LIVE από το ΔΑΚ Κομοτηνής: Πανθρακικός – Παναιτωλικός 0-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το ΔΑΚ Κομοτηνης ο Δημήτρης Μπακιρτζής

– Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την σημαντική αναμέτρηση ανάμεσα στον Πανθρακικό και τον φιλοδοξο Παναιτωλικό που βλέπει τετράδα, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Δημήτρης Μπακιρτζής βρίσκεται στο ΔΑΚ Κομοτηνής και μεταδίδει…

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι του ThrakiSportS απο το ΔΑΚ Κομοτηνής, οπού σε λίγη ώρα ο γηπεδούχος Πανθρακικός, σε ένα ακόμα κρίσιμο παιχνίδι για αυτόν, υποδέχεται τον Παναιτωλικό, με μοναδικό στόχο την έκτη εντός έδρας νίκη, την τέταρτη συνεχόμενη, που θα τον ανεβάσει στον βαθμολογικό πίνακα, απομακρύνοντάς τον από τη ζώνη του υποβιβασμού.

‘Ωρα 14:20  Ελάχιστος κόσμος για την ώρα στο ΔΑΚ Κομοτηνής, αλλά αναμένεται μεγάλη προσέλευση λόγω του γενικού καλέσματος που έχει κάνει ο Πανθρακικός στον κόσμο της Κομοτηνής. Υπενθυμίζεται ότι αναβλήθηκε και  η αγωνιστική της ΕΠΣ Θράκης για τον λόγο αυτόν.

Ώρα 14:24  Σε κακή κατάσταση παραμένει ο αγωνιστικός χώρος, που είναι καμμένος. Σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση από τα προηγούμενα εντός έδρας ματς, αλλά σίγουρα σε κακή κατάσταση παρά την λιακάδα που επικρατεί.

Ώρα 14:27  Ο Ηλιάδης είναι η βασική απώλεια που έχει σε αυτό το ματς ο Ρόκα, μαζί με τους Λαδάκη και Σερφά.

Ώρα 14:30 Διαιτητής στης αναμέτρησης είναι ο Σπάθας από τον Σύνδεσμο Πειραιά, με βοηθούς τους Ευθυμιάδη και Καραϊσαρίδη από την Πιερία και τέταρτο τον Κύζα από τη Δράμα.

Ωρα 14:32  Ενεδεκάδα για τον Πανθρακικό: Αθανασιάδης, Μεχία, Μελίσσης, Ρομέου, Μπαϊκαρά, Εμπόου, Ίγκορ, Ντιγκινί, Τσουμάνης, Τζάνης, Ποτουρίδης.

Ωρα 14:35 Ο Μάκης Χάβος ξεκινά τον Παναιτωλικό με τους Ράφαελ, Μπεχαράνο, Μαλεζάς, Ετζενγκέλε, Κέβιν, Κουτρομάνος, Γοδόι, Ρουσκουγιέδα, Μαρτίνες, Κάπελ, Άλβες.

Ώρα 14:38 Στον πάγκο για τον Πανθρακικό βρίσκονται οι Πασχαλάκης, Ροτζέριο, Χασομέρης, Μανού Μπάλντα, Βιγιαφάνε, Σέτι και Κάσες, ενώ για τον Παναιτωλικό οι Στεφανάκος, Κούσας, Θεοδωρίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Μορένο, Μύγας και Βασιλείου.

Ωρα 14:40  Ταλαιπωρία το ταξίδι για τον Παναιτωλικό χθες, που όλη μέρα ήταν σε ένα λεωφορείο. Πέρασε από Αρτα, Γιάννενα, Βέροια, Ξάνθη όπου και διανυκτέρευσε και από εκεί ήρθε πριν λίγο στην Κομοτηνή. Η ομάδα θα επιστρέψει αμέσως μετά το τέλος του ματς, πάλι οδικώς στο Αγρίνιο.

Ώρα 14:44 Εκτός της αποστολής τελικά για τον Πανθρακικό οι Χρήστου και Παπαγεωργίου, οι οποίοι έμειναν εκτός της τελικής 18άδας λιγο πριν η ομάδα του Πανθρακικού μεταβεί στο γήπεδο.

Ώρα 14:47 Αυτή είναι η τρίτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Κομοτηνή. Για τη Football League οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες 1-1, ενώ πέρσι για τη Super League ο Πανθρακικός είχε επικρατήσει με 2-1.

Ωρα 14:50  Αποσύρονται σιγά σιγά οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια ενώ συνεχίζεται  η προσέλευση του κόσμου.

Ωρα 14:53  Ηρθε και η ομάδα Κ20 του Παναιτωλικού να δει το ματς, που πριν λίγο στον Ιάσμο αναδείχθηκε ισόπαλη με την αντίστοιχη του Πανθρακικού. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Ώρα 14:56 Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες σήμερα στην Κομοτηνή, με τον ήλιο να έχει κάνει την εμφάνιση του στον ουρανό από το πρωί και τη θερμοκρασία αυτή τη στιγμή να βρίσκεται στους 12 βαθμούς.

Ωρα 14:59  Τώρα εισέρχονται οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Περίπου 2000 θεατές στις εξέδρες του ΔΑΚ Κομοτηνής.

Ωρα 15:03  Εναρξη του αγώνα

1′  Ξεκινά το παιχνίδι.

14′ Σουτ του Ρουσκογιέδα, η μπάλα άουτ.

15′ Νέο σουτ του Ρουσκογιέδα, η μπάλα και πάλι άουτ.

21′ Διπλή προσπάθεια του Τζάνη, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

27′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρουσκουγιέδα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, με τους αμυντικούς του Πανθρακικού να διώχνουν στη συνέχεια σε κόρνερ.

34′ Εκτέλεση φάουλ του Μεχία έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Καπέλ.

36′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαϊκαρά.

38′ Σέντρα σουτ από τον Μπεχαράνο, ο Αθανασιάδης αιφνιδιάζεται αι διώχνει σε κόρνερ.

44′ Σουτ του Μεχία, μπλοκάρει ο Ράφαελ.

45′ Σουτ του Ίγκορ, μπλοκάρει και πάλι ο Ράφαελ.

45′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Κομοτηνή χωρίς καθυστερήσεις, σε ένα κακό παιχνίδι κέντρου, αρκετά δυνατό με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Πανθρακικός – Παναιτωλικός 0-0.

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

58′ Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για τον Πανθρακικό.  Ο Κάσες περνάει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ρομέου.

60′ Ωραία προσπάθεια του Ίγκορ από τα δεξιά, θα δώσει στον Κάσες που θα σουτάρει αδύναμα, με τον Ράφαελ να μπλοκάρει εύκολα.

63′ Διαγώνιο σουτ του Κουτρουμάνου, η μπάλα άουτ.

65′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μορένο στη θέση του Άλβες.

69′ Ο Ίγκορ θα βρεθεί σε θέση βολής, θα καθυστερήσει όμως πάρα πολύ, με αποτέλεσμα οι αμυντικοί του Παναιτωλικού να τον προλάβουν και να διώξουν σε κόρνερ.

73′ Σουτ του Μαρτίνες, η μπάλα άουτ.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί, για μαρκάρισμα που έκανε σε προηγούμενη φάση.

74′ Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μύγας στη θέση του Ρουσκουγιέδα.

75′ Σουτ του Μύγα, η μπάλα άουτ.

77′ Δεύτερη αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ροτζέριο στη θέση του Τζάνη.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Εντζεγκέλε.

80′ Τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Θεοδωρίδης στη θέση του Κάπελ.

82′ Πέναλτι για τον Πανθρακικό. Ο Μαλεζάς θα ανατρέψει τον Ίγκορ, με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

83′ Ο Ράφαελ αποκρούει το πέναλτι του Ίγκορ. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνία και αποκρούει το πέναλτι του Ίγκορ, ο οποίος δίστασε να σουτάρει απευθείας. Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό να ανοίξει το σκορ, σε πολύ κομβικό σημείο.

86′ Σουτ του Τσουμάνη, η μπάλα ψηλά άουτ.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+1′ Κεφαλιά του Μύγα, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.

90’+2′ Γύρισμα του Κάσες, η μπάλα άουτ.

90’+3′ Τέλος του παιχνιδιού, με τον Πανθρακικό να παίρνει ένα βαθμό και να φτάνει στους 28 βαθμούς, χάνοντας όμως μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τους τριες βαθμούς, όταν στο 83′ ο Ίγκορ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Τελικό αποτέλεσμα: Πανθρακικός – Παναιτωλικός 0-0.

Ακολουθεί ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από την σημερινή εντός έδρας ισοπαλία του Πανθρακικού.