LIVE από την Λέσβο: ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 2-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα! Για τις επόμενες ώρες από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για τον αγώνα ΑΕΛ Καλλονή – Skoda Ξάνθη.

Ωρα 16:35  Η Ξάνθη θέλει να διατηρήσει το αήττητο που έχει στα έκτος έδρας παιχνίδια μετά από πέντε αναμετρήσεις, και μάλιστα σε δύσκολες έδρες όπως αυτές των ΠΑΟΚ, Ατρόμητου, Ηρακλή, Αστέρα Τρίπολης αλλά και στην Κομοτηνή.

Ωρα 16:39  Οι Ξανθιώτες μετά τη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό θέλουν να πάνε στην διακοπή με τον καλύτερο δυνατό απολογισμό βαθμών, ώστε μετά την διακοπή και με καλύτερη ψυχολογία πλέον να δει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ωρα 16:43  Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου  δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα πλην των Καρυπίδη και Βασιλακάκη που τραυματίστηκαν στο παιχνίδι με την ΑΕΚ στο Κύπελλο.

Ωρα 16:47  Στο στρατόπεδο της Καλλονής η ψυχολογία δεν είναι και η καλύτερη, καθώς έπειτα από εννέα αγωνιστικές η ομάδα της Λέσβου βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 6 βαθμούς και μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα. Μόνο ο Πανθρακικός είναιο πιο κάτω.

Ωρα 16:51  Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Τσέναμο, Μπέρτος, Σολτάνι, Λουσέρο, Παπαστεριανός, Χερέα, Φλίσκας, Καπετάνος, Φάρκας, Ζαραδούκας, Ντιμιτρόφ.

Ωρα 16:53  Πάμε και στην ενδεκάδα της Καλλονής: Δαύκου, Τσαμπούρης, Ουκα, Αναστασιάδης, Γιορέντε, Κλαντρουμπσκι, Κεϊτά, Μπαργκάν, Γεωργίου, Σάμπα και Μανούσος.

Ωρα 16:57 Το πιο ενδιαφέρον ωστόσο αυτής της αναμέτρησης δεν είναι μόνο η αναμέτρηση αυτή καθαυτή αλλά και η σημαντική δράση που θα πραγματοποιήσουν οι δύο ομάδες που θα προσφέρουν υλικό στους πρόσφυγες που έχουν καταλύσει στο νησί. Μια κίνηση αλληλεγγύης και δείγμα του τι είναι ικανός και μπορεί να προσφέρει ο αθλητισμός και εκτός γηπέδων.

Ωρα 17:01  Πλέον απομένει λιγότερο από ένα τέταρτο για την έναρξη της αναμέτρησης.

Ωρα 17:05  Σε αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν λίγο ο Πανιώνιος νίκησε τον Πλατανιά.

Ωρα 17:08  Τέσσερις φορές έχουν συναντηθεί στο παρελθόν Καλλονή και Ξάνθη και η ομάδα της Μυτιλήνης δεν έχει κερδίσει ποτέ. Μετρά τρεις ήττες από την Skoda και μία ισοπαλία.

Ωρα 17:11  Ο Καρίμ Σολτάνι που επιστρέφει σε ενδεκάδα μετά την γνωστή περιπέτεια, σκόραρε και στα δύο περσινά ματς (2-2 εκτός και 2-1 στα Πηγάδια).

Ωρα 17:15  Σέντρα στον αγώνα

1′ Εναρξη της αναμέτρησης.

6′ Γκοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ο Σολτάνι σκόρερ, με κοντινή προβολή από σέντρα του Ζαραδούκα ανοίγει από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το σκορ συνεχίζοντας την παράδοση του σκοραρίσματος σε βάρος της ΑΕΛ. Καλλονή – Skoda Ξάνθη 0-1.

12′ Τραυματισμός για τον σκόρερ Σολτάνι, που μάλλον δεν θα μπορέσει να συνεχίσει και θα οδηγηθούμε σε αναγκαστική αλλαγή.

13′ Πραγματοποιείται η αλλαγή, ο Δήμος Μπαξεβανίδης στην θέση του.

16′  Ανακόπτεται επίθεση της Ξάνθης με λαμθασμένη πόδειξη οφσάιντ του Καπετάνου.

18′  Κίτρινη στον Γιάννη Ζαραδούκα για ένα σκληρό φάουλ.

19′ Ψηλά άουτ το σουτ του Μπαργκάν μετά από εκτέλεση φάουλ της Καλλονής.

25′  Δεν έχει ιδιαίτερα καλό ρυθμό το παιχνίδι και ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ενώ συμπληρώσαμε τα μισά του πρώτου μέρουθς, Βέβαια, η Ξάνθη συνεχίζει να είναι μπροστά.

28′ Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη τον Μπαξεβανίδη που πιάνει το σουτ και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο αντίπαλος γκολκίπερ.

38′ Γκολ η Καλλονή. Σκόρερ η Καλλονή, με τον Μανούσο να επιτυγχάνει το δεύτερο τέρμα του φέτος στο πρωτάθλημα. Καλλονή – Skoda Ξάνθη 1-1

41′  Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Ντιμιτρόφ μετά από εξαιρετική επιθετική συνεργασία των συμπαικτών του βγαίνει σε κενή εστία αλλά σουτάρει πάνω στον Τσαμπούρη, που διώχνει την μπάλα πριν περάσει την γραμμή.

43′  Μεγάλη ένταση στους πάγκους και αποβολή για τον ραζβάν Λουτσέσκου και τον Γιάννη παπαδημητρίου, που πάνε στα αποδυτήρια

45′  Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

45+2  Τέλος ημιχρόνου. Καλλονή – Ξάνθη 1-1

46′  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

49′ Ευκαιρία για την Ξάνθη με κεφαλιά άουτ του Καπετάνου σε σέντρα του Ζαραδούκα.

52′ Μεγάλη φάση για Καλλονή. Κόρνερ Τσαμπούρη, κεφαλιά Μπαργκάν και δεύτερη κεφαλιά Ούκα σε κενό τέρμα άουτ!

55′  Το ματς έχει πλέον και αρκετές φάσεις αλλά έχει και πολλά, μα πάρα πολλά νεύρα.

60′  Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη, έξω ο Ζαραδούκας και μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο ο Γουάλας

61′  Ευκαιρία για την Καλλονή, ο Μπαξεβανίδης διώχνει την μπάλα πριν περάσει την γραμμή μετά από προσπάθεια του Ούκα.

65′  Σε επιθετικό μονόλογο της Καλλονής εξελίσσεται το δεύτερο μέρος, με την Ξάνθη να δείχνει ικανοποιημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας.

71′  Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Ντιμιτρόφ, μέσα ο Νιέτο.

77′ Ευκαιρία για την Καλλονή, κεφαλιά του Μανούσου από κοντά, όμως και πάλι η μπάλα άουτ.

81′  Επτά κίτρινες κάρτες σε παίκτες της Ξάνθης έχει βγάλει ο Αρετόπουλος, πάλι καλά που δεν έχει αποβληθεί και κανείς, πέρα από τον Λουτσέσκου. Εχουμε και λέμε: Ζαραδούκας, Φάρκας, Μπέρτος, Τσέναμο, παπαστεριανός, Μπαξεβανίδης, Νιέτο και μόλις ο Φλίσκας.

84′  Δεν πάνε πίσω οι κάρτες και με την Καλλονή. Μόλις δέχθηκε ο Βίτορ Σάββα, Πιο πριν Τσαμπούρης, Μανούσος, Κεϊτά, Ουκα, Κλαντρουμπσκι. Σύνολο έξι.

86′  Γκοοοοοοοοοοοολ η Ξάνθη! Σκόρερ ο Ερέα με εξαιρετικό τελείωμα και μπροστά από τον Ούκα. Αρχικά  ο Καπετάνος πήγε να βγάλει μπαλιά, ο Αναστασιάδης προσπάθησε να διώξει αλλά αντ’ αυτού έστειλε την μπάλα στον Ερέα που βρήκε δίχτυα λιγότερο από ένα πεντάλεπτο πριν το τέλος. ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 1-2

90′  Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3′  Πέναλτι σε χέρι του Μπέρτου, που είναι αμφίβολο αν ήταν καθώς το είχε μαζέψει. Νέες εντάσεις, αλλά ο Αρετόπουλος δεν αλλάζει την απόφασή του.

90+4′  Γκολ για την Καλλονή. Εύστοχη η εκτέλεση από Μανούσο που επιτυγχάνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Καλλονή – Skoda Ξάνθη 2-2

90+5′  Τέλος του αγώνα και νέες αψιμαχίες και μικροεντάσεις. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 2-2