LIVE από τα Πηγάδια για το Κύπελλο Ελλάδος: ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 0-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Ξάνθη – ΟΦΗ για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος.

Καλησπέρα από τα Πηγάδια. Σε μία ώρα ξεκινά η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΟΦΗ για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος και το ThrakiSportS βρίσκεται στα Πηγάδια για την μετ

Ώρα 15:35 Αυτή είναι η δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα σε Ξάνθη και ΟΦΗ στα Πηγάδια μέσα σε τρεις ημέρες, αφού προηγήθηκε την Κυριακή που μας πέρασε αυτή για το πρωτάθλημα, όπου ο ΑΟΞ επικράτησε εύκολα με 3-0.

Ώρα 15:38 Γι’αυτό το λόγο μάλιστα, η αποστολή του ΟΦΗ από την Κυριακή δεν επέστρεψε στη Κρήτη, αλλά διέμεινε σε ξενοδοχείο της Ξάνθης μέχρι και σήμερα, ενώ έκανε και προπονήσεις στο Γήπεδο του ΑΟΞ.

Ώρα 15:44 Καλή μέρα για ποδόσφαιρο, αν εξαιρέσει κανείς τον αρκετό αέρα που έχει στο γήπεδο των Πηγαδίων και στη Ξάνθη γενικότερα τις τελευταίες μέρες.

Ώρα 15:50 Πάμε σιγά – σιγά και στα πρώτα στοιχεία από το γήπεδο των Πηγαδίων.

Ώρα 15:56 Με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι πρωταθλήματος παρατάσσει την Ξάνθη για το σημερινό ματς ο Μίλαν Ράσταβατς, που έχει στο αρχικό σχήμα αρκετούς νεαρούς παίκτες.

Ώρα 15:59 Συγκεκριμένα η ενδεκάδα της Ξάνθης είναι η εξής: Ζίβκοβιτς, Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης, Θυμιάνης, Φλίσκας, Ντε Λούκας, Μελιόπουλος, Τζουρίτσκοβιτς, Μπούλα, Σουλεϊμάν, Κάστρο.

Ώρα 16:04 Στο πάγκο είναι αρκετοί ενδεκαδάτοι παίκτες και συγκεκριμένα οι: Σταθάκης, Σαρπόνγκ, Κοβάσεβιτς, Καντά, Γέντρισεκ, Σιλά, Κασάδο.

Ώρα 16:09 Με αρκετές αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα του Κυριακάτικου ματς παρουσιάζεται και ο ΟΦΗ.

Ώρα 16:10 Συγκεκριμένα η ενδεκάδα του Νίκου Παπαδόπουλου αποτελείται από τους: Σωτηρίου, Νάστο, Ντίνα, Αραβίδη, Μιχόγεβιτς, Σάσι, Μεγιάδο, Κοροβέση, Μπολάκη, Νέιρα, Ποτουρίδη.

Ώρα 16:15 Ενώ οι αλλαγές των Κρητικών είναι οι: Στρέζος, Βουό, Πλατέλλας, Παπαστεριανός, Νοικοκυράκης, Δεληγιαννίδης, Καλαϊτζάκης.

Ώρα 16:19 Λιγοστός κόσμος έχει δώσει το παρών στο γήπεδο των Πηγαδίων έως τώρα και δύσκολα αναμένεται να ξεπεραστεί ο αριθμός των 100-150 εισιτηρίων δεδομένης της ημέρας και ώρας της αναμέτρησης, αλλά και του εισιτηρίου.

Ώρα 16:24 Πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γεώργιος Τζοβάρας από την ένωση Φθιώτιδας, με πρώτο βοηθό τον Κωνσταντίνο Νικολαΐδη, και τον Πέτρο Πάτρα, από το σύνδεσμο Μακεδονίας αμφότεροι. Τέταρτος διαιτητής είναι ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης από το σύνδεσμο Δράμας.

Ώρα 16:28 Μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα της αναμέτρησης.

Ώρα 16:29 Τώρα η είσοδος των παικτών των δύο ομάδων.

1′ Σέντρα στο γήπεδο των Πηγαδίων με τον Τζουρίτσκοβιτς.

5′ Στο γήπεδο των Πηγαδίων και ο μεγαλομέτοχος του ΑΟΞ, Χρήστος Πανόπουλος.

6′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ξάνθη, μετά τη σέντρα του Σουλεϊμάν από αριστερά ο Κάστρο σηκώθηκε ψηλά και έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε τελικά άουτ.

10′ Χωρίς κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία το ματς έως τώρα με εξαίρεση ένα λάθος του Μελιόπουλου που εν εκμεταλλεύθηκε ο ΟΦΗ.

13′ Πήγε να βγει στη κόντρα ο ΟΦΗ, αλλά τελικά ο Αραβίδης έκανε χέρι στο κοντρόλ της σέντρα του Νέιρα.

18′ Πιο καλά πατάει ο ΟΦΗ στο ματς έως τώρα, ενώ ζήτησε και πέναλτι σε μια προηγούμενη φάση για χέρι του Μπαξεβανίδη, με το ρέφερι όμως να μην το σκέφτεται καν και να λέει «παίζετε».

20′ Πεσμένος στο έδαφος ο Αραβίδης, και οι Κρητικοί βγάζουν τη μπάλα για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

22′ Μπήκε τελικά το ιατρικό τιμ και ο Αραβίδης σηκώθηκε. Βγαίνει για λίγο από το γήπεδο και θα επιστρέψει με την άδεια το ρέφερι.

30′ Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης με το σκορ στο 0-0.

34′ Καμία φάση εδώ και σχεδόν δέκα λεπτά, αλλά ο ΟΦΗ πιέζει πιο ψηλά απ’ότι ο ΑΟΞ.

36′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ μετά από κόρνερ του Ντίνα που κερδήθηκε με αυτοκόρνερ του Ζίφκοβιτς που έκανε βολέ και πήρε ο αέρας την μπάλα και την ξαναέφερε στην εστία του. Η μπάλα πέρασε από τον Μελιόπουλο, πήρε περίεργη τροχιά με τον δυνατό αέρα, αλλά σωτήρια στη γραμμή του τέρματος ο Φλίσκας έσωσε και τελικά οι αμυντικοί στη συνέχεια έδιωξαν μακριά τη μπάλα.

40′ Πέντε λεπτά συν τις όποιες καθυστερήσεις αν υπάρξουν για τη λήξη του πρώτου μέρους.

45′ Ένα λεπτό θα είναι ο έξτρα χρόνος όπως έδειξε ο τέταρτος διαιτητής.

45+1′ Τέλος του πρώτου μέρους στα Πηγάδια! Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 0-0

Ώρα 17:16 Μέτριο το θέαμα έως τώρα στο γήπεδο των Πηγαδίων, με την Ξάνθη να έχει δώσει πολλά μέτρα στον ΟΦΗ και να απειλέιται αρκετές φορές. Ίσως προχωρήσει σε κάποιες αλλαγές στο δεύτερο ματς ο Μίλαν Ράσταβατς.

Ωρα 17:22  Ο αέρας κυριαρχεί στις προσπάθειες και η έντονη απουσία κόσμου από το γήπεδο. Με το ζόρι ξεπερνάμε τα 200 άτομα, αν τα ξεπερνάμε, αλλά ανάμεσα στους παρόντες όπως προείπαμε νωρίτερα,  για πρώτη φορά φέτος και ο Χρήστος Πανόπουλος

Ώρα 17:29 Όλα έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου μέρους.

46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

54′ Πρώτη καλή φάση για την Ξάνθη. Ο Μελιόπουλος εκτέλεσε ωραία ένα μακρινό φάουλ απευθείας και ανάγκασε τον Σωτηρίου να αποκρούσει με τις γροθιές.

55′ Ο Τζουρίτσκοβιτς εκτέλεσε ένα κόρνερ με τη μπάλα λόγω του αέραν α παίρνει περίεργη τροχιά και τον Σωτηρίου να βγαίνει τελευταία στιγμή και να αποκρούει παραχωρώντας νέο κόρνερ.

56′ Νέο κόρνερ με εκτελεστή και πάλι τον Τζουρίτσκοβιτς, και τον Φλίσκα να πιάνει μια ωραία κεφαλιά, αλλά μέσα στην αναμπουμπούλα στην περιοχή του ΟΦΗ η μπάλα να κοντράρει στα σώματα και πάνω στη γραμμή να απομακρύνεται.

59΄Πρώτη αλλαγή για τον Μίλαν Ράσταβατς, που ρίχνει στο ματς τον Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς και βγάζει τον Δημήτρη Μελιόπουλο.

62′  Πρώτη αλλαγή και για τον ΟΦΗ, με τον Μανώλη Παπαστεριανό να παίρνει τη θέση του Μιγκέλ Μεγιάδο.

64′ Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Κίκε Μπούλα να επιχειρεί το σουτ, αλλά τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει τελικά κόρνερ. Ένα κόρνερ που στη συνέχεια της φάσης πέρασε ανεκμετάλλευτο.

65′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Κίκε Μπούλα να δίνει τη θέση του στον Τζέφρι Σαρπόνγκ.

69′ Δεύτερη αλλαγή και για τον Νίκο Παπαδόπουλο, που βάζει στο ματς τον Πάτρικ Βουό και βγάζει τον Χρήστο Αραβίδη.

75′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΑΟΞ, με τον Έρικ Γέντρισεκ να παίρνει τη θέση του νεαρού Οκάν Σουλεϊμάν, σε μια κίνηση του Μίλαν Ράσταβατς να γεμίσει την επίθεση του και να σκοράρει το νικητήριο ενδεχομένως γκολ της αναμέτρησης.

79′ Προσπάθεια από τη Ξάνθη να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ του Έρικ Γέντρισεκ που βέβαια δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Σωτηρίου.

80′ Κίτρινη κάρτα στον Δήμο Μπαξεβανίδη και φάουλ σε καλό σημείο κοντά στο κόρνερ για τον ΟΦΗ.

81′ Καλή εκτέλεση απευθείας από τον Ντίνα, όμως ο Ζίβκοβιτς ήταν έτοιμος και απέκρουσε με τις γροθιές.

82′ Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση του ΟΦΗ.

83′ Καλή ευκαιρία για τον ΑΟΞ, με τον Τζουρίσκοβιτς να πιάνει ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Σωτηρίου και τη μπάλα να φεύγει για λίγο άουτ.

84′ Ολοκληρώνει και ο Νίκος Παπαδόπουλος τις αλλαγές του, με τον Βαγγέλη Πλατέλλα να παίρνει τη θέση του Θανάση Ντίνα.

86′ Αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Χρήστος Πανόπουλος έχει σηκωθεί από τη θέση του και έχει κατέβει να πει κάτι στον Γιάννη Παπαδημητρίου που είναι όρθιος μπροστά στη φυσούνα του γηπέδου.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων όπως έδειξε ο κ. Κοτσάνης.

90+2′ Ίσως στην τελευταία ευκαιρία της Ξάνθης ο Σαρπόνγκ έπιασε ένα σουτ, αλλά ήταν πολύ αδύναμο.

90+3′ Τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι! Τέλος της αναμέτρησης με το λευκό ισόπαλο σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες, που παίρνουν αμφότερες από έναν βαθμό. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – ΟΦΗ 0-0!