Live από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – ΟΦΗ 2-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το Skoda Xanthi Arena ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά τον αγώνα Skoda Ξάνθη – ΟΦΗ για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. O Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Skoda Xanthi Arena, στα Πηγάδια και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Θα παρακολουθήσουμε μαζί όσα θα συμβούν στην αναμέτρηση της Ξάνθης με τον ΟΦΗ για την 16η αγωνιστική, προτελευταία για τον πρώτο γύρο.

Ωρα 16:40 Μόλις έγιναν γνωστές οι συνθέσεις. Πάμε να τις δούμε:

Ξάνθη: Τσέμα, Μάρτινς, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Φλίσκας, Ντε Γκουζμάν, Ντιέ, Σολτάνι, Σουάρες, Σολάρι, Τριάδης

ΟΦΗ: Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζορό, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Κάλαϊτζιτς, Μακρής, Όγιος, Κουτσιανικούλης, Ζε Εντουάρντο, Παπάζογλου

Ωρα 17:03  Ολοκληρώνεται η προθέρμανση των δύο ομάδων.

Ωρα 17:10  Επίσημη είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

Ωρα 17:15  Πάμε για το ξεκίνημα του παιχνιδιού

1′ Εναρξη του αγώνα

2′ Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον ΟΦΗ. Από κοντά ο Παπάζογλου, δεν βρήκε καλά την μπάλα και ο Τσέμα μπλόκαρε

6′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Τριάδης έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, ο Φερνάντες απέκρουσε και στη συνέχεια σώθηκε από το αριστερό κάθετο δοκάρι του!

16′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολάρι πέρασε και τον Φερνάντες, όμως τραβήχτηκε πολύ πλάγια, γύρισε την μπάλα στον Σολτάνι, που την έστειλε έξω από το γήπεδο…

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους! Ο Κουτσιανικούλης έβγαλε την σέντρα από δεξιά, ο Όγιος έκανε το κοντρόλ, όμως από πολύ καλή θέση εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ!

27′ Σουτ του Σουάρες εκτός περιοχής, αιφνιδιάστηκε ο Φερνάντες, όμως έβγαλε σε κόρνερ

28′ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Φοβερό μακρινό σουτ του Κάλαϊτζιτς, έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Τσέμα!

35′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη

38′ Κίτρινη κάρτα στον Τριποτσέρη

39′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Σουτ του Σολτάνι στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, άουτ η μπάλα!

45′ Μακρινό σουτ του Ντιέ, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Φερνάντες

45+1′  Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Skoda Ξάνθη – ΟΦΗ 0-0

46′ Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

51′ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σουτ του Παπάζογλου εντός περιοχής, άουτ η μπάλα. Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο.

54′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Σουάρες ο Κάλβο

55′ Γκοοοοοολ για την Ξάνθη. Ο Κάλβο με την πρώτη του επαφή με την μπάλα σκοράρει! Skoda Ξάνθη – ΟΦΗ 1-0

56′ Διαγώνιο σουτ του Παπάζογλου μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα

57′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Όγιος, δύσκολα σε κόρνερ ο Τσέμα!

58′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Παπάζογλου κατέβασε πολύ ωραία, έκανε το σουτ, λίγο άουτ η μπάλα

62′ Γκοοοοοοοολ η Ξάνθη. Ο Κάλβο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Σολάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Φερνάντες. Skoda Ξάνθη – ΟΦΗ 2-0!

76′ Γκολ ο ΟΦΗ. Μετά από προσπάθεια του Περογαμβράκη, ο Κουτσιανικούλης μείωσε και ο ΟΦΗ ξαναμπαίνει στο παιχνίδι. Ξάνθη – ΟΦΗ 2-1

78′ Κόκκινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη, που αποβάλλεται λίγο μετά το γκολ που πέτυχε και αφήνει τον ΟΦΗ με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο παιχνίδι.

85′ Κάρτα στον Σολάρι. Και αλλαγές. Πρώτα για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Ζε Εντουάρντο, ο Μακουκούλα. Και αμέσως μετά για την Ξάνθη. Μάνταλος στη θέση του Ντιέ.

86′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Δύσκολη προβολή του Περογαμβράκη από κοντά, άουτ η μπάλα!

89′ Κάρτα στον Ντε Γκουζμάν

90′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

90+4′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Τσέμα πρόλαβε τον Παπάζογλου την τελευταία στιγμή, ο Μακρής έκανε πολύ ωραία λόμπα από τα 30 μέτρα, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

90+6′ Ο Παπάζογλου σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ του Μακουκούλα

90+7  Τέλος του αγώνα. Σπουδαία επικράτηση για την Ξάνθη. Τελικό αποτέλεσμα: Skoda Ξάνθη – ΟΦΗ 2-1