LIVE από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Ζάκυνθος 3-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το Skoda Xanthi Arena ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη του κρίσιμου παιχνιδιού της 3ης αγωνιστικής του Κυπέλλου ανάμεσα στη Skoda Ξάνθη και της Ζακύνθου που αγωνίζεται στη Football League, που θα κρίνει την ομάδα που θα περάσει στη επόμενη φάση.

Καλησπέρα φίλες και φίλοι απο τα Πηγάδια, οπού σε λίγη ώρα η φιλόδοξη και για το θεσμό του Κυπέλλου Ξάνθη υποδέχεται την Ζάκυνθο στα πλαίσια της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής του κυπέλλου, σε μια αναμέτρηση όπου οι Θρακιώτες θέλουν μόνο νίκη για περάσουν στην επόμενη φάση.

ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΧΤΕΣ ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΕΔΩ

Ώρα 14:25 Η Ξάνθη τη στιγμή αυτή βρίσκεται στη τρίτη θέση του μίνι όμίλου, με 3 βαθμούς, όπου ήδη έχει περάσει ο ΟΦΗ φτάνοντας τους 7 βαθμούς με τη νίκη χωρίς αγώνα επί της διαλυμένης Νίκης Βόλου, ενώ και η Ζακυνθος που έχει στόχο να μη χάσει στα Πηγάδια, έχει τη στιγμή αυτή πριν το παιχνίδι 4 βαθμούς και βρίσκεται στη προνομιούχο δυάδα που οδήγεί σην πρόκριση.

Ώρα 14:31 Κατά συνέπεια, εφόσον η Ξάνθη κερδίσει και προκριθεί, θα ανήκει στο γκρουπ των αδυνάτων στην αυριανή κλήρωση της φάσης των 16 του θεσμού. Υπενθυμίζεται ότι στην κλήρωση οι ομάδες θα χωριστούν σε ισχυρές και αδύναμες.

Ώρα 14:41 Πολύ λίγος κόσμος στο γήπεδο, εξαιτίας του κρύου και της ώρας έναρξης του αγώνα

Ώρα 14:52 Οι συνθέσεις

Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Γούτας, Λισγάρας, Κομεσίδης, Γουάλας, Ομπόντο, Παπαστεργιανός, Κλέιτον, Βάλτερ, Λουσέρο, Σολτάνι.

Ζάκυνθος: Πολίτης, Τσόπελας, Τσορμπατζίδης, Νόνης, Φώτιος, Κρισμάρεβιτς, Μπλέτσας, Οικονόμου, Βαρέλα, Ευθυμιάδης, Παπαδημητρίου.

Ωρα 14:55 Διαιτητής της αναμέτρησης ειναι ο Γιώργιος Κύζας απο την Δράμα, με βοηθούς τους Δημητριάδη(Καστοριά), Καραγκιζόπουλου(Ημαθία), ενώ τέταρτος είναι ο Γιώργος Κυριαζίδης απο την ΕΠΣ Έβρου

1′ Έναρξη του αγώνα

13‘ Ωραία ομαδική προσπάθεια απο τους παίκτες της Ξάνθης, τελικός αποδέκτης ο Κλέιτον που κάνει το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πολίτη.

21′ Πολύ επικίνδυνη στις κόντρα επιθέσεις οι φιλοξενούμενοι με την άμυνα της Ξάνθης να τα καταφέρνει καλά έως τώρα, όμως τα πολλά λάθη στο κέντρο δίνουν συνεχόμενες επιθέσεις για την ομάδα της Ζακύνθου.

27′ Γκοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουάλας λίγο έξω απο την περιοχή της Ζακύνθου, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Πολίτη να μην μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα του. Skoda Ξάνθη – Ζάκυνθος  1-0

31′ Γκοοοοοολ για την Ξάνθη. Καθαρίζουν το ματς οι ξανθιώτες με πολύ ωραίο σουτ του Μανώλη Παπαστεριανού. Skoda Ξάνθη – Ζάκυνθος  2-0

38′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο με τον Παπαδημητρίου να βγαίνει απέναντι απο τον Ζαρόπουλο, το σουτ όμως πέρασε ψηλά άουτ.

44′ Γκολ η Ζάκυνθος. Τρομερό σουτ του Ευθυμιάδη που με έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα στο αριστερό  γάμα της εστίας του Ζαρόπουλου μειώνοντας για την ομάδα του. Skoda Ξάνθη – Ζάκυνθος  2-1

45′ Τέλος πρώτου μέρους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Skoda Ξάνθη – Ζάκυνθος 2-1

46‘ Έναρξη δευτέρου μέρους.

50′ Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ωραία ατομική ενέργεια απο τα δεξιά απο τον Βάλτερ έπιασε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι του Πολιτή και εν συνεχεία απομάκρυναν οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων.

56′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, για τον Ομπόντο της Ξάνθης για πτώση του στην περιοχή της Ζακύνθου, με τον Κύζα να θεωρεί πως ο μέσος της Ξάνθης έκανε θέατρο.

58′ Γκοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Πανέμορφο γκολγια την Ξάνθη με τον Σολτάνι να κάνει το κατέβασμα της μπάλας και με υπέροχο δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στην γωνία του Πολίτη. Skoda Ξάνθη – Ζάκυνθος  3-1

63′ Διπλή αλλαγή για την Ζάκυνθο με τους Χατζησάββα και Λέκα να περνάν στην θέση των Βαρέλα και Παπαδημητρίου. Με τον Ιάσων Παπαδημητρίου να καταχειροκροτήται μια και αγωνίζεται δανεικός απο την Ξ’ανθη στην Ζάκυνθο.

64′ Αλλαγή για την Ξάνθη με τον Καπετάνο να περνά στην θέση του Κλέιτον.

69′ Τρίτη αλλαγή για την Ζάκυνθο με τον Πέττα να περνά στην θέση του Οικονόμου.

75′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Βασιλακάκη να περνά στην θέση του Λουσέρο.

82‘ Ακομη μια μεγάλη φάση για την Ξάνθη, με τον Βάλτερ να κάνει την σέντρα τον Καπετάνο να πιάνει την κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι του Πολίτη.

84′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Πέτρο Ορφανίδη να περνά στην θέση του Σολτάνι.

90′ Τέλος αγώνα στα Πηγάδια. Τελικό αποτέλεσμα: Skoda Ξάνθη – Ζάκυνθος  3-1

Πρόκριση για την Ξάνθη στην επόμενη φάση, σε λίγο περισσότερα με αναλυτικό ρεπορτάζ, δηλώσεις και φωτογραφίες…