστρέφει στην αποστολή του Πανθρακικού ο Αντώνης Λαδάκης, ο οποίος είχε υποστεί ρήξη χιαστών στις 14 Ιανουαρίου, στο εντός έδρας παιχνίδι του Πανθρακικού με την Κέρκυρα.

Ώρα 18:49 Με πέντε απουσίες ο Πανθρακικός, καθώς εκτός αποστολής βρίσκονται οι Ντιγκινί, Βάλτερ, Μπαϊκαρά, Ηλιάδης και Μελίσσης. Επίσης στην αποστολή της Βέροιας βρίσκεται ο Τσουμάνης, ο οποίος μέχρι πέρσι αγωνιζόταν στον Πανθρακικό. Αντίθετα στη Βέροια αγωνιζόταν πέρσι ο Χαβίτο, που έκανε το αντίθετο δρομολόγιο από τον αμυντικό της Βέροιας.

Ώρα 18:52 Οι συνθέσεις των δύο ομάδων. Για τον Πανθρακικό στην αρχική ενδεκάδα βρίσκονται οι Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Χρήστου, Σερφά, Σέτι, Μεχία, Ροτζέριο, Χαβίτο, Τζάνης και Χασομέρης. Για τη Βέροια ξεκινάνε το παιχνίδι οι Καντιμοίρης, Μαλόν, Τσουμάνης, Εντζεγκέλε, Μαραγκός, Βεργώνης, Σιόντης, Αμπντούν, Γιουσούφ, Μαγέφσκι και Ναζλίδης.

Ώρα 18:56 Στον πάγκο για τον Πανθρακικό βρίσκονται οι Πασχαλάκης, Μπουγαΐδης, Παπαχρήστος, Λαδάκης, Ζδράβος, Νικόλτσης και Ίγκορ, ενώ για την Βέροια στον πάγκο βρίσκονται οι Βασιλειάδης, Νάστος, Ιμπραΐμ, Όστοϊτς, Τάτος, Μερεμπασβίλι και Κόλα.

Ώρα 19:02 Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης είναι ο Ηλίας Σπάθας από τον Σύνδεσμο Πειραιά, με βοηθούς τους Δημήτρη Ζησιμόπουλο από τον ίδιο Σύνδεσμο, τον Γιώργο Λαζαρίδη από τον Σύνδεσμο Καβάλας, ενώ τέταρτος διαιτητής είναι ο Σταύρος Μάνταλος  επίσης από τον Σύνδεσμο Καβάλας.

Ώρα 19:08 Καλοκαιρινός σήμερα ο καιρός στην Κομοτηνή, σε πολύ καλή κατάσταση και ο αγωνιστικός χώρος, όμως ο κόσμος που έχει έρθει σήμερα στο γήπεδο είναι ελάχιστος, καθώς αυτοί τη στιγμοί οι φίλαθλοι στο γήπεδο είναι περίπου 800. Ανάμεσα τους και 20 περίπου φίλοι της Βέροιας.

Ώρα 19:12 Επίσημη εμφάνιση των δύο ομάδων. Άναψαν και οι προβολείς στο ΔΑΚ Κομοτηνής. Όλα έτοιμα για το πρώτο σφύριγμα της αναμέτρησης.

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.

12′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Σέτι

15′ Γκολ για τη Βέροια. Πολύ ωραία μπαλιά στο δεξί άκρο του Πανθρακικού από τον Ναζλίδη στον Αμπντούν, ο οποίος μπήκε μόνος στη μεγάλη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Αθανασιάδη, ανοίγοντας το σκορ στην πρώτη φάση του παιχνιδιού. Πανθρακικός – Βέροια 0-1.

16′ Συρτό σουτ του Ναζλίδη, η μπάλα άουτ.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Ροτζέριο.

25′ Ο Χασομέρης θα σουτάρει, η μπάλα όμως θα κοντράρει στους αμυντικούς και θα μπλοκάρει εύκολα ο Καντιμοίρης.

26′ Εκπληκτική ευκαιρία για τη Βέροια για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Μαγέφσκι δίνει πολύ ωραία πάσα στο Ναζλίδη, ο οποίος ήταν μόνος, με τον επιθετικό της Βέροιας να σουτάρει και τον Αθανασιάδη με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει.

29′ Οριζόντιο δοκάρι για τον Πανθρακικό, όταν από συρτή εκτέλεση κόρνερ του Ροτζέριο η μπάλα έφτασε στον Χαβίτο στη μεγάλη περιοχή, που πλάσαρε ψιλοκρεμαστά και τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Καντιμοίρη, με την άμυνα της Βέροιας να απομακρίνει στη συνέχεια.

33′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια με τον Ναζλίδη, το σουτ του οποίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Μαγέφσκι.

35′ Κεφαλιά του Χασομέρη, μπλοκάρει ο Καντιμοίρης.

37′ Διαγώνιο σουτ του Μαγέφσκι, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.

45′ Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων.

45’+1 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τη Βέροια να ελέχγει το παιχνίδι, να προηγείται δίκαια και να έχει ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο τέρμα, απέναντι σε ένα Πανθρακικό που έχει πρόβλημα στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ οι παίκτες του έχουν υποπέσει σε πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου. Μοναδική καλή στιγμή για τον Πανθρακικό στο πρώτο ημίχρονο το οριζόντιο δοκάρι του Χαβίτο. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Πανθρακικός – Βέροια 0-1.

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

46′ Διπλή αλλαγή για τον Πανθρακικό με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ίγκορ και Νικόλτσης μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο στη θέση των Χασομέρη και Τζάνη. Η αλλαγή του Τζάνη ήταν αναγκαστική, καθώς ο παίκτης του Πανθρακικού φαίνεται να έχει κάκωση και μετά το τέλος της αναμέτρησης θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού.

53′ Εκπληκτική ευκαιρία για τον Πανθρακικό για να ισοφαρίσει, όταν το γυριστό σουτ του Νικόλτση από το ύψος του πέναλτι πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Καντιμοίρη.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Τσουμάνη.

58′ Σέντρα από τον Χρήστου, κεφαλιά από τον Ίγκορ, η μπάλα άουτ. Ο Πανθρακικός έχει μπει πολύ δυνατά και πιέζει για την ισοφάριση.

67′ Πρώτη αλλαγή για τη Βέροια. Ο Τάτος στη θέση του Γιουσούφ.

69′ Πέναλτι για τη Βέροια. Ο διαιτητής της αναμέτρησης δείχνει την άσπρη βούλα, δίνοντας πέναλτι σε χέρι του Παπαγεωργίου σε γύρισμα του Μαγέφσκι.

70′ Γκολ για την Βέροια. Ο Αθανασιάδης έπεσε στη σωστή γωνία, όμως ο Αμπντούν κατάφερε να τον νικήσει, διπλασιάζοντας τα δικά του τέρματα και της ομάδας του. Πανθρακικός – Βέροια 0-2.

72′ Δεύτερη αλλαγή για τη Βεροια. Ο Νάστος στη θέση του Μαραγκού.

74′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό για να μειώσει το σκορ και να ξαναμπει στο παιχνίδι. Ο Χαβίτο σέντραρε από τα δεξιά, ο Ροτζέριο έπιασε σκαστή κεφαλιά, με τον Καντιμοίρη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Εντζεγκέλε.

83′ Τελευταία αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Παπαχρήστος στη θέση του Χρήστου.

85′ Ο Ναζλίδης πέρασε 2-3 αμυντικούς του Πανθρακικού πριν όμως πλασάρει τον Αθανασιάδη τον προλαβαίνει ο Παπαχρήστος, ο οποίος έδιξε σε κόρνερ.

89′ Ωραία προσπάθεια από τον Νικόλτση ο οποίος θα σουτάρει, με τους αμυντικούς της Βέροιας να διώχνουν σε κόρνερ.

90′ Τελευταία αλλαγή για τη Βέροια. Ο Ιμπραΐμ στη θέση του Μαγέφσκι. Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+1 Σουτ του Χαβίτο, διώχνει ο Καντιμοίρης σε κόρνερ.

90’+2 Κεφαλιά του Νικόλτση, η μπάλα άουτ.

90’+3 Τέλος του αγώνα. Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα για τον Πανθρακικό, που ξεκινάει άσχημα το πρωτάθλημα και πλέον θα πρέπει να βρει βαθμό ή βαθμούς στο επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναιτωλικό. Τελικό αποτέλεσμα: Πανθρακικός – Βέροια 0-2.

Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ και φωτορεπορταζ από τη σημερινή αναμέτρηση.