LIVE από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Νίκη Βόλου 2-0(Τελικό)

Μεταδείδει από το Skoda Xanthi Arena ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στην Skoda Ξάνθη και τη Νίκη Βόλου, για την 8η αγωνιστική της Super League. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Skoda Xanthi Arena και μεταδίδει…

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι απ οτα Πηγάδια οπού σε λίγη ώρα ξεκινά η αναμέτρηση της Ξάνθης με την Νίκη Βόλου. Θυμηθείτε το pre-game  του αγώνα

18: 35 Την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Ξάνθης θέλει ο Ρατζβάν Λουτσέσκου, και απέανντι στην ουραγό Νίκη έχει την μεγάλη ευκαιρία να το πετύχει.

18:39 Τον προηγούμενο μήνα οι δυο ομάδες συναντήθηκαν ξανά στα Πηγάδια στο μοναδικό παιχνίδι που συναντήθηκαν τα τελευταία χρόνια και βρήκε νικήτρια την ομάδα της Ξάνθης με 1-0 για τον θεσμό του Κυπέλλου.

18:45 Διαιτητής της αναμέτρσης είναι ο Γεράσιμος Ντίτσος της ΕΠΣ Πρέβεζας με βοηθούς τους Πασχάλη (Ηπείρου) και  Ζυγούρη (Αιτωλ/νίας). ενώ τέταρτος είναι ο Κομίνης απο την Θεσπρωτία.

18:51 Η Ξάνθη μετά απο 6 παιχνίδια έχει έως τώρα 6 βαθμούς, μετρώντας 1 νίκη και τρείς ισοπαλίες. Ενώ απο την άλλη μεριά η ομάδα της Νίκης έχει σε 6 παιχνίδια μόλις 3 βαθμούς, και αυτούς απο την νίκη της την προηγούμενη αγωνιστική επι του Πανθρακικού στον Βόλο.

19:00 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Για την Ξάνθη ο Ρατζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τους Ζαρόπουλο, Μπαξεβανίδη, Γουάλας , Λισγάρα, Καρυπίδη, Σολτάνι, Ομπόντο, Βασιλακάκη, Κλέιτον, Καπετάνο και Λουσέρο

19:01 Ενώ για την Νίκη Βόλου ο Παναγιώτης Τζαναβάρας επέλεξε τους Ταΐρη, Καρασαλίδη, Ίβενς, Κυζιρίδη, Τζιώρα, Τσουκάνη, Μάρτινς, Σταμπολζίεφ, Κοτσαρίδη, Νικλητσιώτη και Μαρινάκη

19:05 Στον πάγκο για την ομάδα της Θράκης είναι οι  Αναστασόπουλος, Μπέρτος, Παπαστεριανός, Φλίσκας, Γούτας, Ρεννάν και Ράνος

19:09 Ενώ για τους φιλοξενούμενους στον πάγκο είναι οι Ταμπάκης, Μαχλελής, Αργυρίου, Μουζακίτης, Σκουρτάϊ, Αρτγύρης και Μετσέ

19:17 Λίγα πράγματα απο πλευράς κόσμου, πράγμα λογικό αν σκεφτεί κανεις πως το παιχνίδι διεξάγεται Δευτέρα αλλά και λόγω της κακοκαιρίας που επικραατεί στην περιοή της τελευταίες μέρες.

19:24 Πολύ κρύο και σήμερα στα Πηγάδια, με τους λίγους φίλους που βρίσκονται στο γήπεδο να χρησιμοποιούν κάθε τρόπο για να ζεσταθούν. Μένει να δούμε αν θα καταφέρουν οι παίκτες της Ξάνθης να “ζεστάνουν” τον κόσμο και να δώσουν βαθιά βαθμολογική ανάσα στην ομάδα της Θράκης.

1′ Έναρξη του αγώνα

8′ Πιο επιθετικά έχει μπει στο παιχνίδι η Ξάνθη που ψάχνει ένα γρήγορο γκολ, ενώ υπήρχε και διακοπή πε΄ριπου δύο λεπτών απο τραυματισμό του Ίβενς

14′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Καπετάνο να πιάνει την κεφαλιά αλλά αυτή να καταλήγει αουτ

15′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι για παίκτη της Νίκης Βόλου, και πιο συγκεκριμένα στον Κυζιρίδη για μαρκάρισμα στον Γουάλας.

17′ Νέα κίτρινη σε παίκτη της Νίκης, με τον Τσουκάνη να κιτρινίζεται για δυνατό μαρκάρισμα στον Μπαξεβανίδη

21′ Τρίτη κίτρνη για παίκτη της ομάδας του Βόλου που παίζει πολύ σκληρά, αυτή την φορά την κίτρινη θα δεί ο Ίβενς που χρησιμοποιήσε αντικανονικά τα χέρια σε μαρκάρισμα στον Καπετάνο.

24′ Πρώτη κίτρινη και για παίκτη της Ξάνθης, με τον αρχηγό Δήμο Μπαξεβανίδη να κιτρινίζεται για μαρκάρισμα στον Μάρτινς

27‘ Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα μετά το πιεστικό ξεκίνημα της Ξάνθης, με τους Βολιώτες να έχουν αναθαρρήσει

30′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Γουάλας να κάνει την σέντρα απο τα αριστερά τον Καπετάνο να πιάνει το σουτ αλλά ο Ταΐρης διώχνει σε κόρνερ

37′ Προσπαθεί να απειλήσει με στημένες μπάλες η Ξάνθη, χωρίς ωστόσο μεγάλη επιτυχία έως τώρα.

40′ Σούτ απο πλάγια θέση απο τον Σολτάνι για την Ξάνθη όμως ο Ταΐρης πέφτει στην γωνιά του και διώχνει σε κόρνερ

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου στα Πηγάδια. Skoda Ξάνθη – Νίκη Βόλου 0-0

Πολύ ανώτεροι στο πρώτο μέρος οι Ξανθιώτες, που δυσκολεύονται όμως στην τλεική πάσα και την μετατροπη της σε γκολ.

Βγαίνουν απο τα αποδυτήρια οι παίκτες των δύο ομάδων για την έναρξη του δευτέρου μέρους.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Απο μία αλλαγή για τις δύο ομάδες, για την Ξάνθη περνά στο γήπεδο ο Ράνος που πέρνει την θέση του Λουσέρο, ενώ για την Νίκη ο Αργυρίου περνά στην θέση του Τσουκάνη

47′ Γκοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ιδανικό ξεκίνημα για την Ξάνθη με τον Κλέιτον να πιάνει το σουτ μέσα στην περιοχή και να στέλενι την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Skoda Ξάνθη – Νίκη Βόλου 1-0

53′ Γκοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Αδύναμο σουτ του Μπαξεβανίδη θα μπεί στην πορεία της μπάλας ο Σολτάνι που με πλασέ θα νικήσει τον Ταΐρη.  Skoda Ξάνθη – Νίκη Βόλου 2-0

63′ Αλλαγή για την Νίκη Βόλου με τον Σκούρτη να περνά στην θέση του Κυζιρίδη

66′ Αναγκαστική αλλαγή για την Νίκη, με τον Μάρτινς να αποχωρεί τραυματίας και την θέση του να πέρνει ο Μέτσε.

70‘ Κίτρινη κάρτα για τον Νικλητσιώτη της Νίκης, που ανέκοψε την αντεπίθεση του Καπετάνου.

76‘ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Βασιλακάκη να αποχωρεί καταχειροκροτούμενος και την θέση του να πέρνει ο Παπαστεριανός.

83′ Μεγάλη στιγμή για την Ξάνθη να πετύχει και τρίτο γκολ, με τον Σολτάνι να κάνει την σέντρα απο τα δεξιά ο Κλέιτον θα πα΄ρει την κεφαλιά με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη.

84′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Κώστα Φλίσκα να περνά στην θέση του Ομπόντο

88′ Ωραίος συνδυασμός των παικτών της Ξάνθης με τον Καπετάνο να γίνεται ο τελικός αποδέκτης να πιάνει ωραίο σουτ όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα απο το δεξί δοκάρι

90′ Ακόμη 3 λεπτά για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση

90′ Τέλος αγώνα στα Πηγάδια με την Ξάνθη να επιστρέφει στις νίκες και τον Λουτσέσκου να πέρνει την πρώτη του νίκη στον Θρακιώτικο πάγκο. Skoda Ξάνθη – Νίκη Βόλου 2-0