Live από τη Λεωφόρο: Παναθηναϊκός – Πανθρακικός 1-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το “Απόστολος Νικολαΐδης” η Μελίνα Ντισλιάν

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Πανθρακικό για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Η Μελίνα Ντισλιάν βρίσκεται στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας στην Αθήνα και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Με τον αγώνα αυτόν ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της Κυριακής στο μεγάλο πρωτάθλημα και ο Πανθρακικός ελπίζει να καταφέρει να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το ιστορικό αυτό γήπεδο. Την ίδια ώρα, η Ξάνθη φαίνεται να παίρνει το πρώτο της διπλό στην Θεσσαλονίκη από την Καλλονή, σπεύσατε στο σχετικό live για να ενημερωθείτε.

Ωρα 19:50  Αρκετός κόσμος στη Λεωφόρο, κυρίως βέβαια έξω από το γήπεδο ακόμα. Υπάρχει χρόνος άλλωστε. Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ελπίζουν σε μια νίκη που θα διατηρήσει στις ψηλές θέσεις τον Παναθηναϊκό. Αλλά και ο Πανθρακικός δεν έχει ήττα στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής, με εξαίρεση το Ελ Θράκικο. Για αυτό και στο τριφύλλι όλη την εβδομάδα έλεγαν ότι είναι το πιο δύσκολο ματς της χρονιάς μέχρι στιγμής.

Ωρα 19:58  Εγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων. Πάμε να τις δούμε

ΠAΝΑΘΗΝΑΪΚΟς: Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Κλωναρίδης, Μπεργκ, Ζεκα, Μαρινάκης, Ατζαγκούν, Νάνο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Μίκουλιτς, Ζεκίνια, Κάσες, Εμπόου, Μπαϊκαρά, Ρομέου, Σαρακατσάνος, Λαδάκης.

Ωρα 20:04 Περίπου 5.000 αυτή την ώρα στο γήπεδο. Οι δυο ομάδες κάνουν προθέρμανση. Χλιαρές αποδοκιμασίες πριν ένα τέταρτο, κατά την είσοδο του Πανθρακικού

Ωρα 20:10  Ιστορικής σημασίας το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό. Συμπληρ΄΄ωνει 500 αγώνες για την Α’ Εθνική στο ιστορικό γήπεδο της Λεωφόρου

Ωρα 20:15  Σαραβάκος και Ζέκα στέλνουν μήνυμα στον κόσμο για να προφυλάξει την Λεωφόρο, ώστε πάντα είναι στο πλευρό της ομάδας.

Ωρα 20:18  Αποσύρθηκαν οι δύο ομάδες, σε λίγο η επίσημη είσοδος. Από τον Πανθρακικό, δεν κατέβηκε τελικά στην Αθήνα ο μεγαλομέτοχος Τάσος Καραολάνης. Μόνο ο πρόεδρος Δημήτρης Τζελέπης ήρθε το πρωί.

Ωρα 20:22  ξεπερνούν τις δέκα χιλιάδες οι φίλαθλοι στις κερκίδες  του σταδίου

Ωρα 20:27  Υπό τον ύμνο του Παναθηναϊκού, η είσοδος των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Με τις πορτοκαλί εμφανίσεις θα αγωνιστεί ο Πανθρακικός, αφού έχει πράσινα ο Παναθηναϊκός

Ωρα 20:29  Κατά την είσοδο των ομάδων, ανάβουν δεκάδες καπνογόνα στην Θύρα 13, με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να δημιουργούν εξαιρετική ατμόσφαιρα

Ωρα 20:31  Ενός λεποτύ σιγή στην μνήμη του Γιάννη Παπασταύρου, ενός ανθρώπου που αφιέρωσε την ζωή του στον Παναθηναϊκό και ιδίως στα τμήματα υποδομής

1′  Έναρξη του αγώνα. Και πρώτη προσπάθεια με το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους. Ο Κλωναρίδης έκανε το σουτ με τον Σέρεμετ να μπλοκάρει

7′ Πρώτη ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Κόρνερ για τον Πανθρακικό με τον Κάσας να το εκτελεί και τον Καπίνο να μπλοκάρει με άνεση

8′ Στην αμέσως επόμενη φάση, προσπάθεια για τον Παναθηναϊκό με τον Κλωναρίδη να γυρίζει και τον Μπεργκ να στέλνει με προβολή την μπάλα άουτ (αν και υπάρχουν χλιαρές διαμαρτυρίες για κόρνερ)

11′  Πανικός στην άμυνα του Πανθρακικού, αλλά έφυγε η μπάλα.  Ωραία πάσα του Ατζαγκούν σε Μαρινάκη που γύρισε, με τους αμυντικούς του Πανθρακικού να προλαβαίνουν σε δύο φάσεις, πριν η μπάλα πάει στα πόδια του Μπεργκ

16′ Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Μαρινάκη μετά από κόρνερ του Πράνιτς να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ

18′   Γκοοοοοοοοοοολ ο Πανθρακικός. Ο Ζεκίνια ο σκόρερ. Ο Ντιόγκο έκανε τη σέντρα και ο Ζεκίνια με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο κάνοντας το 0-1. Πάγωσε η Λεωφόρος. Τρελλό πανηγύρι από τους πορτοκαλί, που ανοίγουν το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι και την λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ του τριφυλλιού. Παναθηναϊκός – Πανθρακικός 0-1

20′ Φοβερή προσπάθεια του Μπεργκ και σουτ του Σουηδού με τον Σέρεμετ να διώχνει σε κόρνερ

24′ Νέα προσπάθεια για τον Παναθηναϊκό με τον Μαρινάκη να κάνει τη σέντρα και τον Ατζαγκούν να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ

28′ Μεγάλη ευκαιρία να γίνει το 0-2. Αντεπίθεση για τον Πανθρακικό με τον Ζεκίνια να γυρίζει στον Ρομέου που έπιασε το σουτ αναγκάζοντας τον Καπίνο, που ήταν τυχερός και βρέθηκε στην κατάλληλη θέση αυτή τη φορά, να διώξει με δυσκολία διατηρώντας το 0-1.

29′ Ο Κλωναρίδης έφυγε από δεξιά μετά από εξαιρετική πάσα του Πράνιτς, όμως το γύρισμά του δεν ήταν καλό με τον Σέρεμετ να μπλοκάρει

33′ Για σχεδόν δυόμισι λεπτά διεκόπη το παιχνίδι. Ο Ντιόγκο τραυματίστηκε και έμεινε στον αγωνιστικό χώρο. Μπήκε το ιατρικό τιμ, ευκαιρία και για ανάσες και νερό στους υπόλοιπους παίκτες. Απλά, λόγω αυτής της διακοπής, λογικά υπολογίστε δυο με τρία λεπτά καθυστερήσεις για το ημίχρονο

38′ Καλή προσπάθεια και σουτ από τον Πράνιτς με τον Σέρεμετ να διώχνει σε κόρνερ

40′ Εκνευρισμός στην κερκίδα γιατί ο Ζεκίνια είναι στο έδαφος, αλλά οι οπαδοί θεωρούν ότι το κάνει για καθυστέρηση. Ο διαιτητής δεν διακόπτει, οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν πετούν την μπάλα έξω, ο Ζεκίνια μετά από κανά λεπτό σηκώθηκε κρατώντας τον ώμο του, αλλά εισπράτει αποδοκιμασίες από την κερκίδα (και δυο τρία μπουκάλια)

42′  Μεγάλη ένταση στο γήπεδο. Μίνι σύρραξη, γιατί έχει σκληρύνει το παιχνίδι. Κατηγορίες κατά του Πανθρακικού ότι έχει σκοπό υπέρ του… Ολυμπιακού. “Μην απαντάτε στις προκλήσεις”, λένε και τα μεγάφωνα ενώ τα μπουκάλια πέφτουν βροχή.

44′  Ηρέμισαν κάπως τα πράγματα, το ματς συνεχίζεται κανονικά. Αλλά εισέπραξαν κίτρινες ο Λαδάκης και ο Σέρεμετ.

45′  Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων. Και ένα ακόμα να κράταγε ο διαιτητής, δεν θα του έλεγε κανείς τίποτα. Διαμαρτυρίες και για αυτό από την εξέδρα, ενώ ο Παναθηναϊκός πιέζει.

45+3  Κρατήθηκαν τελικά σχεδόν τρία λεπτά. Τελος ημιχρόνου. Παναθηναϊκός – Πανθρακικός 0-1

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47′ Πάσα Κλωναρίδη στον Μπεργκ που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Σέρεμετ μπλόκαρε άνετα

51′ Ααααααααχ. Τεράστια ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον Ζεκίνια να βρίσκει το Κάσες στο ύψος της μεγάλης περιοχής που με πλασέ και ενώ πιεζόταν από πίσω έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Καπίνο. Η μπάλα επέστρεψε σχεδόν παράλληλα με την γραμμή στον αγωνιστικό χώρο και διώξαν σε πλάγιο οι πράσινοι

52′  Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Φιγκερόα παίρνει τη θέση του Ατζαγκούν

53′ Μακρινό σουτ του Νάνο με την μπάλα να φεύγει άουτ

57′ Καλή προσπάθεια για τον Παναθηναϊκό με τον Πράνιτς να κάνει τη σέντρα και τον Φιγκερόα να μην προλαβαίνει για λίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

61′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κομοτηναίος Θανάσης Ντίνας παίρνει τη θέση του Κλωναρίδη

63′  Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, μεγάλη επέμβαση του Σέρεμετ και χαμός με πέναλτι που δεν δίνεται. Ο διαιτητής δίνει αρχικά πέναλτι στην συνέχεια της φάσης, μετά από απίστευτη απόκρουση του τερματοφύλακα του Πανθρακικού σε σουτ του τριανταφυλλόπουλου. με τον βοηθό να δίνει οφσάιντ τον Μαρινάκη και το πέναλτι να… ακυρώνεται. Όπως φάνηκε και από την γραμμή του συνδρομητικού όμως – για να είμαστε σωστοί – δεν υπήρξε περίπτωση οφσάιντ και το πέναλτι έπρεπε να δοθεί κανονικά.

65′  Το γήπεδο δείχνει να γέρνει. Να δούμε, θα αντέξει ο Πανθρακικός;

67′  Γκολ ο Παναθηναϊκός. Ο Μπεργκ έκανε την προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Φιγκερόα που με σουτ έκανε το 1-1

70′ Καλό σουτ από τον Κάσες, με τον Καπίνο να μπλοκάρει

74′ Κίτρινη κάρτα στον Τριανταφυλλόπουλο που συμπληγρώνει τέσσερις και δεν θα παίξει σε ένα από τα τέσσερα επόμενα παιχνίδια του Παναθηναϊκού

75′  Γκοοοοοοοοοοοοολ. Κόντρα στην ροή του αγώνα. Από στημένη φάση, ο Πανθρακικός κάνει το 1-2. Νέο τραγικό λάθος Καπίνο, ανύπαρκτο το κέντρο της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Ρομέου ανενόχλητος κάνει το Παναθηναϊκός – Πανθρακικός 1-2!!!

79′ Ο Χασομέρης παίρνει τη θέση του Ζεκίνια

80′ Δυνατό σουτ του Μέντεζ με την μπάλα να περνάει μετά από κόντρα κόρνερ

82′  Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Έξω ο Μαρινάκης, μέσα ο Μπεντί Αμπέι. Ανεκμετάλλευτο περνάει το κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, κάνουν επιθετικό και λύνεται μια μίνι πολιορκία στα καρέ του Σέρεμετ.

86′ Δεύτερη αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Χρήστου παίρνει τη θέση του Κάσες.

90′  Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. Αρχίζουν να μετράνε. Πέφτουν μπουκάλια, γίνεται χαμός στο γήπεδο

90+1  Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Καθάριος στην θέση του Μπαϊκαρά

90+4′ Τεεεεεεελοοοοοοος. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ για τον Πανθρακικό μέσα στην Λεωφόρο. Κηδεία για τον Παναθηναϊκό το 500ο παιχνίδι του στην ιστορική του έδρα. Η ομάδα της Κομοτηνής παίρνει σπουδαίο διπλό σε μια αγωνιστική που Η ΘΡΑΚΗ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΤΥ, καθώς προηγήθηκε και η πεντάρα της Ξάνθης.  Και ανεβαίνει στους 13 βαθμούς, αφήνοντας τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να τα σπάνε, να διαμαρτύρονται, να πετάνε μπουκάλια και κυρίως να τα βάζουν με την ομάδα του, που σε δυο εβδομάδες θα υποδεχθεί εδώ τον Ολυμπιακό. Τελίκό αποτέλεσμα: Παναθηναϊκός – Πανθρακικός 1-2.

Φύγαμε για ρεπορτάζ. Όλες οι δηλώσεις, οι αναλύσεις, αποκλειστικές πανηγυρικές φωτογραφίες εδώ. Μείνετε στο ThrakiSportS…