LIVE από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την μετάδοση του αγώνα Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Skoda Xanthi Arena στα Πηγάδια και μεταδίδει…

Καλησπέρα από τα Πηγάδια. Η Ξάνθη, που βλέπει αυτήν την ώρα τον Πανθρακικό να κερδίζει στην γειτονική Κομοτηνή και να αποσπάται στην βαθμολογία, θέλει απαραίτητα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Ολυμπιακό για να μείνει στο παιχνίδι της διεκδίκησης της πεντάδας. Ομως ο Ολυμπιακός είναι η μόνη αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος και έχει μόλις δύο στραβοπατήματα, εκτός έδρας με Παναιτωλικό και Ατρόμητο. Αντίθετα, η Ξάνθη δεν έχει ακόμα νίκη μέσα στο 2014 και αν δεν είχε φέρει και την ισοπαλία του τελευταίου λεπτού την περασμένη εβδομάδα κόντρα στον Εργοτέλη χάρη στο γκολ του Γούτα, δεν θα είχε ούτε πόντο.

Ωρα 18:55  Σε επίπεδο παράδοσης σε συνολικά 25 αγώνες που έχει δώσει η ομάδα του Ολυμπιακού στην έδρα της Skoda Ξάνθης, έχει απολογισμό 15 νίκες, 3 ισοπαλίες και 7 ήττες.

Ωρα 18:59  Πάμε στις ενδεκάδες. Για την Ξάνθη ξεκινούν οι Τσέμα, Μπέρτος, Κάλβο, Γούτας, Βασιλακάκης, Ντε Γκούζμαν, Βάλλας, Φλίσκας, Μάνταλος, Σολάρι και Τριάδης. Για τον Ολυμπιακό οι Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Σάμαρης, Μανιάτης, Κάμπελ, Φουστέρ, Ντομίνγκες και μπροστά Ολαϊτάν.

Ωρα 19:03  Εχει αρχίσει να χιονίζει εδώ στην Ξάνθη. Η θερμοκρασία στα Πηγάδια είναι έναν βαθμό πάνω από το μηδέν και όσο προχωράμε προς τη νύχτα θα κατέβει, αλλά το ματς δεν κινδυνεύει με αναβολή – και ας αναβλήθηκε η πλειοψηφία όλων των άλλων αγώνων στο νομό

Ωρα 19:10  Διαιτητής θυμίζουμε ότι είναι ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων), βοηθοί οι Καρσιώτης (Κορινθίας) και Κωστάρας (Αιτωλακαρνανιας)

Ωρα 19:16  Εχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα οι δύο ομάδες, σε λίγο περιμένουμε την είσοδο. παρά τον κακό καιρό έρχεται κόσμος στο γήπεδο, λίγοι πάντως σχετικά οι οπαδοί του Ολυμπιακού, μαζεμένοι σε μια γωνία

Ωρα 19:23  Δηλώσεις στη nova έκανε πριν την έναρξη του ματς ο Δήμος Μπαξεβανίδης που είναι εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας, επισήμανε την σημασία που έχει για την Ξάνθη ένα θετικό αποτέλέσμα

Ωρα 19:25  Η πώληση του Βλάντιμιρ Βάις συζητείται περισσότερο μεταξύ των δημοσιογράφων που καλύπτουν το ρεπορτάζ του Ολυμπιακού, οι οποίοι έχουν ταξιδέψει ως εδώ

Ωρα 19:29  Μόλις τώρα η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Ωρα 18:32  Με δυο λεπτά καθυστέρηση, πάμε για την έναρξη του αγώνα

1′ Εναρξη του αγώνα

6′ Ο Κάμπελ προσπάθησε να βγάλει ψηλά τον Ολυμπιακό και να κάνει φάση. Τελικώς παίρνει κόρνερ.

8′ Ο Τσόρι Ντομίνγκες δεν εκτέλεσε καλά το κόρνερ με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε σε προηγούμενη φάση να αξιοποιήσει γύρισμα του Σαλίνο σε πολύ καλή θέση ενώ οι Ακρίτες φώναξαν για οφσάιντ.

12′ Ο Μανιάτης πετάει την μπάλα προς τον Φουστέρ με τον Ισπανό να μην την προλαβαίνει.

16′ Διαμαρτυρίες του Ολαϊταν για μαρκάρισμα από τον Βάλλα στην μικρή περιοχή, αλλά δεν πρέπει να ήταν τίποτα

18′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ολαϊτάν δέχθηκε την πάσα από τον Φουστέρ με τον νεαρό Αφρικανό να στέλνει την μπάλα άουτ. Η πρώτη καλή φάση του ματς.

19′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη μετά από λάθος του Ρομπέρτο. Ο Τριάδης πήρε την μπάλα από δεξιά, πλάσαρε από πλάγια προς την εστία με τον Αβραάμ να παρεμβαίνει έγκαιρα και να διώχνει την μπάλα προτού αυτή περάσει την γραμμή.

22′ Ο Σολάρι σουτάρει από πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει άουτ. Του έγινε πάσα από τον Τριάδη.

24′  Γκολ για τον Ολυμπιακό. Μετά από κόρνερ, αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή, ο Μπέρτος δεν καταφέρνει να διώξει, ούτε κανείς άλλος και ο Ολαϊτάν μέσα στην καρδιά της μικρής περιοχής γίνεται κάτοχος της μπάλας και απλά την στέλνει στα δίχτυα. Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-1

27′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Φάουλ από τον Κάλβο και κεφαλιά του Βάλλα με την μπάλα να ακουμπάει το δοκάρι και να περνάει έξω.

29′ Ο Κάμπελ σουτάρει με την μπάλα να φεύγει άουτ.

31′ Ένταση με Μανιάτη και Σολάρι και παρατηρήσεις από τον διαιτητή.

32′ Φωνές από την Ξάνθη επειδή δεν πήρε κίτρινη ο Μανωλάς σε φάουλ στον Μάνταλο.

33′ Φάουλ του Κάλβο, κεφαλιά του Μάνταλου αρκετά άουτ.

34′ Ο Ντε Γκούζμαν διώχνει με κεφαλιά το κόρνερ του Χολέμπας.

35′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Τριάδης έκανε το σουτ, ο Ρομπέρτο δεν μπόρεσε να διώξει καλά πιεζόμενος από τον Κάλβο, ο Μανωλάς έδιωξε πάνω σε αντίπαλο και τελικώς από την κόντρα η μπάλα έφυγε έξω. Πολύ καλή φάση για την Ξάνθη.

38′ Σουτ από τον Μανιάτη με τον Τσέμα να διώχνει δύσκολα.

45′  Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-1

Ωρα 20:34  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

46′  Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές στην επανάληψη, το παιχνίδι

48′  Κόκκινη κάρτα στον Ντε Γκούζμαν. Δέχεται κίτρινη γιατί χρησιμοποίησε το χέρι του να κόψει πάσα του Φουστέρ.

51′ Το σουτ του Φουστέρ φεύγει άουτ. Ο Φουστέρ κάνει φάουλ στον Κάλβο, αλλά εδώ ο Αρετόπουλος δεν δείχνει την δεύτερη κίτρινη

53′ Φάουλ από τον Κάλβο με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να διώχνει την μπάλα με το κεφάλι.

55′  Διαμαρτυρίες από τους Ξανθιώτες που ζητούν κίτρινη για φάουλ του Σάμαρη.

57′ Ο Βασιλακάκης αποκρούει το κόρνερ του Ντομίνγκες.

61′ Δύο μαζεμένες αλλαγές από την Ξάνθη. Ο Κομεσίδης και ο Σολτάνι μέσα, έξω ο Τριάδης και ο Σολάρι.

69′ Ο Ιμπαγάσα αντικαθιστά τον Ντομίνγκες.

73′  Κόκκινη κάρτα στον Χολέμπας. Ο διεθνής μπακ αποβάλλεται για χτύπημα πάνω στον Σολτάνι. Συνεχίζει με δέκα και ο Ολυμπιακός

77′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Κάμπελ. Μέσα ο Μπονγκ.

82′ Νέα αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ράνος στην θέση του Φλίσκα.

86′  Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντινγκά μπαίνει στην θέση του Φουστέρ

87′ Ευκαιρία για την Ξάνθη για την ισοφάριση. Ο Μάνταλος σουτάρει με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

88′  Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο νόμος της μπάλας. Εξαιρετική ενέργεια του Ολαϊτάν και πάσα από πλάγια θέση σε Ιμπαγάσα, που σκοράρει πανεύκολα από πολύ κοντά και κλειδώνει τη νίκη για τους φιλοξενούμενους και πρωταθλητές. Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-2

90′  Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+4′  Τέλος του αγώνα στα Πηγάδια. Ο Ολυμπιακός παίρνει το τρίποντο από την Ξάνθη. Κερδίζει με 0-2 και συνεχίζει την πορεία του προς τον τίτλο, ενώ η Ξάνθη παραμένει χωρίς νίκη μέσα στο 2014. Τελικό αποτέλεσμα: Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-2

Μείνετε μαζί μας, σε λίγο πλούσιο ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από τα Πηγάδια…