LIVE από την Ριζούπολη: Απόλλων Σμύρνης – Skoda Ξάνθη 2-0 (τελ. αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Αθήνα η Μελίνα Ντισλιάν

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και την Skoda Ξάνθη για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Μελίνα Ντισλιάν από την Αθήνα μεταδίδει…

Καλησπέρα. Κρίσιμο παιχνίδι, βαρύ το κλίμα στην Ξάνθη, αλλά οι παίκτες της θρακιώτικης ομάδας έχουν δώσει όρκο νίκης για να την αφιερώσουν στον μεγαλομέτοχο Χρήστο Πανόπουλο που περνάει σοβαρή περιπέτεια ως γνωστόν, μετά το προχθεσινό τροχαίο. Θα τα καταφέρουν; Μείνετε μαζί μας, για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη του ματς.

Ωρα 16:45  Πάμε κατευθείαν στις ενδεκάδες των δύο ομάδων

Απόλλων Σμύρνης (Λόρι Σάντσες): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Κανακούδης, Αλβάρεζ, Παντελιάδης, Τσοκάνης, Αμπρόουζ, Μίνγκας, Λουσέρο, Πετρόπουλος, Ντάλμπεργκ.

Skoda Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς):  Τσέμα, Κομεσίδης, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Βάλλας, Φλίσκας, Ντε Γκούζμαν, Κάλβο, Σολτάνι, Μάνταλος, Σολάρι

Ωρα 16:52  Οι δύο ομάδες συνεχίζουν χωρίς πρόβλημα το ζέσταμά τους. Ελαφρύ αεράκι και αρκετά σύννεφα πάνω από την Ριζούπολη, καλός καιρός όμως για ποδόσφαιρο εδώ, σε αυτό το γήπεδο που βρίσκεται δίπλα στη Νέα Φιλαδέλφεια, σε μια από τις προσφυγικές γειτονιές της Αθήνα

Ωρα 16:58  Μετά την ήττα του Πλατανιά από τον Εργοτέλη πριν από λίγο, οι γηπεδούχοι θέλουν το τρίποντο για να ξεπεράσουν τους Χανιώτες και να ελπίζουν περισσότερο στην συνέχεια.

Ωρα 17:02  Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να δείχνουν πως βρίσκονται σε καλύτερη θέση, όμως τα συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα έχουν μειώσει την διαφορά με την ουρά. Έτσι, πέρα από τον όρκο τιμής για τον Πανόπουλο, θέλουν την πρώτη νίκη τους στο 2014 για να σπάσουν την κατάρα και να πάρουν τα πάνω τους.

Ωρα 17:06  Αλλαγή για την Ξάνθη πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι. Προφανώς κάποιο πρόβλημα στην προθέρμανση για τον Κάμβο, στην θέση του ο Μαρίν.

Ωρα 17:08  Εννοείται ότι αυτή δεν χρεώνεται ως αλλαγή, αφπύ δεν είχε ξεκινήσει το παιχνίδι

Ωρα 17:11  Στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες, τις αναμένουμε να βγουν στον αγωνιστικό χώρο με την διαιτητική τριπλέτα

Ωρα 17:13  Διαιτητής του αγώνα είναι ο Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών). Βοηθοί οι Σ. Τσολάκης (Αθηνών) και  Χρυσα Κουρομπίλια (Δ. Αττικής). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Μιχάλης Κουκουλάκης

Ωρα 17:16  Όλα έτοιμα. Η Ξάνθη στην σέντρα, πάμε για το ξεκίνημα

1′ Έναρξη του αγώνα

3′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Πετρόπουλο να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή από κοντά

5′  Γρηγορος ρυθμός στα πρώτα λεπτά με τον Απόλλωνα να επιβάλει τον ρυθμό του

8′  Γκολ για τον Απόλλωνα με έναν πρώην Θρακιώτη, αλλά όχι Ξανθιώτη. Ο Μίνγκας ο σκόρερ. Ο Παντελιάδης εκτέλεσε το πλάγιο, η μπάλα έφτασε στην περιοχή, η άμυνα της Ξάνθης…κοιμήθηκε κανονικότατα και ο Μίνγκας ανενόχλητος κατάφερε με προβολή να ανοίξει το σκορ. Απόλλων Σμύρνης – Skoda Ξάνθη 1-0.

15′  Ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Ντε Γκουζμάν να κάνει το δυνατό σουτ και τον Τζόρβα να διώχνει σε κόρνερ

18′ Δοκάρι ο Απόλλωνας. Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Λουσέρο, έναν άλλον πρώην παίκτη του Πανθρακικού, να κάνει το σουτ, τον Τσέμα να διώχνει και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια ο Πετρόπουλος από κοντά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα χέρια του Τσέμα.

24′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Μαρίν να κάνει τη σέντρα και τους Ντε Γκουζμάν και Σολτάνι να μπερδεύονται χάνοντας έτσι την ευκαιρία

30′  Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίζεται με τον Πετρόπουλο να είναι σε θέση οφσάιντ σε κεφαλιά που έκανε και ανάγκασε τον Τσέμα να διώξει με υπερένταση. Ως μη γενόμενη όμως η φάση.

35′ Σουτ από καλή θέση για τον Λουσέρο ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ

42′ Τεράστια ευκαιρία για τονΑπόλλωνα και τεράστια επέμβαση του Τσέμα που έδιωξε εξαιρετικά την προσπάθεια του Παντελιάδη

45′  Χωρίς καθυστερήσεις, τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Ριζούπολη. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Απόλλων – Ξάνθη 1-0

46′ Εναρξη του δευτέρου μέρους με αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα με τον Σόντεμπεργκ να παίρνει τη θέση του τραυματία Αργυρόπουλου

47′ Κιτρινη στον Βάλλα

49′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Τσέμα, αυτή την φορά σε ωραία κεφαλιά του Πετρόπουλου

57′ Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σουάρες παίρνει τη θέση του Ντε Γκούζμαν και ο Μπέρτος αυτή του Κομεσίδη

59′ Μακρινό φάουλ του Σοάρες χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Τζόρβα

60′ Καλό σουτ του Αμπρόουζ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ

61′ Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι για φάουλ στον Κανακούδη

62′ Κίτρινη στον Μίνγκα

65′ Κίτρινη στον Φλίσκα

67′ Ο Τριάδης παίρνει τη θέση του Σολτάνι για την Ξάνθη

68′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Πετρόπουλος με κεφαλιά κάνει το 2-0 για τον Απόλλωνα. Ο Παντελιάδης και πάλι εκτέλεσε πλάγιο σαν φάουλ και ο Πετρόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Τσέμα. Απόλλων – Ξάνθη 2-0

72′ Αποβολή με δεύτερη κίτρινη για τον Φλίσκα. Ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα της θράκης

75′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα. Διπλή ευκαιρία με τον Πετρόπουλο. Αρχικά ο Τσέμα τον νίκησε σε σουτ και εν συνεχεία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Ξάνθης. Δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους

78′ Ο Τσέμα και πάλι έδιωξε την μπάλα σε σουτ του Τσοκάνη. Αν δεν ήταν και αυτός σε καλή μέρα…

79′ Ο Άλβαρες με προβολή πρόλαβε και έδιωξε πριν ο Σολάρι απειλήσει

83′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κόρμπος παίρνει τη θέση του Πετρόπουλου

86′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Γκουέλα παίρνει τη θέση του Αμπρόουζ

90′  Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3′  Τέλος του αγώνα στην Ριζούπολη. Νέα ήττα για την Ξάνθη, που ακόμα δεν έχει νίκη στο πρωτάθλημα το 2014. Σημαντικό βήμα για τον Απόλλωνα αναφορικά με την προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του. Τελικό αποτέλεσμα: Απόλλων Σμύρνης – Skoda Ξάνθη 2-0