LIVE από την Κρήτη: Πλατανιάς – Skoda Ξάνθη 1-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Κρήτη ο Λάζαρος Φιλιππίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα σε Πλατανιά και Skoda Ξάνθη που διεξάγεται στο Δημοτικό Στάδιο των Περιβολίων. Ο ανταποκρητής μας στην Κρήτη Λάζαρος Φιλιππίδης παρακολουθεί το παιχνίδι και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Σημαντικό παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την Ξάνθη θα έρχεται στην Κρήτη και τον Λουτσέσκου να κάνει επίσημη πρεμιέρα στον πάγκο της Ξάνθης από το Δημοτικό Γήπεδο των Περιβολίων.

Ωρα 17:35  Βέβαια, ο Λουτσέσκου έχει ήδη κάτσει στον πάγκο σε ένα ματς, αλλά αυτό ήταν το φιλικό με τον Πανθρακικό την περασμένη εβδομάδα, που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Ωρα 17:41  Οι γηπεδούχοι προέρχονται από την εντός έδρας ήττα 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Αυτά βέβαια, τρεις εβδομάδες πριν

Ωρα 17:45  Στο μεσοδιάστημα θυμίζουμε ότι το πρωτάθλημα διεκόπη λόγω της απόφασης του υφυπουργού Αθλητισμού μετά τον θάνατο Κατσούλη στο γήπεδο του Ηροδότου και στην συνέχεια λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής Ομάδας

Ωρα 17:48  Στα χθεσινά παιχνίδια ο Ολυμπιακός λύγισε στο τέλος τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο με 3-2, ο Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Παναιτωλικό ενώ στο πρώτο χρονικά ματς ο Πανθρακικός ηττήθηκε στο Πανθεσσαλικό από τη Νίκη Βόλου με 1-0.

Ωρα 17:50  Στο πρώτο χρονικά ματς της σημερινής ημέρας, αυτήν την στιγμή είναι στο 1-1 ο Παναθηναϊκός με την τρίτη κρητική ομάδα, τον ΟΦΗ στη Λεωφόρο.

Ωρα 17:53  Την ίδια ώρα με το Πλατανιάς – Ξάνθη θα διεξάγονται και τα Καλλονή – Κέρκυρα και Βέροια – Λεβαδειακός. Στις οκτώμισι το ΠΑΟΚ – Ατρόμητος και αύριο το Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα.

Ωρα 17:57  Τέλος με γκολ στην Λεωφόρο για τον ΟΦΗ! Νίκη των Κρητικών μέσα στο Απόστολος Νικολαΐδης. Τελικό αποτέλεσμα: Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 1-2

Ωρα 18:02 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Για την Ξάνθη ο Λουτσέσκου θα παρατάξει τους: Ζαρόπουλο, Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Καρυπίδη, Γουάλας, Λουσέρο, Ομπόντο, Βασιλακάκη, Κλέιτον, Καπετάνο και Σολτάνι. Ενώ για τον Πλατανιά ο Γιάννης Χριστόπουλος παρατάσει τους : Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Αγκιλέρα, Δημήτρης, Μαχαμάτ, Τετέ, Μενδρινός, Γκόμες, Μιλούνοβιτς, Τόρες

Ωρα 18:05 Στον πα΄γκο για τους Θρακιώτες βρίσκονται οι Αναστασόπουλος, Ολιβέιρα, Μπέρτος, Ράνος, Παπαστεριανός, Γούτας, Μπαρέττας. Ενώ για τους Κρητικούς στον πάγκο βρίσκονται οι Γκσπούρνινγκ, Ναζλίδης, Τσουράκης, Γουνδουλάκης, Αποστολόπουλος, Ιτούα, Ζαραδούκας

Ωρα 18:11 Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

1′ Έναρξη του αγώνα.

10′ Τίποτα ιδιαίτερο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

25′  Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Καρίμ Σολτάνι.

26′ Τρίτη κίτρινη στο παιχνίδι, μετα τον Τετέ για τον Πλατανιά και τον Μπαξεβανίδη την κίτρινη για την Ξάνθη θα δεί και ο Λισγάρας.

32‘ Νέα καλή στιγμή για την Ξάνθη, με το σουτ του Καπετάνου να περνά άουτ.

34′ Ισοφαρίζει τις κίτρινες ο Πλατανιάς, με τον Δημήτρη να παρατηρείται με κίτρινη απο τον Μήτσιο για μαρκάρισμα.

35‘ Πιο καλά στέκεται η Ξάνθη σε αυτά τα πρώτα 35’ λεπτά του αγώνα.

41′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Καπετάνο να δέχεται εκπληκτική πάσα απο τον Κλέιτον αλλά να μην μπορεί να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

45′ Τέλος πρώτου μέρους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Πλατανιάς – Skoda Ξάνθη 0-0

46′  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

49′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Πλατανιά. Μετά από κόρνερ ο Κουλιμπαλί έστειλε με προβολή την μπάλα προς τα δίχτυα με αυτήν όμως να κόβεται πριν την γραμμή από τον Μπαξεβανίδη για να βγει εκτός.

53′  Δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβληαμ τραυματισμού ο Σολτάνι αλλά συνεχίζει

57′ Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Πολύ κακό το σουτ του Αγκιλέρα έξω.

62′ Αλλαγή για την Ξάνθη και τον Λουτσέσκου. Έξω ο Καπετάνος. Μέσα ο Ράνος.

64′ Αλλαγή για τον Πλατανιά και τον Χριστόπουλο. Εξω ο Μιλούνοβιτς,  μέσα ο Τσουράκης.

68′ Αλλαγή για τον Πλατανιά. O Ναζλίδης στον αγώνα. Εκτός ματς ο Τετέ.

70′  Μπαίνει στο ματς και κερδίζει πέναλτι ο Ναζλίδης. Σε αναστροπή μέσα στην περιοχή από τον Καρυπίδη.

71′ Γκολ για τον Πλατανιά. Ο Ναζλίδης ο σκόρερ. Εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι. Αυτό που κέρδισε ο ίδιος. Δυο λεπτά αφότου μπήκε στο παιχνίδι. Πρόσωπο του ματς μέχρι στιγμής αναμφισβήτητα. Πλατανιάς – Ξάνθη 1-0

74′ Αλλαγή για την Ξάνθη Εκτός ματς ο Λουσέρο. Μέσα ο Ολιβέιρα.

76‘ Ο Τόρες θα κάνει μία μπαλιά για τον Γκόμες που θα κάνει την κεφαλιά άουτ.

78′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Παπαστεριανός αντί του Ομπόντο στον αγώνα.

81′ Ευκαιρία για την Ξάνθη με το πλασέ του Παπαστεριανού να βγαίνει λίγο άουτ.

85′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Πλατανιά. Εκτός ο Τόρες. Μέσα ο Ιτούα.

89′  Δοκάρι η Ξάνθη. Κεφαλιά του Ράνου μετά από σέντρα του Μπαξεβανίδη, αλλά η μπάλα δεν καταλήγει στα δίχτυα.

90′ Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Σολτάνι να σουτάρει λίγο άουτ. Πιέζει στις καθυστερήσεις να ισοφαρίσει η Ξάνθη.

90+3′ Κεφαλιά του Λισγάρα που αποκρούεται μετά δυσκολίας από τον πορτιέρο του Πλατανιά. Ίσως η τελευταία ευκαιρία

90+4′ Στην αντεπίθεση γκολ του Πλατανιά που ακυρώνεται ως οφσάιντ και τέλος στον αγώνα. Μπορούσε να πάρει αποτέλεσμα η Ξάνθη, αλλά στάθηκε άτυχη στο τέλος, οπότε και πίεσε ασφυκτικά. Τελικό αποτέλεσμα: Πλατανιάς – Skoda Ξάνθη 1-0