Live από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Άρης 2-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδουν από το Skoda Xanthi Arena οι Νεκτάριος Αμποβιανίδης και Κώστας Καραγιάννης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στην Skoda Ξάνθη και τον Αρη Θεσσαλονίκης, για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο ανταποκριτής μας στην Ξάνθη Νεκτάριος Αμποβιανίδης και ο απεσταλμένος από την Θεσσαλονίκη Κώστας Καραγιάννης βρίσκονται στα Πηγάσια και μεταδίδουν…

Καλησπέρα. Με τον αγώνα αυτό πέφτει η αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής, συμπληρώνοντας το ένα έκτο του πρωταθλήματος. Και η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για αρκετά κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, που έχουν συγκομιδή χαμηλότερη των προσδοκιών τους. Και είναι δύο ομάδες που πρόλαβαν στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές να αλλάξουν προπονητή!

Ωρα 19:01  Ακόμα δεν έχει έρθει ο πολύς κόσμος στα Πηγάδια αλλά υπάρχει κινητικότητα έξω από το γήπεδο. Ηδη έχουν φτάσει οι οπαδοί του Άρη, που δεν είναι και λίγοι

Ωρα 19:08  Εγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Γούτας, Μουκουάνα, Ντιέ, Ντε Γκουζμάν, Μάνταλος, Μαρίν, Κάλβο, Σολάρι.

ΆΡΗΣ (Ζόραν Μιλίνκοβιτς): Μπουζάνης, Ψυχογιός, Ηρακλής, Πουλίδο, Τσουμάνης, Ελσνερ, Τριανταφυλλάκος, Σταυρόπουλος, Τάτος, Ιμπέ, Ουντότζι.

Ωρα 19:17  Αποχωρούν σιγά σιγά οι δυο ομάδες, που ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και θα κάνουν σε λίγο την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο

Ωρα 19:26  Επίσημη είσοδος, Αναμνηστικές φωτογραφίες, ανταλλαγές από λάβαρα και πάμε για την έναρξη, ακριβώς στην προγραμματισμένη ώρα

01′  Εναρξη του αγώνα

04′ Πρώτ υποψία ευκαιρίας για την Ξάνθη. Γύρισμα του Ντε Γκούζμαν, ο Μπουζάνης θα βγει και θα μαζέψει πριν φτάσει η μπάλα στον Σολάρι

06′ Ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Ψυχογιού, ο Ουντότζι θα πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα περάσει αρκετά άουτ

09′ Ευκαιρία για την Skoda. Ωραία ενέργεια από τον Σολάρι που μπαίνει στην περιοχή του Άρη, αλλά ο Πουλίδο θα βάλει την κόντρα και θα απομακρύνει το σουτ που έκανε ο παίκτης της Ξάνθης

10′ Λάθος του Πουλίδο που θα χάσει το κοντρόλ, αλλά ο Μάνταλος δε θα προλάβει και ο Μπουζάνης θα μαζέψει.

12′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Δοκάρι για την Ξάνθη με τον Ντε Γκούζμαν. Πολύ όμορφη πάσα του Σολάρι στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Ντε Γκούζμαν φεύγει μόνος του αλλά δεν θα καταφέρει να σκοράρει καθώς σημαδεύει το δοκάρι του Μπουζάνη

20′ Συμπληρώθηκε εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση. Εχει καλό ρυθμό, η Ξάνθη δείχνει να πατά πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο. Τα πρώτα δείγματα Κεχαγιά στον πάγκο θέλουν τα μπακ να παίζουν πιο ψηλά, ενώ ο Ντιε παίζει πιο πίσω από τον Ντε Γκούζμαν και δημιουργούνται έτσι αρκετοί διάδρομοι. Αλλά υπάρχει αρκετός δρόμος στο ματς και ο Αρης παντα είναι επικίνδυνος

23′  Γκοοοολ η Ξάνθη. Μάνταλος ο σκόρερ. Ο Κάλβο θα κάνει ωραίο γύρισμα στην αντίπαλη περιοχή, ο Πέτρος Μάνταλος θα προλάβει Πουλίδο και Μπουζάνη και με ωραία προβολή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Άρη, ανοίγοντας το σκορ. Skoda Ξάνθη – Αρης 1-0.

30′  Χαμένα μοιάζει να τα έχει ο Αρης μετά το γκολ, με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Είναι ευκαιρία να το εκμεταλλευθεί η Ξάνθη για ένα δεύτερο γκολ

32′  Διαμαρτύρονται για πέναλτι από τον Άρη. Ο Γούτας σταματά εντός της περιοχής τον Τάτο, οι φιλοξενούμενοι ισχυρίζονται αντικανονικά, ο διαιτητής όμως έδειξε παίζεται

34′ Ανεβάζει στροφές ο Άρης. Πολύ καλή ευκαιρία με τον Τάτο που έκανε το σουτ, ο Κυριακίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, πριν μπουν στην φάση ο Ουντότζι και ο Ιμπε

41′ Ωραίο γύρισμα του Ψυχογιού, όμως δεν υπάρχει παίκτης στην αντίπαλη περιοχή για το εκμεταλλευτεί. Πιέζει ο Άρης στο τελευταίο δεκάλεπτο αρκετά έντονα για να ισοφαρίσει

45′ Τελος πρώτου ημιχρόνου. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Skoda Ξάνθη – Αρης Θεσσαλονίκης 1-0

46′  Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Αλλαγή για την Ξάνθη, μέσα ο Σολτάνι και έξω ο Κάλβο. Αλλαγή και για τον Άρη, μέσα ο Αγγελούδης και έξω ο Σταυρόπουλος

47′  Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Δοκάρι μετά από κεραυνό του Έλσνερ!!!

50′ Νέο δοκάρι για τον Άρη, μετά από δυνατό σουτ του Τριανταφυλλάκου. Δυο δοκάρια στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης

53′  Διπλή ευκαιρία για τον Αρη. Σουτ του Ίμπε, διώχνει σε κόρνερ ο Κυριακίδης. Εκτελείται αυτο, κεφαλιά του Πουλίδο, λίγο άουτ

55′  Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Νέο σουτ του Ίμπε. Διώχνει δύσκολα ο Κυριακίδης.

58′  Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Φλίσκας θα πάρει την θέση του Μαρίν, οπισθοχωρεί η Ξάνθη για να αντέξει την πίεση

62′   Γκοοοοολ για την Ξάνθη. Σολάρι ο σκόρερ. Κόντρα στην ροή του αγώνα, καθώς είχε πάρει τα ηνία ο Άρης, ο Σολτάνι θα φύγει στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και την κατάλληλη στιγμή θα γυρίσει στον Σολάρι, που θα σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία και θα διπλασιάσει τα τέρματα της Skoda. Ξάνθη – Άρης 2-0

67′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να τριπλασιάσει τα τέρματά της. Αυτή τη φορά ο Σολάρι γυρίζει στον Σολτάνι, αυτός θα σουτάρει και θα αναγκάσει τον Μπουζάνη να κάνει μία πολύ δύσκολη επέμβαση

75′ Εχει πάρει τα ηνία του αγώνα πλέον η Ξάνθη, και δεν δείχνει να κινδυνεύει αφού ο Άρης δείχνει ακόμα ζαλισμένος από το δεύτερ γκολ

76′  Αναγκαστική αλλαγή για τον Αρη, Εξω ο Ουντόζι που τραυματίστηκε, μέσα ο Μανιάς

87′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ράνος θα πάρει την θέση του Σολάρι, που χειροκροτείται από τους φίλους της Ξάνθης

90′  Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων του αγώνα, μάλλον διαδικαστικού χαρακτήρα

90+3′  Τέλος του αγώνα. Η Ξάνθη κερδίζει με 2-0 τον Άρη και τον βυθίζει ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία. Βαθιά ανάσα για την θρακιώτικη ομάδα, που εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που τις δόθηκαν, είχε και ένα δοκάρι αλλά στάθηκε και τυχερή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι θεσσαλονικείς μπήκαν φουριόζοι στο πρώτο δεκάλεπτο και έχασαν πέντε ευκαιρίες μεταξύ των οποίων στις δύο οι μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικό αποτέλεσμα: Ξάνθη – Άρης 2-0.

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας και παρακολουθήσατε αυτό το live. Σε λίγο αναλυτικό ρεπορτάζ από τον αγώνα και όλη η υπόλοιπη επικαιρότητα από το ThrakiSportS