LIVE από το ΔΑΚ Κομοτηνής: Πανθρακικός – Ξάνθη

Μεταδίδει απο την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

– Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS το φιλικό “Ελ Θράκικο”, την φιλική αναμέτρηση ανάμεσα σε Πανθρακικό και Skoda Ξάνθη στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο μεγάλων ομάδων της Θράκης, δυο εβδομάδες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Ο Δημήτρης Μπακιρτζής βρίσκεται στο ΔΑΚ Κομοτηνής και μεταδίδει…

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι απο το Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κομοτηνής οπού σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει η φιλική αναμέτρηση αναμέσα στον Πανθρακικό και την Skoda Ξάνθη.

18:35 Αυτό είναι το πέμπτο φιλικό για την ομάδα της Κομοτηνής που έως τώρα έχει μόνο νίκες, με Χάποελ Ρανάνα(1-0), Ασντόντ(1-0), Νέους Λέγκια Βαρσοβίας(1-0) και Αχαρναϊκό(3-0), έχοντας μάλιστα κρατήσει ανέπαφη την εστία για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

18:38 Απο την άλλη πλευρά για την ομάδα της Ξάνθης αυτό θα είναι το τέταρτο φιλικό, μια και προηγήθηκαν αυτά με αντιπαλους της Βέροια(1-1), ΑΕΚ(0-0) και ΠΑΟΚ(ήττα με 1-0), με τον Σάκη Τσιώλη να θέλει να δεί σαφώς καλύτερη εικόνα σε χέση με τα προηγούμενα τεστ.

18:42 Οι δύο εκπρόσωποι της Θράκης την χρονιά που μας πέρασε βρεθήκαν δύο φορές, με την ομάδα της Κομοτηνής να επικρατεί εντός έδρας με 2-1, με τέρματα των Τζάνη και Κάσες και ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Βάλλας, ενώ στα Πηγάδια η Ξάνθη επικράτησε με 1-0 με τέρμα του Εστέμπαν Σολάρι.

18:45 Ενώ για το νέο πρωτάθλημα της Super League που ξεκινά στης 23 Αυγούστου Πανθρακικός και Ξάνθη θα βρεθούν στην τελευταία αγωνιστική.

18:51 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γιάννης Τοπούζης της ΕΠΣ Θράκης, με βοηθούς τους Χατζημωυσιάδη(ΕΠΣ Ξάνθης) και Βασιλόπουλο(ΕΠΣ Έβρου), ενώ τέταρτος είναι ο Κυριαζίδης της ΕΠΣ Έβρου

18:55  Ενδεκάδα Πανθρακικού: Φερνάντεζ, Τζάνης, Σερφά, Σαμπάτ, Εμπό, Μεχία, Πέρεζ, Κάσες, Μπαϊκαρά, Χασομέρης, Τσουμάνης

Στον πάγκο είναι οι : Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Χρήστου, Ζδράβος, Λαδάκης, Καθάριος, Ντιγκινί, Πασχαλάκης, Φραγκούλης, Λίτσκας, Γκουτσίδης

18:57 Ενδεκάδα Ξάνθης: Κυριακίδης, Μπέρτος, Ουάλας, Γούτας, Καρυπίδης, Φλίσκας, Παπαστεριάνος, Βασιλακάκης, Λουσέρο, Σολτάνι, Ράνος.

Στον πάγκο είναι οι : Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Τσαμούρης, Κολλάρας, Μπαρέττας, Πασχαλάκης, Κομεσίδης, Ομπόντο, Ρεναν, Λαζαρίδης

19:06 Λίγος κόσμος αυτή τη στιγμή στο γήπεδο. Αρκετή η ζέστη στην Κομοτηνή με τη θερμοκρασία αυτή τη στιγμή να βρίσκεται περίπου στους 31 βαθμούς.

19:15 Οι δύο ομάδες αποσύρονται στα αποδυτήρια και αναμένεται σε λίγο η επίσημη είσοδος τους για την έναρξη της φιλικής αναμέτρησης.

19:29 Επίσημη είσοδος των δύο ομάδων και πλέον είμαστε λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.

19:31 Συνεχίζεται η προσέλευση των φιλάθλων. Περίπου 400 βρίσκονται αυτή τη στιγμή ση Θύρα 1, η οποία είναι και η μόνη που άνοιξε για το παιχνίδι.

19:33 Οι δύο ομάδες βγάζουν τις καθιερωμένες φωτογραφίες πριν τον αγώνα και πλέον όλα είναι έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

1′ Έναρξη του αγώνα

10′ Δέκα λεπτά στην αναμέτρηση χωρίς καμία φάση. Η μπάλα βρίσκεται συνεχώς στον χώρο του κέντρου, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να περάσουν την μπάλα στις αντίπαλες άμυνες χωρίς επιτυχία.

12′ Σέντρα Γκιγέρμο προβολή τοτ Χασομέρη στον αέρα η μπάλα θα περάσει άουτ.

15′ Μακρινό σουτ του Μπέρτου μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Φερνάντεζ.

20′ Σουτ του Τσουμάνη μέσα από την μεγάλη περιοχή η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Κυριακίδη.

25′ Ανάβουν σιγά σιγά και οι προβολείς στο γήπεδο.

26′ Πάλι από μακριά απειλεί η Ξάνθη, αυτή τη φορά με το Ράνο, το σουτ του οποίου δεν ανησυχεί τον Φερνάντεζ που μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

28′ Σούτ του Πέρεζ έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.

34′ Σέντρα Μπαϊκαρά, κεφαλιά Χασομέρη η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Κυριακίδη.

45′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανο για επικίνδυνο φάουλ από πίσω στο Πέρεζ. Στην εκτέλεση πάσα του Τζάνη στον Πέρεζ που θα σουτάρει αλλά ο Κυριακίδης θα μπλοκάρει σταθερά.

45+1′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Καλύτερος ο Πανθρακικός, χωρίς όμως να απειλήσει σημαντικά την άμυνα της Ξάνθης. Η Ξάνθη απείλησε με σουτ μόνο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

46′ Ξεκινημα δευτέρου ημιχρόνου με δύο αλλαγές για την Ξάνθη. Οι Ομπόντο και Λαζαρίδης πήραν τη θέση των Παπαστεριανού και Βασιλακάκη αντίστοιχα.

53′ Γκολ για τον Πανθρακικό. Πάσα Τζάνη στον Πέρεζ. Αυτός με τακουνάκι βρίσκει τον Χασομέρη που με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής θα κάνει το Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 1-0.

55′ Τριπλή αλλαγή από τον Πανθρακικό. Αποχωρούν οι Σαμπάτ, Πέρεζ και Κάσες και περνάνε στον αγωνιστικό χώρο οι Χρήστου, Παπαγεωργίου και Ντιγκινί.

58′ Τρίτη αλλαγή και για την Ξάνθη. Ο Τριάδης περνάει στη θέση του Φλίσκα.

62′ Ένταση από το πουθενά ανάμεσα σε Έμποου και Λουσέρο σβήνει εν τη γεννέσει του.

65′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Αποχωρεί ο Ράνος. Στη θέση του περνάει ο Ρενάν.

69′ Σουτ ευθύβολο του Ρενάν έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Φερνάντεζ χωρίς να ανησυχεί.

71′ Πρώτη πολύ καλή φάση για την Ξάνθη. Πολύ ωραία σέντρα από τα δεξιά του Μπέρτου, ανάποδο ψαλίδι του Σολτάνι από το υψος του πέναλτι, ο Φερνάντεζ πέφτει στη δεξιά του γωνία και διώχνει με υπερένταση.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο για διαμαρτυρία.

74′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάνη, διώχνει με γροθιές ο Κυριακίδης. Στη συνέχεια έχουμε τρεις αλλαγές. Μία για τον Πανθρακικό και δύο για την Ξάνθη. Για τους γηπεδούχους στη θέση του Χασομέρη περνάει ο Λαδάκης, ενώ για τους φιλοξενούμενους αποχώρησαν οι Μπέρος και Ουάλας και στη θέση τους πέρασαν οι Μπαξεβανίδης και Κολλάρας.

79′ Αλλαγή τερματοφύλακα για την Ξάνθη. Περνάει ο Γκαραβέλης στη θέση του Κυριακίδη.

80′ Κόρνερ Τριάδη κεφαλιά Ομπόντο η μπάλα μόλις άουτ.

81′ Νέα αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Λουσέρο ο Κομεσίδης. Στο ίδιο λεπτό ο Χρήστου θα δεχθεί κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

82′ Απευθείας φάουλ του Μεχία αποκρούει σε κόρνερ ο Γκαραβέλης.

83′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Λίτσκας περνάει στη θέση του Τζάνη.

86′ Νέα αλλαγή για τον Πανθρακικό. Αποχωρεί ο Έμπόου και περνάει στη θέση του ο Ζδράβος.

89′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. ο Γκουτσίδης στη θέση του Μεχία.

90′ Τέλος του αγώνα χωρίς καθυστερήσεις. Καλύτερος και πιό έτοιμος ο Πανθρακικός επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης που έδειξε καλά στοιχεία μετά το 65ο λεπτό. Ο Πανθρακικός για πέμπτο φιλικό παιχνίδι κατάφερε και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από την φιλική αναμέτρηση.