LIVE από το Αγρίνιο: Παναιτωλικός – Skoda Ξάνθη 1-0 (τελικό)

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στην αναμέτρηση Παναιτωλικός – Skoda Ξάνθη με την οποία πέφτει η αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Super League. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης μεταδίδει…

Καλησπέρα. Σημαντική αναμέτρηση με την Ξάνθη να αντιμετωπίζει στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό, μια έδρα που θεωρείται από τις πιο καυτές και δύσκολες του πρωταθλήματος. Δεν βρισκόμαστε βέβαια στο Αγρίνιο, ωστόσο θα παρακολουθούμε την αναμέτρηση και θα σας μεταφέρουμε όλα όσα βλέπουμε.

Ωρα 18:55  Πάμε κατευθείαν στις εενδεκάδες.

Παναιτωλικός: Ράφαελ, Κούσας, Καμαρά, Μύγας, Γοδόι, Σφακιανάκης, Μαρτίνες, Μπούντιμιρ, Μπακάκης, Ανέν, Μπικέι.

Ξάνθη: Κυριακίδης, Παΐτο, Μπέρτος, Ντε Γκούζμαν, Σολτάνι, Κάλβο, Βασιλακάκης, Χοσέμι, Φλίσκας, Γούτας, Μαρίν.

Ωρα 19:10  Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Τάσος Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου. Βοηθοί του είναι οι Λεωνίδας Φραγκιαδάκης, επίσης από τον Σύνδεσμο Δωδεκανήσου, και Φλώριος Ελευθερίου του Συνδέσμου Αθηνών.

Ωρα 19:20  Ολοκλήρωσαν την προθέρμανση οι δυο ομάδες.

Ωρα 19:30  Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του Παναιτωλικού. Πάμε για την σέντρα.

1′ Εναρξη του αγώνα με την Ξάνθη στην σέντρα

5′ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κάλβο. Με δέκα η Ξάνθη. Ο Κάλβο χτύπησε εκτός φάσης τον Μύγα και ο Σιδηρόπουλος τον απέβαλε.

12′ «Θεέ μου, βοήθεια. Τι γίνεται στο Ελληνικό Ποδόσφαιρο;», αναφέρει η ανακοίνωση της Ξάνθης, με αφορμή την κόκκινη κάρτα.

17′ Κίτρινη κάρτα στον Μπικέι.

20′ Ο Καμαρά έκανε το σουτ από πλάγια, απέκρουσε και παραχώρησε κόρνερ ο Κυριακίδης, έπειτα από πάσα του Σολτάνι!

21′ Ο Μπούντιμιρ άφησε με το στήθος στον Καμαρά, που έκανε το σουτ με τη μία, άουτ.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Μπούντιμιρ.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Παΐτο για μαρκάρισμα στον Μύγα.

30′ Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Μύγα για μαρκάρισμα στον Μαρίν.

37′ Ο Μαρτίνες έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Μύγα, αυτός έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, με την κεφαλιά του Μπούντιμιρ από κοντά να περνάει άουτ.

40′ Σουτ του Μαρτίνες έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από την εστία του Κυριακίδη.

44′ Γκολ για τον Παναιτωλικό. Ο Ανέν μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα, με τον Μαρτίνες να σπρώχνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Παναιτωλικός – Skoda Ξάνθη 1-0

45′  Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

45’+3′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Αγρίνιο. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-0

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο Αγρίνιο. Στην σέντρα ο παναιτωλικός.

47′ Σουτ του Γοδόι στην κίνηση αρκετά έξω από την περιοχή, άουτ.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνες για μαρκάρισμα στον Μπέρτο.

52′ Σέντρα του Ανέν από αριστερά, κεφαλιά του Μπικέι από κοντά, όμως δε βρήκε την μπάλα όπως ήθελε και αυτή πέρασε εκτός.

55′  Νεά ανακοινωση Ξάνθης: Εγκληματικό χτύπημα με το χέρι του Μπικέι στον παίκτη Βασιλακάκη, ως διά μαγείας τιμωρείται μόνο με κίτρινη κάρτα. Το τίποτα του Κάλβο τιμωρήθηκε με κόκκινη. Από καθαρή θέση βγαίνει ο Βασιλακάκης στην επίθεση και υποδεικνύεται off side για να μπει αμέσως μετά στην κόντρα το γκολ. Ας μας απαντήσουν οι υπεύθυνοι του ελληνικού ποδοσφαίρου σε μία εύλογη ερώτηση μας: «Οι αποφάσεις των συγκεκριμένων ανθρώπων που σφυρίζουν τον σημερινό αγώνα είναι δικές τους; Είναι των ιδίων; Ή άλλων κέντρων εξουσίας, αν αυτά υπάρχουν;» Εμείς θα πιστέψουμε και θα σεβαστούμε ότι μας πουν.

56′ Ο Ανέν επιχείρησε το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια του Κυριακίδη η μπάλα.

57′ Ο Καμαρά γύρισε την μπάλα, ο Μύγας έκανε το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα.

58′ Ο Μαρτίνες εκτέλεσε το φάουλ, η κεφαλιά του Καμαρά ήταν κακή και έφυγε ψηλά άουτ.

59′ Ωραίο σουτ του Μύγα από δεξιά, απέκρουσε ο Κυριακίδης.

60′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Ξάνθη, καθώς ο Μαρίν έχει πρόβλημα. Στη θέση του ο Τριάδης.

64′ Για φάουλ διαμαρτύρεται στον πρώτο βοηθό ο Σολτάνι φωνάζοντας «μπράβο» και χειροκροτώντας ειρωνικά.

65′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μπόγιοβιτς αντί του Μπούντιμιρ.

66′ Ο Βασιλακάκης έβαλε την κόντρα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, όμως πέρασε άουτ, με τον Ράφαελ να ελέγχει την πορεία της.

67′ Ωραία ενέργεια από τον Μαρτίνες, που έκανε κάποιες προσποιήσεις, έκανε και το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνάει άουτ.

71′ Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Σολάρι αντί του Βασιλακάκη.

72′ Αλλαγή και για τον Παναιτωλικό. Ο Παπουτσογιανόπουλος αντί του Μύγα.

73′ Ο Σολάρι γύρισε την μπάλα για τον Σολτάνι, αυτός δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ.

82′ Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Νάκας αντί του Φλίσκα.’

90′ Κίτρινη κάρτα στον Σφακιανάκη για μαρκάρισμα στον Μπέρτο. Τρία τα λεπτα των καθυστερήσεων

90’+1′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Πασάς αντί του Μαρτίνες.

90’+5′ Τέλος αγώνα στο Αγρίνιο.Ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Μαρτίνες. Τελικό αποτέλεσμα: Παναιτωλικός – Skoda Ξλανθη 1-0