LIVE από τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – ΑΕΛ Καλλονή 2-1 (Τελικό)

Μεταδίδει από τη Skoda Xanthi Arena στα Πηγάδια ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στη Skoda Ξάνθη και την ΑΕΛ Καλλονής για την εξ’ αναβολής 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στα Πηγάδια και μεταδίδει…

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι του ThrakiSportS απο τα Πηγάδια, οπού σε λίγη ώρα η γηπεδούχος Ξάνθη, του Ραντβάν Λουτσέσκου σε ένα παιχνίδι σημαντικά για αυτήν, θέλει να κάνει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στη Skoda Xanthi Arena, όπου υποδέχεται την μέχρι στιγμής έκπληξη του πρωταθλήματος και τρίτη στη βαθμολογία Καλλονή του Γιάννη Μαντζουράκη.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ PRE GAME ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΤΑ ΠΗΓΑΔΙΑ EΔΩ

Ωρα 16:30 Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Πραξιτέλης Ζαχαρίας απο την ΕΠΣ Μακεδονίας, με βοηθούς τους Νλικο Καραϊσαρίδη απο την Πιερία και τον Γιώργο Γεωργιάδη απο την Κοζάνη, ενώ τέταρτος είναι ο Ανδρέας Παππάς απο την Αθήνα.

Ωρα 16:40 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, για την Ξάνθη ο Λουτσέσκου παρατάσσει την ομάδα του με τους: Κυριακίδη, Μπαξεβανίδη, Γουάλας, Γούτα, Καρυπίδη, Ομπόντο, Παπαστεριανό, Σολτάνι, Λουσέρο, Κλέιτον και στην κορυφή των Παντελή Καπετάνο.

Ωρα 16:43 Για την Καλλονή ο Γιάννης Μαντζουράκης παρατάσσει τους Χόγκ, Καλτσά, Πιπίνη, Βαλιό, Αναστασιάδη, Αντέγιο, Λεοζίνιο, Μανούσο, Κεϊτά,Ναβάρο και Χουάνμα

Ωρα 16:46 Στον πάγκο για την Ξάνθη είναι οι Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Ρούντι, Ρενάν Ολιβέιρα, Φλίσκας, Βασιλακάκης και ο Χρήατος Λισγάρας

Ωρα 16:50 Για την Καλλονή στον πάγκο είναι οι Άλεξιτς, Μπαρέρα, Καμαρά, Γιορέντε,Τσαμπούρης, Μίνγκας και Στεφάνοβιτς.

Ωρα 17:00 Ελάχιστος ο κόσμος που βρίσκεται στις εξέδρες.

Ωρα 17:05 Μπήκαν στα αποδυτηρια οι δύο ομάδες, δέκα λεπτά περίπου πριν την έναρξη του αγώνα.

1′ Έναρξη του αγώνα.

1′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Κλέιτον να κάνει ωραία ενέργεια, να μην μπορέι να νικήσει ωστόσο απο κοντά τον Χόγκ.

2′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη που έχει μπει πολύ επιθετικά, με τον Λουσέρο να μην μπορέι να νικήσει με διπλή προσπάθεια τον Χόγκ

12′ Γκοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ο Καρίμ Σολτάνι θα πιάσει ωραίο σουτ και θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα της Θράκης. Skoda Ξάνθη – ΑΕΛ Καλλονή 1-0

20′ Γκοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Η Ξάνθη κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Καπετάνου απο τον Πιπήνη που θα δεί την κόκκινη κάρτα, με τον Κλέιτον να εκτελέι εύστοχα το πέναλτι και να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του.  Skoda Ξάνθη – ΑΕΛ Καλλονή 2-0

30′ Πρώτη κίτρινη σε παίκτη της Ξάνθης, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της Ξάνθης Καρίμ Σολτάνι θα είναι αυτός που θα κιτρινιστεί.

33‘ Νεά μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τους Θρακιώτες να βγαίνουν ωραία στην κόντρα, τον Καπετάνο να πασάρει στον Λουσέρο που απο θέση τε-α-τετ θα νικηθεί απο τον Χόγκ.

36‘ Απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα η Ξάνθη που θα απειλήσει εκ νέου τους νησιώτες, με τον Σολτάνι να πιάνει το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλλα κατέληξε ελάχιστα πάνω απ οτο οριζόντιο δοκάρι του Χόγκ.

38′ Κίτρινη κάρτα  στον Αντέγιο για δυνατό μαρκάρισμα στον Λουσέρο.

45′ ‘Ενα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

45′ Τέλος πρώτου μέρους στα Πηγάδια, χορταστική εμφάνιση για την Ξάνθη που “καθάρισε” σε 20 λεπτά την Καλλονή.   Skoda Ξάνθη – ΑΕΛ Καλλονή 2-0

46′ Έναρξη του δευτέρου μέρους στα Πηγάδια. Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Κάρλος Ρούντι να περνά στην θέση του Καρίμ Σολτάνι.

52′ Γκολ για την Καλλονή. Με τον Βαλιό να μειώνει εκμεταλευόμενος αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων. Skoda Ξάνθη – ΑΕΛ Καλλονή 2-1

57′ Πολύ καλή στιγμή για την Καλλονή, με τον Μανούσο να πιάνει δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τον Κυριακίδη να αντιδρά σωστά και να διώχνει σε κόρνερ.

58‘ Πρ’ωτη αλλαγή για την Καλλονή με τον Γιορέντε να περνά στην θέση του Ναβάρο.

61‘ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Βασιλακάκη να περνά στην θέση του Παπαστεριανού.

65′ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα της Λέσβου, με τον Ανρί Καμαρά να περνά στην θέση του Χουάνμα.

70′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Λουσέρο να κάνει το σουτ μέσα απο την περιοχή, ο Βαλιός στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, και εν συνεχεία κερδίζει το φάουλ απο τον Ρούντι που θα δεί και την κίτρινη κάρτα.

72′ Ολοκληρώνουν τις αλλαγές τους Ξάνθη και Καλλονή, για την Ξάνθη ο Φλίσκας περνά στην θέση του Ομπόντο ,ενώ για την Καλλονή ο Στεφάνοβιτς περνά στην θέση του Μανούσου.

88′ Μεγάλη ευκαιρία  για την Ξάνθη να καθαρίσει το ματς, με το σουτ του Καπετάνου να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Χόγκ

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις για το τέλος του αγώνα.

90′ Τέλος του αγώνα στα Πηγάδια, η΄Ξάνθη πέρνει μια πολύ σημαντική νίκη. Skoda Ξάνθη – ΑΕΛ Καλλονή 2-1