LIVE από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Ιστανμπούλ Μπασάκσεχιρ 0-0 (Τελικό)

Μεταδίδει ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την μετάδοση του φιλικού αγώνα ανάμεσα στην Skoda Ξάνθη και την Τουρκική Ιστανμπούλ Μπασάκσεχιρ.

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι από τα Πηγάδια της Ξάνθης, οπού εκμεταλλευόμενη την διακοπή του πρωταθλήματος της Super League λόγω του αγώνα της Εθνικής μας με την Ρουμανία, η Skoda Ξάνθη θα υποδεχτεί την Ιστανμπούλ Μπασάκσεχιρ.

Ωρα 17:36 Μια ισοπαλία οι Τουρκοι έχουν στο πρωτάθλημά τους στη πρεμιέρα με την Κασίμπασα, όπως και η Ξάνθη όμως σε 2 αγώνες.

Ωρα 17:41 Πολύ λίγος ο κόσμος αυτή τη στιγμή στο γήπεδο. Λίγο το ακριβό εισιτήριο των 10 ευρώ για φιλικό παιχνίδι και λίγο οι γιορτές της Παλιάς πόλης στη Ξάνθη και ο κόσμος  δεν βρίσκεται στο γήπεδο. Εχουμε ωστόσο 20 λεπτά ακόμα.

Ωρα 17:45 Διαιτητές οι Μάνταλος, Καρατζίκας, Καραβασίλης, και τέταρτος ο Κουναλάκης

Ωρα 17:50 Οι Ενδεκάδες των δυο ομάδων

Skoda Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Κομεσίδης, Βασιλακάκης, Ομπόντο, Μπαρέττας, Σολτάνι, Λουσέρο, Καπετάνος

Ιστανμπούλ: Ουφούκ, Τζαν, Ριτβάν, Γκεντζέρ, Ορχάν, Μουρατ, Τεκντεμίρ, Σεντάτ, Μπρίτο, Σεμίχ,Ταιφούν

1‘ Εναρξη αγώνα

11′ Ευκαιρια του Καπετάνου από πάσα του Σολτάνι αλλα η μπάλα άουτ

13΄Ευκαιρια για τους Τούρκους αλλα το σουτ του Τεκντεμιρ μπλοκαρει ο Ζαρόπουλος

15′ Το σουτ του Ομπόντο μπλοκάρει σε δευτερο χρόνο ο Ουφούκ

18′ Μεγαλη ευκαιρια με τον Λισγαρα όταν σε σέντρα του Μπαξεβανίδη έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ

25′ Το παιχνίδι δεν εχει ιδιαίτερο ρυθμό με τη Ξάνθη να έχει απλώς τη κατοχή της μπάλας. Ο Ομπόντο μέχρι στιγμής ξεχωρίζει για τη Ξάνθη

33′ Σουτ του Μπαξεβανίδη ψηλά αουτ

40′ Η Ξάνθη δείχνει να ανεβάζει στροφές με τους Ομπόντο και Λουσέρο να προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι της ομάδας. Λίγα πράγματα για τους Τούρκους.

45′ Τέλος Ημιχρόνου. Μέτριο παιχνίδι με την Ξάνθη να έχει μια μεγάλη ευκαιρία αυτή του Λισγάρα. Ημίχρονο αγώνα Skoda Ξάνθη – Ιστανμπούλ 0-0

46′ Αλλαγές για τη Ξάνθη μέσα οι Παπαστεριαννός, Ράνος, Ρενάν, Μπέρτος και ο τερματοφύλακας Γκαραβέλης, στην θέση των Βασιλακάκη, Καπετάνου, Λουσέρο, Μπαξεβανίδη, Φλίσκα και του τερματοφύλακα Ζαρόπουλου.

46′ Για τους Τούρκους ο Μοσορό στη θέση Τεκντεμίρ

55‘ Νέες αλλαγές για τους Τούρκους, με τους  Γιαλτσίν και Ερντέμ να μπαίνουν στην θέση των Τζάν και Ακίν.

58‘ Αλλαγή για την Ξάνθη, μέσα ο Λαζαρίδης στην θέση του Μπαρέττα.

60′ Επηρεασμένες απο τις αλλαγές  οι δύο ομάδες, χωρίς φάσεις έως τώρα το παιχνίδι.

79′ Καλή στιγμή για τη Ξάνθη με τον Σολτάνι να αστοχεί

81′ Δοκάρι για την Ξάνθη. Πολύ ωραίο σουτ του Ρεναν η μπάλα στο δοκάρι του Τούρκου τερματοφύλακα της Μπακσεχίρσπορ

87′ Ωραία προσπάθεια απο τους Θρακιώτες, το σού όμως του Λαζαρίδη μπλοκάρει ο Ουφούκ

90′ Τέλος αγώνα στα Πηγάδια. Skoda Ξάνθη – Ιστανμπούλ 0-0