LIVE από τα Πηγάδια για την Super League: ΑΟ Ξάνθη – Πανιώνιος 0-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Πανιώνιος για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα από τα Πηγάδια! Από αυτήν την ανάρτηση θα πληροφορηθείτε την εξέλιξη στο παιχνίδι ΑΟ Ξάνθη – Πανιώνιος για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ωρα 18:28 Είναι μια αναμέτρηση που η Ξάνθη ελπίζει να διατηρήσει το αήττητο σερί της, που ήδη έχει επεκταθεί σε οκτώ αγώνες, ώστε να διατηρηθεί στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίς

Ωρα 18:31 Η Ξάνθη έτσι κι αλλιώς έχει κάνει το καλύτερο ξεκίνημά της στην Α’ Εθνική και ανεξαρτήτως του αποτελέσματος σήμερα θα διατηρηθεί σε θέση Ευρώπης, εντός της πρώτης τετράδας.

Ωρα 18:35 Στην αναμέτρηση που έχει ξεκινήσει το σημερινό πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής και είναι περίπου στο 15λεπτο του β’ ημιχρόνου η Λάρισα προηγείται με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ωρα 18:38 Στις 19:00 ξεκινά η αναμέτρησή μας στα Πηγάδια και μισή ώρα μετά, στις 19:30 έχουμε σέντρα και στο τρίτο σημερινό παιχνίδι ανάμεσα σε Λεβαδειακό και ΟΦΗ.

Ωρα 18:41 Στο αυριανό πρόγραμμα ξεχωρίζει η αναμέτρηση των αιωνίων ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, ενώ νωρίτερα η ΑΕΚ αντιμετωπίζει σε ντέρμπι κορυφής τον Ατρόμητο στο άδειο ΟΑΚΑ και ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί τον Παναιτωλικό.

Ωρα 18:44
Επίσης αύριο η Λαμία φιλοξενεί τον Αστέρα Τρίπολης και την Δευτέρα έχουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης και τον Άρη.

Ωρα 18:47 Σιγά σιγά έρχετα κόσμος στα Πηγάδια, ένα τέταρτο πριν την έναρξη της αρκετά σημαντικής αναμέτρησης

Ωρα 18:50 Πάμε να δούμε συνθέσεις, ενώ στη Λάρισα η ΑΕΛ κάνει το 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα

Ωρα 18:53 Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Σιλά, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Ντουρίτσκοβιτς, Καμαρά, Καντά, Κίκε, Μπαξεβανίδης

Ωρα 18:56 Η ενδεκάδα του Πανιώνιου: Κότνικ, Ντομίνγκες, Μπανανά, Κούρντι, Κότσιτς, Τσιλούλης, Κεϊτά, Οικονομίδης, Πίρις, Μασούρας, Ντουρμισάι

Ωρα 18:59 Ο Κομίνης είναι ο διαιτητής του αγώνα που αυτην την ωρα εισέρχεται με τους βοηθούς του και τις δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Πάμε για έναρξη

1′ Εναρξη της αναμέτρησης

3′ Πρώτο κόρνερ για την Ξάνθη όταν η μπάλα μετά από σουτ του Γέντρισεκ κόντραρε σε αμυντικό. Πέρασε ανεκμετάλλευτο

7′ Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά, έρχεται κόσμος αλλά με το ζόρι να έχουμε χίλια άτομα

11′ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Καντά έκλεψε μετά το λάθος του Ντομίνγκες, πήρε την πάσα από Γεντρισεκ, έκανε το 1-2 με Τζουριτσκοβιτς, μπήκε περιοχή και μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα πλάσαρε άουτ.

13′ Ανέβηκε ο ρυθμός με την Ξάνθη να έχει άλλη μια υποψία ευκαιρίας σε αντεπίθεση που της απέφερε ένα ακόμα κόρνερ.

17′ Ανεβαίνει σιγά σιγά η Ξάνθη

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ωραία ενέργεια του Μασούρα, αυτός μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα και ο Τσιλούλης το πλασέ με τον Ζίβκοβιτς να σώζει

23′ Υποψήφια ευκαιρίας για τους γηπεδούχους με σουτ του Ντουρίτσκοβιτς, μπλόκαρε ο Κότνικ

24′ Υπάρχει πέναλτι που κάλλιστα μπορεί να ζητά η Ξάνθη, αφού ο Κότσιτς στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, πριν το σουτ, την βρήκε με το χέρι με τον διαιτητή να μην δείχνει την άσπρη βούλα

27′ Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Αρχικά δοκάρι σε κεφαλιά του Μασούρα, οριζόντιο, στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στον Ντουρμισάι ο οποίος έκανε το σουτ με τον Ζίβκοβιτς να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο και να σώζει

30′ Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης βγήκε στην κόντρα από αριστερά, ο Μασούρας πέρασε και τον Ζίβκοβιτς που είχε βγει, αλλά πλάσαρε από πολύ πλάγια θέση κι έστειλε την μπάλα λίγο δεξιά από το κάθετο δοκάρι

33′ Ο Πανιώνιος έχει τις τρεις πιο κλασικές ευκαιρίες μέχρι στιγμής. Ειναι τραυματίας ο Σιλά και μάλλον πάμε σε αναγκαστική αλλαγή, στην θέση του ο Αλμέιδα

36′ Γκολ για τον Πανιώνιο. Ο Τσιλούλης ανέβασε τον Πανιώνιο από τα δεξιά, πέρασε στον ξεμαρκάριστο Μασούρα κι αυτός μετά από ωραία ενέργεια, από το ύψος του πέναλτι αφού έκανε προσποίηση και απέφυγε τους αμυντικούς, με πλασέ έστειλε την μπάλα αριστερά από τον Ζίφκοβιτς, δίπλα από το δοκάρι αλλά από τη μέσα μεριά για να βρει δίχτυα. Ξέφρενα πανηγύρια αλλά και απόδοση δικαιοσύνης για τους φιλοξενούμενους που είχαν τις πιο κλασικές ευκαιρίες. ΑΟ Ξάνθη – Πανιώνιος 0-1

39′ Πάντως η φάση του γκολ ξεκινά από πεντακάθαρο φάουλ σε βάρος του Πανιωνίου, όπως έδειξε το τηλεοπτικό ριπλέο. Κάθε λόγο να αισθάνεται αδικημένη έχει η Ξάνθη.

42′ Προσπαθεί να πάρει πλέον κατοχή η Ξάνθη που πρέπει να δημιουργήσει παιχνίδι

45′ Βγήκε φάτσα με το γκολ ο Γεντρισεκ αλλά κόπηκε τελευταπια στιγμή σε κόρνερ. Ενα λεπτο οι καθυστερήσεις

45+1′ Τέλος πρώτου 45λεπτου στα Πηγάδια. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – Πανιώνιος 0-1

Ωρα 19:49 Οδηγούνται στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες ενώ υπάρχουν κάποιες γκρίνιες στην εξέδρα

Ωρα 19:53 Στην Λάρισα έχουμε τελικό αποτέλεσμα με την ΑΕΛ να κερδίζει με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ωρα 19:56 Στην Λιβαδειά ο Λεβαδειακός έχει ανοίξει το σκορ και προηγείται 1-0 του ΟΦΗ

Ωρα 19:59
Σε λιγο αναμένεται να επιστρέψουν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο

Ωρα 20:03
Πάμε σε έναρξη του δευτερου μέρους

46′ Ξεκινά το δευτερο ημίχρονο με μια ακομα αλλαγή για την Ξάνθη. Μπαίνει ο Κάστρο στην θέση του Κίκε.

48′ Απειλητικός στην πρώτη του προσπάθεια ο Κάστρο αλλά η σέντρα σουτ από αριστερά που έκανε πέρασε άουτ

50′ Νεα απειλητική προσπάθεια από την Ξάνθη με τον Λισγάρα να πιάνει κεφαλιά σε σέντρα από δεξιά, άουτ.

55′ Σέντρα σουτ του Ντουρίτσκοβιτς η μπάλα λίγο έξω

56′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Καντά, ο Σαρπόνγκ.

57′ Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς

65′ Εχει κατοχή η Ξάνθη αλλά αδυνατεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Πανιωνίου

72′
Σέντρα σουτ του Μπαξεβανίδη, άουτ. Ανεβαίνει στα τελευταία λεπτά η Ξάνθη

74′ Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Οικονομίδη, ένας παλιος γνωριμος, ο Παπαγεωργίου που είχε περάσει από την Ξάνθη μετά την τριετή παρουσία του στον Πανθρακικό.

76′ Κίτρινη στον Αλμέιδα

77′ Δεύτερη κίτρινη στον Αλμέιδα. Κόκκινη που βγήκε πολύ εύκολα από το τσεπάκι του Κομίνη. Με 10 η Ξάνθη.

80′ Μένει ένα δεκάλεπτο για να ανατρέψει την κατάσταση αλλά με παίκτη λιγότερο η Ξάνθη, έντος εκνευρισμός για τα σφυρίγματα του Κομίνη

85′ Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Εξω ο Τσιλούλης που παίρνει και κάρτα για καθυστέρηση, μπαίνει ο Καμαρά. Εχει κερδίσει ένα φάουλ ο Πανιώνιος που μάλλον είναι εφεύρεση του Κομίνη και αυτό.

86′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντουρμισάι, άουτ

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+2′ Κίτρινη στον Κούρντι

90+4′ Τέλος του αγώνα. Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο, φτάνει τους 14 βαθμούς. Δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για την Ξάνθη, επίσης εντός έδρας, σταματά το σερί των οκτώ αήττητων αγώνων. Παραμένει πάντως σε θέση Ευρώπης. Έντονες οι διαμαρτυρίες στον Κομίνη από Πιαλόγλου, Παπαδημητρίου και Τσαλίκη. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – Πανιώνιος 0-1