LIVE το “Ελ Θράκικο” των Εφήβων: Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 1-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Μεσούνη ο Δημήτρης Μπακιρτζής

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στην Κ17 του Πανθρακικού και την Κ17 της Ξάνθης, για την πρεμιέρα του δευτέρου γύρου του βορείου ομίλου αναπτυξιακού πρωταθλήματος για ηλικίες κάτω  των 17 ετών της Super League. Ο Δημήτρης Μπακιρτζής βρίσκεται στο γήπεδο της Μεσούνης και μεταδίδει…

Καλημέρα. Ανοίγει σήμερα η αυλαία του δεύτερου γύρου στο βόρειο όμιλο της Κ17 και έχουμε τη θρακιώτικη αναμέτρηση του Πανθρακικού με τη Ξάνθη, που θα παρακολουθήσουμε live για το επόμενο δίωρο μαζί.

Ωρα 10:25  Ο αγώνας έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει στις 11.00 το πρωί ακριβώς στο γήπεδο της Μεσούνης, που χρησιμοποιούν ως έδρα οι ακαδημίες του Πανθρακικού.

Ωρα 10:30  Στον αγώνα του πρώτου γύρου η Ξάνθη είχε κερδίσει με 1-0. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η Ξάνθη είναι η περσινή πρωταθλήτρια, έτερον εκάτερον αν η φετινή ομάδα είναι ριζικά αλλαγμένη.

Ωρα 10:36  Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χρήστος Δρούζας με δυο γυναίκες βοηθούς, τις Τανανάκη και Ευγενίδου του Συνδεσμου Θράκης

Ωρα 10:40  Πάμε στις συνθέσεις των δύο ομάδων

Ωρα 10:42 Η ενδεκάδα του Πανθρακικού έχει ως εξής: Τζελέπης, Καλαϊτζίδης, Τζατζανάς, Γκιντίδης, Δελί Χακάν, Δαλής, Κυριαλάνης, Κατσαρός, Τριγώνης, Θέμελης, Αραντίδης

Ωρα 10:45 Η σύνθεση της Skoda Ξάνθης: Σαββίδης, Χασάνογλου, Δράμπαλης, Μπάτσιος, Πεταλωτής, Παπαδόπουλος, Θεοδωρίδης, Φιλιππίδης, Σαμπανίδης, Δοξάκης, Καπτέλι

Ωρα 10:50 Απομένουν δέκα λεπτά για την έναρξη του αγώνα.

Ωρα 11:03 Τώρα η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο και πάμε για έναρξη του αγώνα στο γήπεδο της Μεσούνης.

1′  Εναρξη του αγώνα

4’  Πρώτη ευκαιρία για Πανθρακικό. Βαθιά μπαλιά από το κέντρο του Τσιγώνη, ο Κατσαρός βρέθηκε απέναντι από τον Σαββίδη, τον κόβει μέσα στην περιοχή ο Δράμπαλης και διώχνει με τα πόδια, ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι αλλά ο διαιτητής έδειξε παίζεται…

10′  Σουτ του Δοξάκη για τους φιλοξενούμενους μέσα από την περιοχή η μπάλα φεύγει άουτ.

12′  Ο Κυριαλάνης του Πανθρακικού έκανε το σουτ, μπλόκαρε όμως ο Σαββίδης.

22′  Το Θρακιώτικο ντέρμπυ ανάμεσα στις Κ17 Πανθρακικού και Ξάνθης παραμένει 0-0, ενώ 50 φίλαθλοι παρακολουθούν το ματς στο γήπεδο της Μεσούνης.

30′  Σουτ του Κυριαλάνη από πλευράς γηπεδούχων έδιωξε τη μπάλα στη γωνία του ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.

31′  Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Παπαδόπουλο να κάνει το σουτ, ο Τζελέπης όμως μπλόκαρε τη μπάλα.

35′  Ανοιχτό, καλό ποδόσφαιρο μέχρι στιγμής από τις δύο ομάδες, παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο με το σκορ να παραμένει 0-0.

40′  Ο Καπτέλι της Ξάνθης πέρασε δύο αντιπάλους με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για πέναλτι θεωρώντας ότι δέχθηκε αντικανονικό μαρκάρισμα από παίκτη του Πανθρακικού.

45′  Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο γήπεδο της Μεσούνης στο Θρακιώτικο ντέρμπυ των Κ17. Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 0-0

46′  Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο παιχνίδι. Αλλαγή για την ομάδα του Πανθρακικού. Ο Ξενοδοχίδης στη θέση του Θέμελη.

47′  Ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον Τζατζανά να κάνει τη σέντρα, ο Καλαϊτζίδης σούταρε και έδιωξε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

55′  Κόρνερ για τους γηπεδούχους με τον Κατσαρό να εκτελεί και τον Χακάν να παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Σαββίδης έδιωξε στο γάμα της εστίας του.

58′  Αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Θεοδωρίδης, μέσα ο Παπάζογλου.

61′  Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχος. Ο Σταφυλάς μπαίνει στη θέση του Καλαϊτζίδη.

63′  Γκολ για τον Πανθρακικό, ο οποίος ανοίγει το σκορ στο ντέρμπυ με την Ξάνθη. Από κόρνερ του Χακάν, ο Τζατζανάς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σταφυλάς, που μπήκε πριν λίγο στον αγώνα, σκόραρε με κεφαλιά. Πανθρακικός – Ξάνθη 1-0

66′  Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης. Έξω ο Φιλιππίδης μέσα ο Σάμπατζης.

70′  Σουτ από πλάγια θέση για τους φιλοξενούμενους με τον Σαμπανίδη, ο Τζελέπης έδιωξε σωτήρια για τον Πανθρακικό.

73′  Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Εκτός ο Χασάνογλου περνά στο παιχνίδι Σπιρικντόνοφ.

77′  Κόρνερ για τον Πανθρακικό με τον Κατσαρό, ο Δαλής πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

80′  Ευκαρία των γηπεδούχων, πάσα από τον Τζατζανά ο Σαραντίδης έπιασε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

82′  Αλλαγή για τον Πανθρακικό, ο Οξύνογλου παίρνει τη θέση του Σαραντίδη. Αλλαγή για την Ξάνθη με τον Καλογιάννη να αντικαθιστά τον Δοξάκη.

87′  Αλλαγή για τους γηπεδούχους, αποχωρεί ο Κατσαρός με τον Στοΐνοβιτς να παίρνει τη θέση του.

89′  Γκολ για την Ξάνθη που ισοφαρίζει στο ματς με τον Παπαδόπουλου να σκοράρει με κεφαλιά. Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 1-1

90+3′ Τέλος του αγώνα στο γήπεδο της Μεσούνης, στο Θρακιώτικο ντέρμπυ των Κ17 ανάμεσα σε Πανθρακικό και Ξάνθη, με τις ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία για τον Πανθρακικό, που ήταν αγωνιστικά καλύτερος στο σημερινό παιχνίδι, ενώ από την άλλη η Ξάνθη υπέστη την πρώτης βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα. Αξίζει να επισημανθεί πως οι 50 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν καλό θέαμα από τις δύο ομάδες. Τελικό αποτέλεσμα Κ17: Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 1-1.

Θα ακολουθήσουν ρεπορτάζ και φωτογραφίες από το σπουδαίο παιχνίδι μεταξύ των Θρακιώτικων ομάδων.