LIVE από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-3 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός για την 4η αγωνιστική της Super League.

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι απο τα Πηγάδια, οπου σε περίπου μια ώρα  θα ξεκινήσει η αναμέτρηση της Ξάνθης κόντρα στον Ολυμπιακό στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Super League, στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της Θρακιώτικης ΠΑΕ.

Ωρα 19:44 Λίγος ο κόσμος ακόμα στα Πηγάδια, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν γεμίσει το πέταλο, αλλά και στην Γ1 είναι λίγος ο κόσμος. Θυμηθείτε το pre game του αγώνα ΕΔΩ.

Ωρα 19:48 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Για την Ξάνθη ο Ραζβάν Λουτσέσκου έχει επιλέξει τους: Τσενάμο, Μπαξεβανίδη, Γουάλας, Φλίσκα, Καρυπίδη, Παπαστεριανό, Λουσέρο, Βασιλακάκη, Ντιμιτρόφ, Σολτάνι και στην κορυφή τον Παντελή Καπετάνο.

Ωρα 19:50 Για τον Ολυμπιακό ο Μάρκο Σίλβα έχει επιλέξει τους: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Σιόβα, Μιλιβόγιεβιτς, Καμπιάσο, Πάρντο, Φορτούνη, Ντουρμάζ και στην κορυφή τον Ιντέγιε.

Ωρα 19:54 Στον πάγκο για την Ξάνθη: Γκαραβέλης, Χερέα, Νιέτο, Ορφανίδης, Λισγάρας, Ζαραδούκας, Ράνος

Ωρα 19:58 Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό: Καπίνο, Μποτία, Φινμπόγκασον, Κασάμι, Σαλίνο, Ερνάνι, Σεμπά

Ωρα 20:05 Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρήστος Μήτσιος απο τα Γιάννενα, με βοηθούς τους Δημητριάδη(Μακεδονίας) και Τουμπακάρη(Αθηνών). Τέταρτος ο Γιώργος Κύζας απο την Δράμα.

Ωρα 20:15 Αήττητες οι δύο ομάδες μετά απο τρία παιχνίδια, με την Ξάνθη να έχει δύο λεκές ισοπαλίες με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ και μία εκτός έδρας νίκη με τον Ατρόμητο, ενώ ο Ολυμπιακός μετρά τρεις νίκες σε ισάρυθμα παιχνίδια με Πανιώνιο, Λεβαδειακό και  Πλατανιά

Ωρα 20:27 όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα, περίπου 2,500 φιλάθλοι βρίσκονται στο γήπεδο.

1′ Έναρξη του αγώνα

5′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδια για τους φιλοξενούμενους με τον Πάρντο η μπάλα άουτ.

20′ Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο τέταρτο έχει ισοροπήσει η Ξάνθη που πήρε μέτρα στο γήπεδο και τον έλεγχο της μπάλας.

23′ Σούτ του Σολτάνι χωρίς ο Αλγερινός να καταφέρει να βρει στόχο.

39′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στην θέση του Ντα Κόστα περνά ο Μποτία

41′ Πέναλτι ζητάει η Ξάνθη με τον Μήτσιο να δείχνει συνέχεια. Προσπάθεια του Καπετάνου στην περιοχή με τον Μποτία να τον ανακόπτει με το σώμα όπως δείχνει ο Μήτσιος με το χέρι όπως ζητούν οι Ξανθιώτες.

42‘  Γκολ για τον Ολυμπιακό. Κόντρα στην ροή του αγώνα τα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός είναι αυτός που ανοίγει το σκορ με σουτ του Τζίμι Ντουρμάζ. Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός  0-1

43′ Υπάρχει ένταση στις εξέδρες των επισήμων, με τους Ξανθιώτες να διαμαρτύρονται για την φάση του πέναλτι προς τους ιθύνοντες του Ολυμπιακού.

45′ Τέλος πρώτου μέρους στα Πηγάδια. Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός  0-1

Άδικο το σκορ του πρώτου μέρους για την Ξάνθη, που είναι πίσω στο σκορ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, και ενώ έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα.

46‘ Έναρξη δεύτερου μέρους στα Πηγάδια.

49′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ισοφαρίζει η Ξάνθη με τέρμα του Ντιμιτρόφ, πρέσινγκ ψηλά απο τον Βασιλακάκη που κλέβει την μπάλα απο τον Μποτία πασάρει στον Καπτάνο και αυτός στον Ντιμιτρόφ που με πλασέ νικά τον Ρομπέρτο και σημειώνει το πρώτο του προσωπικό τέρμα με τα χρώματα της Ξάνθης. Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός  1-1

51′ Προσπάθεια να απαντήσει άμεσα ο Ολυμπιακός με τον Ντουρμάζ να κάνει την σέντρα και την κεφαλιά του Ιντέγε να περνά δίπλα απο το δοκάρι του Τσενάμο.

53′ Πρώτη κάρτα στο παιχνίδι στον Φορτούνη.

54‘ Ισοπαλία και στις κάρτες, με τον Παπαστεριανό να βλέπει την κάρτα του Μήτσιου.

61′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Ερέα να περνά στην θέση του σκόρερ της Ξάνθης Νικολάι Ντιμιτρόφ

63′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Αντικανονικό μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη στον Ντουρμάζ βλέπει ο Μήτσιος, που δείχνει και κίτρινη στον Μπαξεβανίδη αλλά και στον Καπετάνο για διαμαρτυρία.

64′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Εύστοχος απο τα 11 βήματα ο Φορτούνης, παρότι ο Τσενάμο έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία. Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός  1-2

67Γκολ για τον Ολυμπιακό. Με την ψυχολογία να είναι στα ύψη μετά το προβάδισμα τους οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνουν και τρίτο τέρμα, με τον Ιντέγε να σπάει την μπάλα στην καρδιά της άμυνας της Ξάνθης με τον Φορτούνη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τσενάμο. Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός  1-3

68′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Κασάμι να περνά στο γήπεδο αντί του Καμπιάσο.

70′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός με τον Ερνάνι να περνά στο παιχνίδι αντί του Πάρντο.

75‘ Απίστευτη φάση για την Ξάνθη. Παράλληλη πάσα του Ερέα δεν προλαβαίνει κάποιος παίκτης της Ξάνθης να την σπρώξει στα δίχτυα με τον Ελαμπντελαουί να διώχνει σε κόρνερ

76‘ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Νιέτο να περνά στην θέση του Βασιλακάκη

80′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Ξάνθη με τον Ράνο να περνά στην θέση του Καπετάνου

81′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Κασάμι να πιάνει το σουτ εκτός περιοχής σε κόρνερ  ο Τσενάμο.

85‘ Ταλαιπωρεί την Ξανθιώτικη άμυνα ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων Ντουρμάζ που πιάνει το σουτ με τον Τσενάμο να πέφτει ωραία στην γωνιά του και να διώχνει σε κόρνερ.

89′ Τρομερή στιγμή για την Ξάνθη με τους Νιέτο και Γουάλας να συνεργάζονται, τον Βραζιλιάνο να σεντράρει και τον Ερέα να αστοχεί απο πλεονεκτική θέση.

90′ Τέλος αγώνα στα Πηγάδια. Ο Ολυμπιακός με δύο τέρματα του Φορτούνη φεύγει νικητής απο τα Πηγάδια με την Ξάνθη να γνωρίζει την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ δέχτηκε και τα πρώτα τέρματα καθώς στα πρώτα τρία ματς είχε μηδέν παθητικό. Τελικό αποτέλεσμα: Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός  1-3