Live από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Ατρόμητος Περιστερίου 0-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το Skoda Xanthi Arena ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στην Skoda Xanthi και τον Ατρόμητο για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο γήπεδο των Πηγαδίων και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Αυλαία στην ένατη αγωνιστική με μεγάλο παιχνίδι νωρίς – νωρίς στα Πηγάδια ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Ατρόμητο. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου με 14 βαθμούς είναι στην τρίτη θέση, η Ξάνθη έχει έναν λιγότερο, επομένως μιλάμε για ντέρμπι κορυφής.

14.40 Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Βάλλας, Παίτο, Φλίσκας, Ντιέ, Κάλβο, Ρουμπέν Σουάρεζ, Σολτάνι, Σολάρι. Στον πάγκο βρίσκονται για τους γηπεδούχους: Κυριακίδης, Μαρίν, Μπέρτος, Βασιλακάκης, Ράνος, Μάνταλος, Χοσέμι

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Σηφάκης, Φυτανίδης, Νάστος, Γιαννούλης, Λαζαρίδης, Μπρίτο, Ναπολεόνι, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Ούμπιδες, Παπαδόπουλος Στον πάγκο βρίσκονται για τους φιλοξενούμενους: Τσενάμο, Παπουτσογιαννόπουλος, Γεωργίου, Καραγκούνης, Καραμάνος, Πίτου Γκαρσία, Φάμπιο

Ωρα 14:50  Δέκα λεπτά πριν την έναρξη του ματς, δύσκολα δείχνει ότι θα ξεπεράσουν τους χίλιους οι θεατές του αγώνα. Η μέρα ιδανική, αλλά η ώρα κακή, ίσως κάποιοι προτίμησαν παραλίακαι καφετέρειες από το γήπεδο

Ωρα 14:55 Επίσημη είσοδος των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρα. Όλα έτοιμα, στην ώρα του ξεκινά ει το ματς

1′ Έναρξη του αγώνα

4′  Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Επικίνδυνο κόρνερ, ο Ιγκλέσιας όμως στέλνει την μπάλα άουτ

10′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Λαζαρίδης απομακρύνει μια σέντρα του Μπααξεβανίδη

12′  Γκολ ο Ατρόμητος. Ναπολεόνι ο σκόρερ. Δέχτηκε πάσα του Παπαδόπουλο, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά από αριστερά τον Ζαρόπουλο για να ανοίξει το σκορ. Skoda Ξάνθη – Ατρόμητος 0-1

14′ Σουτ Φλίσκα, η μπάλα ψηλά άουτ

17′ Ο Κάλβο πέρασε δύο αντιπάλους του από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και γύρισε, αλλά ο Ιγκλέσιας με τάκλιν έκοψε πριν προλάβει ο Σολτάνι να έρθει σε επαφή με τη μπάλα

17′ Δυνατό σουτ του Ντιέ στην κίνηση έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι

19′ Ο Ούμπιντες σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζαρόπουλου

20′ Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας για φάουλ πάνω στον Ντιέ

22′ Κάθετη μπαλιά του Μπρίτο, ο Ζαρόπουλος πρόλαβε τον Παπαδόπουλο και μπλόκαρε

29′ Ο Παπαδόπουλος έβγαλε στον Ναπολεόνι ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Ζαρόπουλο να αποκρούει και να παραχωρεί κόρνερ

32′ Κίτρινη κάρτα στον Σολάρι

34′ Κόρνερ από δεξιά ο Γούτας πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη

39′ Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη

41′ Φάουλ για την Ξάνθη σε καλή θέση με τον Κάλβο να στέλνει τη μπάλα πάνω από το δοκάρι

43′ Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι για φάουλ πάνω στον Παπαδόπουλο

44′ Γκολ ο Ατρόμητος. Σκοράρει ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες. Skoda Ξάνθη – Ατρόμητος 0-2

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τον Ατρόμητο να έχει θέσει τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση μέσα στα Πηγάδια με τα 2 τέρματα που έχει πετύχει

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου. Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μάνταλος στη θέση του Σουάρες

53′ Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο

63′ Ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Μάνταλο να σεντράρει από τα δεξιά τον Σολτάνι να πλασάρει και τον Σηφάκη να αποκρούει διατηρώντας το 0

65′ Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Καραγκούνης στη θέση του Ναπολεόνι

67′ Σέντρα του Μάνταλου από τα δεξιά με τον Σηφάκη να μπλοκάρει ψηλά

70′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Χοσέμι στη θέση του Βάλλα που τραυματίστηκε.

73′ Ο Δημούτσος σούταρε έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι

74′ Σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος

75′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης στη θέση του Ντιέ

80′ Σέντρα σουτ του Κάλβο, ο Σηφάκης έδιωξε πάνω από την εστία του

81′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο.Ο Πίτου Γκαρσία αντί του Μπρίτο

84′ Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα για φάουλ στον Καραγκούνη

86′ Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για θέατρο

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1′ Ο Ατρόμητος κλείνει τις αλλαγές του με τον Γεωργίου να περνά στη θέση του Ούμπιντες

90+2′ Σουτ του Πίτου Γκαρσία η μπάλα πέρασε άουτ

90+3′ Σουτ του Βασιλακάκη με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ

90+4′ Τέλος του αγώνα με τον Ατρόμητο να παίρνει ένα εύκολο τρίποντο μέσα στην έδρα της Ξάνθης. Τελικό αποτέλεσμα: Skoda Ξάνθη – Ατρόμητος 0-2

Ήττα δυστυχώς για την Skoda Ξάνθη στην αυλαία της 9ης αγωνιστικής στα Πηγάδια, με το σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Μεγάλο αποτέλεσμα για τους περιστεριώτες που παραμένουν σε τροχιά Ευρώπης και μειώνουν την απόσταση από τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ. Αναλυτικό ρεπορτάζ, δηλώσεις και πολλές φωτογραφίες σε λίγο…