LIVE από το «Θ. Κολοκοτρώνης» ο ημιτελικός της Super League K17: Αστέρας Τρίπολης – ΑΟ Ξάνθη 1-1 (6-5 πέναλτι)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση της Κ17 της Ξάνθης με τον Αστέρα Τρίπολης στον πρώτο ημιτελικό της τελικής φάσης (Final-4) του εφηβικού πρωταθλήματος της Super League 2016-2017.

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι από το γήπεδο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης οπού σε περίπου μισή ώρα θα ξεκινήσει η αναμέτρηση που ανοίγει την αυλαία στο φετινό φαϊναλ φορ του πρωταθλήματος Κ17 της Super League, ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα στην εφηβική ομάδα του ΑΟΞ και αυτή του Αστέρα Τρίπολης.

Ώρα 16:10 Αυτή η μετάδοση δεν θα ήταν δυνατόν να πραγματοποιηθεί χωρίς την ευγενική χορηγία των ζαχαροπλαστείων – cafe Fresh Co. Στα καταστήματα Fresh Co εντός και εκτός της πόλης της Ξάνθης μπορείτε να πιείτε έναν ποιοτικό καφέ ή να απολαύσετε κάποιο από τα πολλά παρασκευάσματα του μαγαζιού, φυσικά σε πολύ καλές τιμές! Τα καταστήματα Fresh μπορείτε να τα βρείτε στην οδό Σαράντα Εκκλησιών 3, εντός της πόλης της Ξάνθης, ή στο 3ο χιλιόμετρο Ξάνθης – Λάγους, εκτός πόλης. Περισσότερες πληροφορίες και στη σελίδα του Facebook, κάνοντας ένα κλικ εδώ.

Ώρα 16:20  Χορηγός επίσης της μετάδοσης είναι η παραμυθένια παιδική πολιτεία όπου η χαρά και το παιχνίδι, ο ήλιος και η θάλασσα είναι μόνιμοι κάτοικοι. Ο λόγος για την κατασκήνωση Happy Days, όπου μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας, το χαμόγελο είναι μόνιμο στα πρόσωπα των παιδιών. Μέσα από τις, υψηλής ποιότητας, υπηρεσίες και τις πρωτότυπες δραστηριότητες προσφέρονται στους κατασκηνωτές μοναδικές εμπειρίες μέσα σε ένα ασφαλές περιβάλλον ενθάρρυνσης, αποδοχής και επιβράβευσης, πάντα με σεβασμός στις ανάγκες των σημερινών παιδιών (περισσότερες λεπτομέρειες με ένα κλικ ΕΔΩ).

Ώρα 16:30 Τέλος χορηγός της μετάδοσης είναι και η βιοτεχνία κατασκευής αθλητικών και επαγγελματικών ενδυμάτων, Figli, του Μπάμπη Χατζημεστή. T-shirt υψηλής ποιότητας σε προσιτές τιμές για όλα τα καταστήματα ή επιχειρήσεις, πλήρης εξοπλισμός αθλητικών ομάδων, ασχέτως αθλήματος, με όλα τα απαραίτητα και προσφορές ολόκληρο τον χρόνο! Τη βιοτεχνία Figli μπορείτε να τη βρείτε στην οδό Μεσολογγίου 48 στη Ξάνθη και στα τηλέφωνα 25410 -72626/6943470776 ή στην ιστοσελίδα κάνοντας κλίκ εδώ.

Ώρα 16:35  Η Ξάνθη τερμάτισε στην 2η θέση του Βόρειου Ομίλου με 64 βαθμούς σε 28 αγώνες έχοντας ως απολογισμό 20 νίκες, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες και πήρε την πρόκριση στην Τελική Φάση για 4η φορά στην ιστορία της και τρίτη στα τελευταία τέσσερα χρόνια.

Ώρα 16:40 Από την άλλη για τον Αστέρα είναι η δεύτερη συμμετοχή σε τελική φάση του Πρωταθλήματος Novasports Super League K17, με τους Αρκάδες να τερματίζουν τη φετινή σεζόν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Νότιου Ομίλου, με 58 βαθμούς σε 28 αγώνες, έχοντας 18 νίκες, 6 ήττες και 4 ισοπαλίες.

Ώρα 16:45 Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Παναγιώτης Κακρίδης με βοηθούς τους κ.κ. Γκότση και Παπανικολάου από την ΕΠΣ Κορινθίας.

Ώρα 16:48 Πάμε να δούμε και τη σύνθεση της ομάδας του ΑΟΞ. Ο Κώστας Μπεδρελής επέλεξε τους: Ζουρνατζίδη, Τριανταφύλλου, Λεωντσάκο, Θεοφυλάκη, Μελιόπουλο, Γκατζόγια, Θυμιάνη, Ιωάννου, Δουλγέρη και Σουλεϊμαν.

Ώρα 16:50 Από την άλλη ο Κώστας Μπεντεβής και ο Αστέρας Τρίπολης ξεκινούν με τους: Τσιμόπουλο, Τσέκο, Φωτόπουλο, Ζορμπά, Χριστόπουλο, Αντζούλα, Κάρδαρη, Γλέζο, Τζίμα, Κανελλόπουλο, Μαρίνο.

Ώρα 16:53 Στο γήπεδο βρίσκονται και δύο γνωστές φυσιογνωμίες για το Ελληνικό κοινό τους τελευταίους μήνες, ο Στέλιος Χανταμπάκης και ο Λάμπρος Χούτος.

Ώρα 16:55 Λιγότερο από πέντε λεπτά απομένουν για το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή στο παιχνίδι.

Ώρα 16:58 Αυτή τη στιγμή η είσοδος των δύο ομάδων στο γήπεδο, μαζί με την διαιτητική τριπλέτα!

Ώρα 17:02 Η Ξάνθη στη σέντρα και… ξεκινάμε!

3′ Ο Αστέρας έχει μπει πιο δυνατά στο πρώτο τρίλεπτο και πάτησε ήδη την περιοχή του Ζουρνατζίδη, χωρίς βέβαια να τον απειλήσει ουσιαστικά.

6′ Η Ξάνθη κέρδισε ένα φάουλ κοντά στην περιοχή του Αστέρα, με τον Σουλεϊμάν να το εκτελεί, αλλά τον Τενεκέ να μην κάνει καλό κοντρολ και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

7′ Πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα για τον Σουλεϊμάν.

10′ Πρώτη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι, με τον Καννελόπουλο να εκτελεί ένα φαουλ με σέντρα για τον Αστέρα, αλλά τον Μαρίνο που έγινε ο αποδέκτης της μπάλας να στέλνει τη μπάλα για λίγο άουτ.

15′ Νέα καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Τζίμα να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ, στέλνοντας όμως τη μπάλα και πάλι άουτ. Η Ξάνθη δεν έχει βρει ακόμα τα πατήματα της, με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου αγώνα.

20′ Μετά την τελευταία φάση του Αστέρα, η Ξάνθη έχει αρχίσει σιγά σιγά να ανεβαίνει και κερδίζει χώρο.

22′ Έχει ισορροπήσει πλέον το παιχνίδι, με την Ξάνθη να κλείνει σιγά σιγά τους διαδρόμους προς την περιοχή της, και να προσπαθεί να πατήσει αυτή την περιοχή του Αστέρα.

25′ Συμπληρώθηκαν 25 λεπτά αγώνα στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, και το ισόπαλο 0-0 παραμένει.

27′ Ο Αστέρας βρίσκει τρόπο και απειλεί ξανά, με την κεφαλιά του Μαρίνου, αλλά δεν μπορεί ούτε τώρα να ανοίξει το σκορ και έτσι η Ξάνθη παραμένει ζωντανή στο παιχνίδι.

30′ Προσπάθησε να απειλήσει η Ξάνθη, με μια σέντρα του Άγγελου Γκατζόγια, με τον κίπερ των Αρκάδων όμως να βγαίνει και να μαζεύει τη μπάλα εγκαίρως.

32′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Σουλεϊμάν βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Τσιμόπουλος του είπε «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο κρατώντας το 0-0.

35′ Ο Σουλεϊμάν εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ, οι αμυντικοί του Αστέρα απομάκρυναν εγκαίρως όμως και αποσόβησαν τον κίνδυνο για την ομάδα τους. Στην συνέχεια ο Αστέρας βγήκε στην κόντρα με τον Μαρίνο, όμως ο Ζουρνατζίδης βγήκε σωστά από την εστία του και απομάκρυνε τη μπάλα.

40′ Οδεύουμε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το 0-0 να διατηρείται και όλα δείχνουν πως θα είναι και το σκορ της ανάπαυλας.

44′ O Σουλεϊμάν εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Τζίμα να απομακρύνει τη μπάλα για τους γηπεδούχος στην τελευταία ίσως φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ώρα 17:48 (45′) Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Τριπολη! Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 0-0.

Ώρα 18:02 Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο στην Τρίπολη!

47′ Ο Αστέρας προσπάθησε με μία σέντρα να απειλήσει, όμως δεν τα κατάφερε.

51′ Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, για την Ξάνθη. Ο Οκάν Σουλεϊμάν έκανε μία σέντρα – σουτ, αλλά ο Τσιμόπουλος αν και αρχικά αιφνιδιάστηκε απέκρουσε έστω και με δυσκολία και κράτησε το 0-0.

57′ Πέναλτι για την Ξάνθη!! Ο Δουλγέρης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Οκάν Σουλεϊμάν, ο οποίος ανατράπηκε από τον Τσιμόπουλο και πήρε το πέναλτι.

58′ Γκοοοοοολ για την Ξάνθη!! Ο Δουλγέρης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε προηγουμένως ο Σουλεϊμάν και νίκησε τον Τσιμόπουλο! Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 0-1

59′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, που προσπαθεί να απαντήσει στο τέρμα της Ξάνθης! Ο Τζίμας δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Ζουρνατζίδη, μετά τη σέντρα του Αντζούλα.

59′ Διπλή αλλαγή για την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης. Ο Ντίνε στη θέση του Ζορμπά και ο Κωτσόπουλος αντικαθιστά τον Κάρδαρη.

60′ Ο Σουλεϊμάν εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τον Τσιμόπουλο να διώχνει με πολύ δυσκολία σε κόρνερ, και να κρατάει στο παιχνίδι την ομάδα του.

66′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης! Ωραία ατομική ενέργεια του Γλέζου, ο οποίος έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να κοντράρει και να παίρνει τροχιά προς το τέρμα, αλλά τελικά τον Ζουρνατζίδη να μπλοκάρει τη μπάλα πάνω στη γραμμή και να κρατά το 0-1 για την ομάδα του!

66′ Από μία κάρτα στους Θεοφυλάκη και Γλέζο για μια αψιμαχία που είχαν.

69′ Παράδειγμα προς μίμηση τα παιδιά των ακαδημιών των ομάδων, αφού οι παίκτες του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού έχουν καταφθάσει στο γήπεδο της Τρίπολης και παρ’όλο που στις 20:00 θα είναι αντίπαλοι, αυτή τη στιγμή κάθονται όλοι μαζί δίπλα – δίπλα στην εξέδρα.

70′ Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σουλεϊμάν έκανε μια σέντρα, η μπάλα κατέληξε στον Γκατζόγια που προσπάθησε να στοπάρει, αλλά τελικά άργησε και έχασε τη μπάλα από τους αντίπαλους αμυντικούς.

71′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κώστας Μπεδρελής αποσύρει τον σκόρερ της αναμέτρησης, τον Κώστα Δουλγέρη, και περνάει στο γήπεδο τον Στράτο Γράβα.

72′ Ο Σουλεϊμάν βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα Τρίπολης, αλλά από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε ούτε τώρα να νικήσει τον Τσιμόπουλο.

74′ Άλλες δύο αλλαγές για τον Αστέρα Τρίπολης. Στην θέση του Τσέκου περνά ο Διαμαντόπουλος, ενώ στη θέση του Τζίμα, περνά ο Ρούνης.

79′ Χωρίς κάποια νέα σημαντική φάση στο τελευταίο πεντάλεπτο. Η Ξάνθη δείχνει να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και προσπαθεί να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ, ώστε να πανηγυρίσει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

83′ Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Διαμαντόπουλος έκανε μια σέντρα από τα δεξιά, με τον Κανελλόπουλο να νικά τον Ζουρνατζίδη με μια καρφωτή κεφαλιά και να φέρνει το ματς στα ίσα. Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 1-1

87′ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Ιωάννου βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά επέλεξε λάθος γωνία για να εκτελέσει και είδε την μπάλα να καταλήγει τελικά για λίγο άουτ.

89′ Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Κωτσόπουλος πέρασε τρεις αμυντικούς της Ξάνθης, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

90′ Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων, όπως έδειξε ο τέταρτος διαιτητής.

90+1′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σουλεϊμάν, που πριν λίγο ήταν στο έδαφος λόγω τραυματισμού, αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Χρήστο Σπυριδωνίδη.

90+4′ Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Γκατζόγιας έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο πορτιέρο του Αστέρα κατάφερε έστω και με δυσκολία να αποκρούσει σε κόρνερ, το οποίο βεβαια πέρασε ανεκμετάλλευτο από την ομάδα της θράκης.

90+5′ Τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα! Η Ξάνθη αν και προηγήθηκε, δεν κατάφερε να κρατήσει το 0-1 και ισοφαρίστηκε, με αποτέλεσμα να οδηγούμαστε στην παράταση. Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 1-1

Ώρα 18:52 Θυμίζουμε ότι αυτή η μετάδοση δεν θα ήταν δυνατή χωρίς την πολύτιμη βοήθεια των χορηγών μας. Των ζαχαροπλαστείων Fresh Co, της βιομηχανίας κατασκευής αθλητικών και επαγγελματικών ενδυμάτων Figli του Μπάμπη Χατζημεστή, αλλά και της παιδικής κατασκήνωσης Happy Days.

Ώρα 18:54 Σε περίπου πέντε λεπτά θα έχουμε την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Ώρα 18:58 Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης!

90′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη! Ο Κώστας Μπεδρελής βγάζει τον Τριανταφύλλου και περνά στον αγωνιστικό χώρο τον Τσιτσεκίδη.

92′  Αλλαγή στην ώρα έναρξης του άλλου ημιτελικού του φαϊναλ φορ, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, λόγω και της παράτασης στο παιχνίδι της Ξάνθης με τον Αστέρα. Αντί, λοιπόν για τις 20:00 που είχε αρχικά ορισθεί ο άλλος ημιτελικός, θα ξεκινήσει στις 20:30.

94′  Άλλη μία αλλαγή για την Ξάνθη, ο Κιολλεΐδης παίρνει τη θέση του Άγγελου Γκατζόγια.

98′  Κάνουν σιγά σιγά την εμφάνιση του και τα σημάδια κόπωσης στους παίκτες και των δύο ομάδων, που πέφτουν όλο και πιο συχνά στον αγωνιστικό χώρο με κράμπες.

103′ Λίγο μένει πλέον για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, και το 1-1 διατηρείται.

105′ Κίτρινη κάρτα στον Λεωντσάκο για ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα.

105′  Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 1-1!

Ώρα 18:15 Ένα κουβάρι όλη η ομάδα, πανηγυρίσε όπως βλέπετε στην παρακάτω φωτογραφία το τέρμα του Κώστα Δουλγέρη στο 58′

Ώρα 19:19 Έναρξη του δεύτερου μέρους της παράτασης στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης!

106′ Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη, ο Σπυριδωνίδης αποχωρεί από την αγωνιστικό χώρο και αφήνει τη θέση του στον Άγγελο Κιούπη.

110′ Λιγότερο από δέκα λεπτά απομένουν για τη λήξη και της παράτασης, και εάν δεν επιτευχθεί κάποιο τέρμα ο πρώτος ημιτελικός του φαϊναλ φορ θα οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

111′ Κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Ιωάννου.

114′ Ωραίο σουτ στην κίνηση από τον Λεωντσάκο, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Αστέρα Τρίπολης.

115′ Τελευταία αλλαγή και για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μαχαίρας αντικαθιστά τον Κανελλόπουλο.

116′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Αστέρια, ο Γλέζος έκανε και πάλι μια ωραία ατομική ενέργεια, αλλά νικήθηκε και πάλι από τον Ζουρνατζίδη που έχει παίξει πάρα πολύ καλά έως τώρα στο σημερινό παιχνίδι!

119‘ Μετράμε πλέον αντίστροφα για το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κακρίδη. Όλα δείχνουν πως οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι!

120′ Τέλος και του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης! Πάμε στα πέναλτι! Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 1-1

Ώρα 19:37 Ξεκινάμε με τις εκτελέσεις πέναλτι.

1-0 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Αντζουλά

1-1 Ισοφαρίζει για την Ξάνθη ο Τενεκές!

1-1 Ο Ρούνης εκτέλεσε το πέναλτι όμως η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Ζουρνατζίδη. Ο Λεωντσάκος τώρα θα εκτελέσει για την Ξάνθη!

1-2 Εύστοχα εκτελεί ο Λεωντσάκος!

2-2 Ο Μαχαίρας εκτελεί, με τον Ζουρνατζίδη να πέφτει σωστά, αλλά να μη μπορεί να αποκρούσει.

2-2 Κακή εκτέλεση πέναλτι από τον Δημήτρη Μελιόπουλο, άουτ η μπάλα.

3-2 Ο Γλέζος βάζει εκ νέου μπροστά τον Αστέρα.

3-3 Ο Θυμιάνης εκτελεί πολύ ωραία και ισοφαρίζει για την Ξάνθη!

4-3 Ο Ντίνε εκτελεί, με τον Ζουρνατζίδη να ακουμπά, αλλά να μη μπορεί να αποκρούσει τη μπάλα.

4-4 Ο Ιωάννου εκτελεί σωστά και πάμε πλέον στο 6ο πέναλτι για τις δύο ομάδες!

5-4 Εύστοχη εκτέλεση από τον Μαρίνο.

5-5 Νικάει τον Τσιμόπουλο και ισοφαρίζει και πάλι ο Γράβας!

6-5 Ωραία εκτέλεση πέναλτι από τον Φωτόπουλο.

6-5 Ο Τσιμόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Ζουρνατζίδη και δίνει την πρόκριση στον Αστέρα…

Ώρα 19:47 Μοιραίος δυστυχώς ο κίπερ της Ξάνθης, που ήταν ο καλύτερος του αγώνα, αλλά αστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι.

Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε τη μετάδοση του ημιτελικού της Κ17 ομάδας της Ξάνθης με τον Αστέρα Τρίπολης μέσα από το ThrakiSportS. Ευχαριστούμε και τους τρεις χορηγούς μας, που μπορείτε να δείτε παρακάτω. Μείνετε συντονισμένοι στο ThrakiSportS, ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ από τους αγώνες…