Live από τη Ριζούπολη: Απόλλων Σμύρνης – Πανθρακικός 3-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Αθήνα ο Γιάννης Γιαγκίνης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Πανθρακικό για την 15η αγωνιστική του απρωταθλήματος Super League. Ο Γιάννης Γιαγκίνης από το Στάδιο Γ. Καμάρας της Ριζούπολης μεταδίδει…

Καλησπέρα, Ενδιαφέρον παιχνίδι, με τον Πανθρακικό να θέλει να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα στην τελική ευθεία για το τέλος της χρονιάς, Παίζει απόψε με τον Απόλλωνα, φιλοξενεί την Τετάρτη την Καλλονή, αγωνίζεται και το ερχόμενο Σάββατο πάλι στην Αθήνα με τον Ατρόμητο καιο κάπως έτσι κλείνει την χρονιά, που προσέφερε πολλές συγκινήσεις στους φιλάθλους του.

Ωρα 16:55  Είκοσι λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, δεν έχει πολύ κόσμο στο γήπεδο. Εγιναν πριν από λίγο γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων, πάμε να τις δούμε

Απόλλων: Τζόρβα, Αργυρόπουλο, Δεληζήση, Αλβάρες, Κανακούδη, Κόρμπο, Τσοκάνη, Τσιλιγκίρη, Παντελιάδη, Φαρινόλα, Πετρόπουλο.

Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Κάσες, Μπαϊκαρά, Ιγκόρ, Ζοσέ, Χρήστου, Ρομέου, Τζάνη, Μίκουλιτς, Εμπό.

Ωρα 17:01  Ο Πανθρακικός προέρχεται από τη νίκη με τον ΠΑΣ, ο Απόλλων με την εντυπωσιακή εμφάνιση και την λευκή ισοπαλία που απέσπασε μέσα στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ.

Ωρα 17:04  Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους και μπήκαν στα αποδυτήρια

Ωρα 17:06  Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κουτσιαύτης, βοηθοί οι Τάτσης και Βερρής

Ωρα 17:09  Επίσημη είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, μαζί με τους διαιτητές

Ωρα 17:13  Λίγο νωρίτερα από την προγραμματισμένη ώρα, η έναρξη της αναμέτρησης

1′ Εναρξη του αγώνα

5′ Πρώτη υποψία ευκαιρίας. Ο Πετρόπουλος προσπάθησε να γυρίσει με εντυπωσιακό τρόπο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Σέρεμετ

14′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, είναι για τον Πανθρακικό. Ο Ίγκορ αστοχεί από δύσκολη γωνία μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Κάσες

17′ Αδύναμη κεφαλιά του Κόρμπου, στην αγκαλιά του Σέρεμετ η μπάλα

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό, με τον Τζόρβα να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση στο… παραλίγο αυτογκόλ του Κόρμπου! Εκτελέστηκε φάουλ, η μπάλα βρήκε στα πόδια του ο Κόρμπου που ηταν στον αέρα και δεν μπορούσε να κάνει πολλά, της αλλάζει την πορεία, αυτή κατευθύνεται χαμηλά αριστερά αλλά ο Τζόρβας εκτινάσσεται και πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση.

27′ Καλό σουτ του Φαρινόλα στην κλειστή γωνία του Σέρεμετ, λίγο άουτ η μπάλα

35′ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα τελευταία λεπτά. Ανούσιο παιχνίδι, χωρίς ευκαιρίες, σχετικά εύκολα κρατά το μηδέν

43′ Δεν έχουμε τίποτα διαιίτερο, όλα δείχνουν ότι πάμε για ένα στείρο 0-0 στην ανάπαυκα

45′  Δεν τρώγαμε την γλώσσα μας; Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Ο Έμπο έπεσε άτσαλα πάνω στον Πετρόπουλο, που έπεσε στο έδαφος μέσα στην περιοχή και ο Κουτσιάυτης δείχνει την άσπρη βούλα. Πάνω που θα σηκωνόταν το σημαιάκι να μας δείξει ένα λεπτό καθυστερήσεις. Ο Πετρόπουλος είναι κάτω, θα καθυστερήσει η εκτέλεση

45+3′  Γκολ ο Απόλλωνας. Ο Κούρμπος εκτέλεσε το πέναλτι, με τρία λεπτά καθυστέρηση. Και αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης. Ό,τι χειρότερο για τον Πανθρακικό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αποτέλεσμα πρώτου 45λεπτου: Απόλλων Σμύρνης – Πανθρακικός 1-0

46′ Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Αλλαγή για τον Απόλλωνα, αναγκαστική. Ο Πετρόπουλος δεν μπορεί να συνεχίσει, καθώς τραυματίστηκε στη φάση του πέναλτι, και τη θέση του παίρνει ο Μπάρκογλου.

54′ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο Κάσες έκανε πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ!

56′ Κίτρινη στον Ζος

57′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Σέντρα Αργυρόπουλου από τα δεξιά, στην καρδιά της άμυνας του Πανθρακικού ο Κόρμπος σηκώνεται πιο ψηλά απ’ όλους και με δυνατή κεφαλιά διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της ομάδας του. Απόλλων – Πανθρακικός 2-0.

62′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ζεκίνια στη θέση του Χρήστου

65′ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Σουτ Κάσες από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή (από πλάγια θέση), διώχνει ο Τζόρβας, δεν πρόλαβε στην επαναφορά ο Ιγκόρ…

70′ Νέα υποψία ευκαιρίας για τον Πανθρακικό. Κάσες και Ζεκίνια συνδυάστηκαν σουτ, εύκολα ο Τζόρβας

72′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Χατζηζήσης στη θέση του Τσιλιγκίρη

74′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Ο Κάσες εκτέλεσε το φάουλ ο Ρομέου έπιασε την κεφαλιά και ο Τζόρβας με ακόμη μία απόκρουση κράτησε το 2-0. Πρωταγωνιστής ο Τζόρβας στην Τούμπα, πρωταγωνιστής και σήμερα, έχει κατεβάσει τα ρολά.

75′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Στη θέση του Έμποου ο Ντιόγκο

77′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Κακό τελείωμα του Φαρινόλα, άουτ η μπάλα

82′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Αργυρόπουλος περνάει και τον Σέρεμετ και κάνει το 3-0! Ο Τσοκάνης έβγαλε μεγάλη μπαλιά από το κέντρο στα δεξιά για τον Αργυρόπουλο, ο οποίος βγήκε μόνος (κοντοστάθηκε μήπως είναι οφσαίντ) σε τετ α τετ με τον Σέρεμετ σουταρε, δοκάρι και μέσα! Απόλλων – Πανθρακικός 3-0

84′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Πανθρακικό. ο Χασομέρης στη θέση του Ιγκόρ

85′ Ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Σέρεμετ να σώζει προ του Παντελιάδη

87′ Δεύτερη κίτρινη στον Αργυρόπουλο. Με 10 οι γηπεδούχοι για τα τελευταία λεπτά.

88′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Παπαζαχαρίας στη θέση του Κόρμπου

89′ Γκοοοοολ για τον Πανθρακικό. Ο Τζόρβας αρχικά έβγαλε την κεφαλιά του Ρομέου με μια νέα εντυπωσιακή επέμβαση, όμως ο Χασομέρης που μπήκε πριν λίγο στον αγώνα πήρε το ριμπάουντ και από κοντά μείωσε σε 3-1. Γκολ της τιμής μάλλον.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

90+2′ Γκοοοοολ για τον Πανθρακικό και άλλο ενδιαφέρον στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων. Ο Ρομέου με σουτ μέσα από την περιοχή μειώνει σε 3-2!

90+4′ Κάρες σε Ρομέου και Κανακούδη, λίγο πριν το τέλος

90+5′  Τέλος του αγώνα. Ο Πανθρακικός στάθηκε άτυχος στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο έδειχνε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κινδύνευσε με συντριβή όταν βρέθηκε με 3-0 πίσω στο σκορ αλλά με δυο γκολ στις καθυστερήσεις μετρίασε το μέγεθος της ήττας και έμεινε με την πίκρα ότι θα μπορούσε να επιστρέψει στην Κομοτηνή τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας. Τελικό αποτέλεσμα: Απόλλων Σμύρνης – Πανθρακικός 3-2