LIVE από την Θεσσαλονίκη το μπαράζ: AO Βόνιτσας – ΓΑΣ Κομοτηνή

Μεταδίδουν από Μίκρα Θεσσαλονίκης οι Κώστας Καραγιάννης και Ανδρέας Αγελαρίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τον αγώνα ανάμεσα σε ΓΑΣ Κομοτηνή και ΑΟ Βόνιτσας, μπαράζ που υπό προϋποθέσεις θα φέρει το νικητή στην Β’ Εθνική Κατηγορία. Οι ανταποκριτές μας στην Θεσσαλονίκη Κώστας Καραγιάννης και Ανδρέας Αγελαρίδης βρίσκονται στο Κλειστό της Μίκρας και μεταδίδουν…

Καλησπέρα! Ο ΓΑΣ Κομοτηνή του Νεοκλή Λεμονίδη θα τεθεί αντιμέτωπος με την ομάδα του ΑΟ Βόνιτσας του Τάκη Πανούλια στον αγώνα κατάταξης, προκειμένου να επωφεληθεί σε περίπτωση αποχώρησης κάποιας ομάδας από ανώτερη κατηγορία.

Ωρα 17:15 Θυμίζουμε το ρόστερ του ΓΑΣ Κομοτηνή:  Βελη Χασαν, Ντινας Κωστας, Μασλαρινος Δημητρης, Λεχουδης Κιμωνας, Χαλιλ Καδηρ, Διαμαντιδης Λεωνιδας, Μπεκρης Ανδρεας,  Σταματελος Μιχαλης, Μακρης Γιωργος, Πανταζης Δημητρης, Καλατζής, Ζήκας

Ωρα 17:20 Πάμε να δούμε τώρα το ρόστερ του ΑΟ  Βόνιτσας: Κώστας Σερμέτης, Μιχάλης Παπαμιχαήλ, Μιχάλης Πολίτης, Γιάννης Καραμπάς, Περικλής Μασούρας, Απόστολος Πέρλης, Θεολόγος Βλαβιανός , Αντώνης Χρυσής, Γιώργος Ζαχαράκης, Θεόδωρος Μαζαράκης, Φώτης Μακρόπουλος

Ωρα 17:25  Σε λίγο ξεκινά το παιχνίδι, μπαράζ για την κατάταξη ώστε να μάθουμε ποια ομάδα θα έχει προτεραιότητα ανόδου στην Β’ Εθνική, εκεί όπου ανέβηκε και η Ασπίδα Ξάνθης. Βέβαια, για να συμβεί αυτό, θα πρέπει να αποσυρθεί από το πρωτάθλημα κάποια ομάδα, αλλά αυτό δεν είναι κάτι απίθανο, δεδομένης της οικονομικής κρίσης και όσων συνέβησαν πέρυσι

Ωρα 17:30  Πάμε για το τζάμπολ

1ο δεκάλεπτο: 0-3 (ανοίγει το σκορ με τρίποντο του Βελή), 0-5, 0-8 (νέο τρίποντο ο Μασλαρινός και καταπληκτικό ξεκίνημα για ΓΑΣ), 0-12 (με δίποντο του Ντίνα εκτοξεύεται η διαφορά, δεν θα μπορούσε να έχει πιο καταπληκτικό ξεκίνημα ο ΓΑΣ), 1-12 (με βολή του Χρυσή ο πρώτος πόντος της Βόνιτσας), 1-14 (με νέο καλάθι Ντίνα, ακριβώς στα μισά της πρώτης περιόδου, πέντε λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου), 1-18 (στους 17 η διαφορά με το πρώτο καλάθι του Κίμωνα Λεχούδη), 3-20 (ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου έχουμε το πρώτο καλάθι για την Βόνιτσα από Καραμπας), 5-20 (μειώνει στους… 156 η Βόνιτσα με τον Περλη) και τέλος. Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου: ΑΟ Βονιτσας – ΓΑΣ Κομοτηνή 5-20

2ο δεκάλεπτο: 5-23 (πρώτο καλάθι στην δεύτερη περίοδο όπως και στην πρώτη με τρίποντο του Ντίνα αυτή τη φορά), 9-29 (με σκόρερ τον Βελή για πρώτη φορά η διαφορά εκτοξεύεται στους 20, ακριβώς στο 13′), 12-29 (αποτέλεσμα πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο), 12-31 (με καλάθι του Λεχούδη), 15-33 (με καλάθι του Μακρόπουλου), 21-33 (τρέχει ένα σερί 6-0 η Βόνιτσα, μένουν τρια λεπτά για το δεκάλεπτο), 25-39 (γκολ φάουλ ο Μπεκρής), 25-40 (μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου), 25-43 και τέλος. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΑΟ Βόνιτσας – ΓΑΣ Κομοτηνή 25-43.

Ωρα 18:23  Ημίχρονο με τον ΓΑΣ να έχει βάλει τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη στην Μίκρα, στο μπαράζ με την Βόνιτσα, έχοντας ως πρώτους σκόρερς τον Κώστα Ντίνα με 12 πόντους και τον Βελή Χασάν με 11 πόντους. Απομένουν 20 λεπτά για να σφραγίσει μια επιτυχημένη πορεία και να αποκτήσει προβάδισμα ανόδου, σε περίπτωση που απελευθερωθεί κάποια θέση, κάτι διόλου απίθανο.

3o δεκάλεπτο: 27-49 (στους 22 η διαφορά μετά το καλάθι του Μασλαρινού στο 22′), 31-51 (πάλι στους 20 πότνους με καλάθι του Λεχούδη), 33-54 (τρίποντο Μασλαρινού και πάλι η διαφορά πάνω από τους 20), 34-54 (μένουν τέσσερα λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου), 41-61 (τρίποντο του Ντίνα και πάλι στους 20 η διαφορά στο 29ο λεπτό),  41-66 (στους 25 η διαφορά, η μεγαλύτερη στο παιχνίδι), 44-66 (τρίποντο Καραμπας στην εκπνοή) και τέλος περιόδου. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: ΑΟ Βόνιτσας – ΓΑΣ Κομοτηνή 44-66

4o δεκάλεπτο: 44-71 (στο 33′ με αιφνιδιασμό Διαμαντίδη), 50-75 (με βολές Λεχούδη που φτάνει τους 15 πόντους στο 35λεπτο), 50-77 (με Καλατζή), 56-79 (στο 37ο λεπτό με τον Σταματέλο να σκοράρει), 61-82 (στο τελευταίο λεπτό, έχουν σκοράρει όλοι οι παίκτες του ΓΑΣ που αγωνίστηκαν μέχρι στιγμής),  63 – 82 και τέλος του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Βόνιτσας – ΓΑΣ Κομοτηνή 63-82.

Εύκολο αποδείχθηκε το απόγευμα για τον ΓΑΣ που πλέον θα περιμένει και αν αδειάσει κάποια θέση, πράγμα διόλου απίθανο, θα ανέβει στην Β’ Εθνική Κατηγορία.  Μείνετε στο ThrakiSportS, αναλυτικό ρεπορτάζ και δηλώσεις σε λίγο…