LIVE από τα Πηγάδια το «Ελ Θράκικο»: Skoda Ξάνθη – Πανθρακικός 1-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη του 40ου «Ελ Θράκικο» της ιστορίας ανάμεσα στις Skoda Ξάνθη και Πανθρακικό για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Skoda Xanthi Arena και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε πληροφόρηση για την εξέλιξη στο παιχνίδι της Ξάνθης με τον Πανθρακικό στο “Ελ Θράκικο” της Super League που μπορεί να μην έχει την αίγλη του παρελθόντος δεν παύει ωστόσο να είναι ένα σημαντικό ματς για την Θράκη.

Ωρα 16:34 Αξίζει να αναφέρουμε ότι την μετάδοση του αγώνα σας προσφέρει το καφέ μπαρ «El Clasico», που δεν είναι ένα απλό μέρος για να πιείτε τον καφέ σας και να βρεθείτε με την παρέα σας, άλλα αποτελεί το καλύτερο sports spot της Ξάνθης με οθόνες για να παρακολουθείτε όσους αγώνες σας ενδιαφέρουν και να σχολιάζετε με τους φίλους σας τις αθλητικές εξελίξεις (λεπτομέρειες στην σελίδα του «El Clasico» στο facebook με ένα κλικ ΕΔΩ)

Ωρα 16:37 Την live μετάδοση της αναμέτρησης προσφέρει ακόμα το θρακιώτικης ιδιοκτησίας ξενοδοχείο “Pilion Terra”, που αποτελεί ιδανικό τόπο για μικρές ή μεγάλες αποδράσεις στην πανέμορφη Πορταριά του Πηλίου, ένας προορισμός  για όλες τις εποχές. Με προσιτές τιμές και κορυφαίες κριτικές στα εξειδικευμένα sites (λεπτομέρειες με ένα ΚΛΙΚ ΕΔΩ).

Ωρα 16:40 Ακόμα, χορηγός της αποψινής μετάδοσης είναι το «BEER HOUSE», το ολοκαίνουριο στέκι στον χώρο της παλιάς Πυξίδας (ισόγειο) στην Βασ. Σοφίας και Ύδρας γωνία σας περιμένει για να απολαύσετε την ποικιλία από μπύρες με καλή παρέα σε έναν φιλόξενο και ζεστό χώρο (λεπτομέρειες στην σελίδα του Beer House στο facebook με ένα κλικ ΕΔΩ).

Ωρα 16:43 Τέλος, για την πραγματοποίηση της σημερινής μετάδοσης πολύτιμη είναι η βοήθεια της ταβέρνας «ΤΟ ΚΤΗΜΑ»που βρίσκεται στο 4ο χιλιόμετρο Ξάνθης – Κομοτηνής με με παραδοσιακή κουζίνα και μεγάλη ποικιλία κρασιών υψηλής ποιότητας. Μπορείτε να την επισκεφθείτε με την παρέα σας για γεύμα ή για δείπνο (λεπτομέρειες με ένα κλικ ΕΔΩ).

Ωρα 16:45 Θυμηθείτε το πριγκέιμ του αγώνα ΕΔΩ.

Ωρα 16:47 “Ελ Θράκικο” νούμερο 40! Συνολικά 39 φορές έχουν τεθεί αντιμέτωπες Ξάνθη και Πανθρακικός σε επίσημες διοργανώσεις. Αυτή της Κυριακής θα είναι συνεπώς η 40η. Μια ενδεκάδα αγώνων έχουν συμπληρωθεί σε επίπεδο Super League, με το πιο σύνηθες αποτέλεσμα την ισοπαλία που έχει προκύψει πέντε φορές, ενώ η Ξάνθη έχει επικρατήσει σε τέσσερις περιπτώσεις και ο Πανθρακικός σε δύο και μάλιστα τις δύο τελευταίες σεζόν. Θυμηθείτε το πλήρες αφιέρωμα ΕΔΩ

Ωρα 16:50 Στην συνάντηση των Νέων των δύο ομάδων που έγινε το Σάββατο η Ξάνθη κέρδισε με 2-1 την ομάδα του Πανθρακικού, θυμηθείτε το πλήρες ρεπορτάζ με πάνω απο 30 φωτογραφίες ΕΔΩ

Ωρα 16:53 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Για την Ξάνθη ο Ραζβάν Λουτσέσκου έχει επιλέξει τους: Ζαρόπουλο, Μπέρτο, Γουάλας, Καρυπίδη, Λισγάρα, Λουσέρο, Βασιλακάκη, Ντιμιτρόφ, Νιέτο, Ορφανίδη και Καπετάνο.

Ωρα 16:55 Για τον Πανθρακικό ο Γιάννης Χατζηνικολάου επέλεξε να ξεκινήσει με τους: Αθανασιάδη, Παπαγεωργίου, Μελίσση, Ποτουρίδη, Μπουγαίδη, Τσιάρα, Ηλιάδη, Ντιγκινί, Χασομέρη, Μπαϊκαρά και  Χαβίτο

Ωρα 16:59 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο  Χρήστος Μήτσιος από την Ήπειρο με βοηθούς τους  Γεωργιάδη (Κοζάνης) και Τίκα (Πιερίας), 4ος είναι ο Τριαντάφυλλος της ΕΠΣ Καρδίτσας

Ωρα 17:03 Στον πάγκο για την Ξάνθη είναι οι: Γκαραβέλης, Παπαστεριανός, Σκούρτης, Φλίσκας, Γούτας, Κρίστοφερ, Φασίδης.

Ωρα 17:06 Στον πάγκο για τον Πανθρακικό είναι οι: Τζελέπης, Χρήστου, Γαβριηλίδης, Ρούσσος, Φωτάκης, Μουδούρογλου, Ίγκορ Ντε Σόουζα.

Ωρα 17:10 Πολύ καλός ο καιρός στην Ξάνθη, ωστόσο για ακόμη ένα ματς ο κόσμος που βρίσκεται στις  κερκίδες των Πηγαδίων είναι λίγο πάνω απο 1,000. Ενώ αίσθηση προκαλεί η παρουσία τριών ατόμων που κάθονται στις εξέδρες των φιλοξενούμενων πιθανότατα φίλων του Πανθρακικού.

Ωρα 17:12 Θυμίζουμε ότι οι Νιέτο και Καπετάνος που βρίσκονται σήμερα στην ενδεκάδα, και ο Σολτάνι που είναι τιμωρημένος, έδωσαν το παρών στο κατάστημα της Forthnet στην Ξάνθη για το Novasports Tour που ξεκίνησε απο την Ξάνθη, θυμηθείτε το σχετικό φωτορεπορτάζ με πάνω απο 50 φωτογραφίες ΕΔΩ

1′ Έναρξη του αγώνα.

15‘ Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο τα πρώτα λεπτά του αγώνα, προσπάθησαν με σουτ των Ηλιάδη και Παπαγεωργίου να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι χωρίς όμως να ανησυχήσει ο Ζαρόπουλος, έχει την κατοχή η Ξάνθη χωρίς όμως να δημιουργεί καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή.

19′ Προσωρινή διακοπή, καθώς ο διαιτητής Μήτσιος έχει υποστεί τράβηγμα και δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Δεν έχει κάτι σοβαρό και έτσι συνεχίζεται κανονικά το ματς.

31′ Προσπάθεια μετά από ώρα στο ματς, που μέχρι τώρα είναι πολύ μέτριο, με το σουτ εκτός περιοχής του Ντιμιτρόφ να περνά απελπιστικά ψηλά πάνω από την εστία του Αθανασιάδη.

40′ Απόλυτα ισορροπημένο το ματς και στα στατιστικά, με τις δύο ομάδες να έχουν απο 5 τελικές(μόνο ένα στην εστία και αυτό για τον Πανθρακικό), απο 2 κόρνερ και οι δύο ομάδες ενώ όσον αφορά την κατοχή είναι 51-49 υπέρ των “πράσινων”

45′ Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

45+2‘ Τέλος πρώτου μέρους. Skoda Ξάνθη – Πανθρακικός 0-0

Ωρα 18:15 Ζεστό χειροκρότημα ακούστηκε στα Πηγάδια μόλις γνωστοποιήθηκε απο τα μεγάφωνα του γηπέδου η νίκη της Γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου της Ξάνθης “Βασίλισσες Θράκης” επί της Ροδόπης ’87 με 2-1. Θυμηθείτε το ρεπορτάζ του αγώνα με πάνω απο 20 φωτογραφίες ΕΔΩ

Ωρα 18:17 Τώρα βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, πλέον μετράμε αντίστροφα για την έναρξη του δευτέρου μέρους.

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους.

47‘ Πρώτη επιθετική προσπάθεια στο ματς για την Ξάνθη με τον Νιέτο να μπαίνει στην περιοχή απο τα αριστερά να κάνει το σουτ απέκρουσε με τα πόδια ο Αθανασιάδης για να απομακρύνει στην συνέχεια ο Μελίσσης μακριά.

49′ Προσπαθεί να απαντήσει στην ευκαιρία της Ξάνθης ο Χασομέρης το σουτ του όμως περνά άουτ.

51′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον Χασομέρη να παίρνει την κεφαλιά μετά απο εκτέλεση κόρνερ και τον Ζαρόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά για να απομακρύνουν στην συνέχεια οι αμυντικοί της Ξάνθης.

56′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον αρχηγό της Ξάνθης Θοδωρή Βασιλακάκη να αντικαθίσταται απο τον Παπαστεριανό, το περιβραχιώνιο πάει τώρα στον Μανώλη Μπέρτο.

58′ Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή για τον Πανθρακικό με τον Χρήστου να περνά στο ματς αντί του Μελίσση που αποχώρησε ένα λεπτό νωρίτερα με το φορείο.

62′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη όταν μετά απο σέντρα του Νιέτο απο τα αριστερά ο Καπετάνος προσπάθησε με την μία να εκτελέσει απο το σημείο του πέναλτι που βρισκόταν με το σουτ του ωστόσο να είναι αδύναμο και να μαζεύει εύκολα ο Αθανασιάδης.

64′ Απαντά άμεσα στην καλή στιγμή της Ξάνθης ο Πανθρακικός, με τον Ηλιαδή να γίνεται αποδέκτης μετά απο κόντρες άμυνα της Ξάνθης και να μπαίνει στην περιοχή όμως το σουτ του περνά δίπλα απο το δεξί δοκάρι του Ζαρόπουλου.

65′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό, με τον Ντιγκινί να κλέβει την μπάλα και να κάνει την σέντρα απο τα αριστερά κεφαλιά του Ηλιάδη έδιωξε δύσκολα ο Ζαρόπουλος.

66′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Σκούρτη να περνά στο ματς αντί του Ντιμιτρόφ.

69′ Νέα καλή στιγμή για τον Πανθρακικό ο Ποτουρίδης εκτέλεσε το κόρνερ ο Μπαϊκαρά πήδηξε ολομόναχος μέσα στην καρδιά της Ξανθιώτικης άμυνας η κεφαλιά του όμως πέρασε πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Ζαρόπουλου

73′ Δεύτερη αλλαγή για τον Πανθρακικό με τον Φωτάκη να περνά στο ματς αντί του Χασομέρη.

76′ Πρώτη κάρτα στο παιχνίδι για τον Γιώργο Φωτάκη του Πανθρακικού

77′ Στο καπάκι και δεύτερη κάρτα για παίκτη του Πανθρακικού με τον Νικολά Ντιγκινί να αντικρίζει την κίτρινη για διαμαρτυρία.

78′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Ορφανίδη να κάνει το σουτ εκτός περιοχής έδιωξε σε κόρνερ με εντυπωσιακή εκτίναξη ο Αθανασιάδης.

79′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Ξάνθη με τον Κρίστοφερ να αντικαθιστά τον Γουάλας, φουλ επίθεση για την Ξάνθη, με τον Λουσέρο να περνά σε ρόλο αριστερού μπακ!

85′ Γκοοοοολ για την Ξάνθη. Εκτελέστηκε το κόρνερ απο τα αριστερά ο Αθανασιάδης θα κάνει λανθασμένη έξοδος με τον Λισγάρα που καιροφυλακτούσε να παίρνει την κεφαλιά και από κοντά ο Παπαστεριανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Skoda Ξάνθη – Πανθρακικός 1-0

88′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Πανθρακικός με τον Ίγκορ να περνά στο ματς αντί του Χαβίτο.

90′ Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις για να ολοκληρωθεί το 40ο “Ελ Θράκικο”.

90+3′ Τέλος αγώνα στα Πηγάδια, η Ξάνθη θα είναι η νικήτρια του Θρακιώτικου ντέρμπι, ένα αποτέλεσμα που τις δίνει την δυνατότητα να μειώσει την διαφορά απο την 6η θέση στους 4 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Κομοτηνής θα μείνει στην προτελευταία θέση με 14 βαθμούς. Skoda Ξάνθη – Πανθρακικός 1-0

Ωρα 19:09 Αξίζει να αναφέρουμε ότι την μετάδοση του αγώνα σας προσέφερε το καφέ μπαρ «El Clasico», που δεν είναι ένα απλό μέρος για να πιείτε τον καφέ σας και να βρεθείτε με την παρέα σας, άλλα αποτελεί το καλύτερο sports spot της Ξάνθης με οθόνες για να παρακολουθείτε όσους αγώνες σας ενδιαφέρουν και να σχολιάζετε με τους φίλους σας τις αθλητικές εξελίξεις (λεπτομέρειες στην σελίδα του «El Clasico» στο facebook με ένα κλικ ΕΔΩ)

Ωρα 19:12 Την live μετάδοση της αναμέτρησης προσέφερε ακόμα το θρακιώτικης ιδιοκτησίας ξενοδοχείο “Pilion Terra”, που αποτελεί ιδανικό τόπο για μικρές ή μεγάλες αποδράσεις στην πανέμορφη Πορταριά του Πηλίου, ένας προορισμός  για όλες τις εποχές. Με προσιτές τιμές και κορυφαίες κριτικές στα εξειδικευμένα sites (λεπτομέρειες με ένα ΚΛΙΚ ΕΔΩ).

Ωρα 19:15 Ακόμα, χορηγός της αποψινής μετάδοσης ήταν το «BEER HOUSE», το ολοκαίνουριο στέκι στον χώρο της παλιάς Πυξίδας (ισόγειο) στην Βασ. Σοφίας και Ύδρας γωνία σας περιμένει για να απολαύσετε την ποικιλία από μπύρες με καλή παρέα σε έναν φιλόξενο και ζεστό χώρο (λεπτομέρειες στην σελίδα του Beer House στο facebook με ένα κλικ ΕΔΩ).

Ωρα 19:18 Τέλος, για την πραγματοποίηση της σημερινής μετάδοσης πολύτιμη ήταν η βοήθεια της ταβέρνας «ΤΟ ΚΤΗΜΑ»που βρίσκεται στο 4ο χιλιόμετρο Ξάνθης – Κομοτηνής με με παραδοσιακή κουζίνα και μεγάλη ποικιλία κρασιών υψηλής ποιότητας. Μπορείτε να την επισκεφθείτε με την παρέα σας για γεύμα ή για δείπνο (λεπτομέρειες με ένα κλικ ΕΔΩ).