LIVE από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Νίκη Βόλου 1-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδείδει από το Skoda Xanthi Arena ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στην Skoda Ξάνθη και τη Νίκη Βόλου, για την πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Skoda Xanthi Arena και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Πρεμιέρα για την Skoda στον θεσμό του κυπέλλου με ένα παιχνίδι που εξορισμού είναι κρίσιμο, αφού είναι εντός έδρας απέναντι σε ομάδα της Super League, με τη νίκη να είναι επιτακτική ώστε να μην δυσκολέψουν τα πράγματα στην υπόθεση πρόκριση – σε έναν θεσμό που αποτελεί διακαή πόθο του μεγαλομετόχου Χρήστου Πανόπουλου.

Ωρα 15:05  Ο αγώνας διεξάγεται επίσης υπό την εντονότατη φημολογία για συμφωνία του ιδιοκτήτη με τον Ρουμάνο Λουτσέσκου για να αναλάβει τα ηνία στον πάγκο της ομάδας. Μάλιστα, κάποια δημοσιεύματα τον φέρνουν να είναι στην Ξάνθη και να έρχεται στα Πηγάδια για να δει τη νέα του ομάδα.

Ωρα 15:11  Για την ώρα, στο σημερινό παιχνίδι την ομάδα θα κοουτσάρει ο Νίκος Νεντίδης που έχει τους συγκεκριμένους παίκτες στην αποστολή:  Κυριακίδης, Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Κομεσίδης, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Γούτας, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Ομπόντο, Σολτάνι, Λουσέρο, Καπετάνος, Ράνος, Ρούντι, Κλέιτον, Μπαρέττας.

Ωρα 15:16  Η Νίκη Βόλου προέρχεται από ένα βαρύ 4-1 στην έδρα της από τον Εργοτέλη, για το πρωτάθλημα. Έχει και αυτή αλλάξει προπονητή, όπως η Ξάνθη, αλλά στην Μαγνησία θεωρούν ότι μπορούν από αυτό το παιχνίδι να κάνουν ένα δυνατό restart.

Ωρα 15:22  Το παιχνίδι, αν και μόλις πρώτης αγωνιστικής, κρίνεται κομβικής σημασίας για την συνέχεια της θρακιώτικης ομάδας στην διοργάνωση, η οποία ποτέ δεν έπαψε να αποτελεί τον διακαή πόθο του μεγαλομετόχου Χρήστου Πανόπουλου.

Ωρα 15:25  Οι αγώνες σε αυτήν την φάση του κυπέλλου είναι μεν σε όμιλο με βαθμολογία, αλλά είναι μονοί και δεδομένου ότι την δεύτερη αγωνιστική το παιχνίδι με τον θεωρητικά ισχυρό του ομίλου ΟΦΗ στην Κρήτη, καλό θα ήταν να κερδίσει η Skoda για να εξασφαλίσει κατά ένα μεγάλο βαθμό από τώρα την πρόκριση.

Ωρα 15:27  Την ίδια ώρα θα κοντράρονται στο άλλο ματς του ομίλου ο ΟΦΗ με την Ζάκυνθο στο Ιόνιο.

Ωρα 15:30  Διαιτητής του αγώνα που αρχίζει σε μία ώρα θα είναι ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) με βοηθούς τους Σίπκα (Πέλλας) και Πάτρα (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος είναι ο Κυριαζίδης (Εβρου).

Ωρα 15:35  Ελάχιστος κόσμος για την ώρα στο γήπεδο. Αναμένεται να αυξηθεί στην συνέχεια, αλλά όχι και να κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα. Το μέγεθος του αντιπάλου δεν προκαλεί άλλωστε και κανένα δέος, ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε και το εργάσιμο της ημέρας αλλά και την διεξαγωγή λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά του σαφώς πιο εμπορικού Πανθρακικός – ΑΕΚ

Ωρα 15:39  Θα έχουμε το νου μας για τυχόν νεώτερα κατά την διάρκεια του αγώνα στο θέμα του προπονητή. Για την ώρα, όλες οι τελευταίες πληροφορίες στο ρεπορτάζ μας με ένα κλικ ΕΔΩ

Ωρα 15:44  Μόλις έγινε γνωστή η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Λισγάρας, Ομπόντο, βασιλακάκης, παπαστεριανός, Ρούντι, Σολτάνι και Ράνος.

Ωρα 15:46  Πάμε και στην ενδεκάδα της Νίκης Βόλου: Ταΐρης, Ιβενς, Λάουκς, Αργυρίου, Τσουκάνης, Μάρτινς, Καρασαλίδης, Αργύρης, Τζιώρας, Κοτσαρίδης, Νικλειτσιώτης

Ωρα 15:52 Στον πάγκο για την Ξάνθη οι Κυριακίδης, Κλέιτον, Λουσέρο, Καπετάντος, Φλίσκας, Κομεσίδης, Μπαρέττας.

Ωρα 15:55 Στον πάγκο για την ομάδα του Βόλου βρίσκονται οι Ταμπάκης, Σκουρτάϊ, Μέτσε, Κιζιρίδης, Σωτηράκος, Σταμπολζίεφ, Γιαννιτσάνης.

Ωρα 16:00 Πολύ καλός ο καιρός στην Ξάνθη, ιδανικός για ποδόσφαιρο

Ωρα 16:16 Μπαίνουν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες που ολοκληρωσαν την προθέρμανση τους, ελάχιστά λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, με τον κόσμο να είναι λίγος.

Ωρα 16:25 Βγαίνουν στο γήπεδο οι δύο ομάδες.

Ωρα 15:26 Στο γήπεδο βρίσκεται και ο μεγαλομέτοχος της Ξάνθης και στο πλάι του βρίσκεται ο Ρουμάνος Ρατζβάν Λουτσέσκου, που όπως ανακοινώθηκε θα είναι ο νέος προπονητής της Ξάνθης

Ωρα 16:29 Στην σέντρα η ομάδα του Βόλου.

1‘ Έναρξη του αγώνα

10′ Έχει μπεί πολύ ορεξάτη η Ξάνθη, που θέλει ένα γρήγορο γκολ.

22‘ Μένει στο μηδέν η αναμέτρηση με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά.

36′ Ξεπεράσαμε το ημίωρο με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να φτάσουν στην εστία του Ταιρη, ενώ και οι Βολιότες πέρα απο το ακυρωθέν γκολ για επιθετικό φάουλ δεν έχουν κάνει ευκαιρία.

45′ Γκρίνια στην εξέδρα με την εικόνα της Ξάνθης, που αδυνατεί να δημιουργήσει κινδύνους στην εστία της Θεσσαλικής ομάδας, προβληματισμένος και ο μεγαλομέτοχος Χρήστος Πανόπουλος.

45′ Τέλος πρώτου μέρους στα Πηγάδια. Skoda Ξάνθη – Νίκη Βόλου 0-0

Ανακοινώθηκε  και επίσημα ο νέος προπονητής της Ξάνθης. Διαβάστε το πλήρες ρεπορτάζ και δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, με την Ξάνθη να πραγματοποιεί την πρώτη της αλλαγή με τον Κλέιτον να πέρνα στην θέση του Παπαστεριανού.

47′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Κλέιτον να εκτελεί φάουλ έξω απο την περιοχή με την μπάλα ελάχιστα δίπλα απο το δεξί δοκάρι του Ταίρη.

50‘ Απαντά στην φάση της Ξάνθη η ομάδα του Βόλου, με την κεφαλιά του Τζιώρα να απομακρύνει σε κόρνερ ο Ζαρόπουλος.

53‘ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Λουσέρο να περνά αντί του Ρούντι

63′ Πρώτη αλλαγή για την Νίκη Βόλου, με τον Σκούρτη να περνά στην θέση του Τζιώρα

68′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Παντελή Καπετάνο να περνά στην θέση του Ομπόντο.

72′ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα του Βόλου με τον Σταμπολζίεφ να περνά αντί του Νικλητσιώτη.

81′ Γκοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ωραίος συνδυασμός Κλέιτον – Μπέρτου, ο Ξανθιώτης αμυντικός κάνει την σέντρα με τον Ράνο στην καρδιά της άμυνας της Νίκης να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ταίρη με σου στην κίνηση. Skoda Ξάνθη – Νίκη Βόλου 1-0

86′ Τρίτη αλλαγή για την Νίκη Βόλου με τον Γιαννιτσάνη να περνά στην θέση του τραυματία Ίβενς

89′ Καλή προσπάθεια απο τους φιλοξενούμενους με τον Γιαννιτσάνη να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση όμως ο Ζαρόπουλος τον προλαβαίνει και γλυτώνει την ομάδα της Ξάνθης απο την ισοφάριση.

90′ Τέλος αγώνα στα Πηγάδια. Skoda Ξάνθη – Νίκη Βόλου 1-0