LIVΕ από το Γεώργιος Καραϊσκάκης για την Super League: Ολυμπιακός – ΑΟ Ξάνθη 2-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο «ντέρμπι κορυφής» ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Ξάνθη για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Γιάννης Καρτάλης μεταδίδει…

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερωθείτε για το επόμενο τρίωρο από το γήπεδο Γεώργιος Καραϊσκάκης και τον Γιάννη Καρτάλη για την εξέλιξη στο παιχνίδι Ολυμπιακός – Ξάνθη για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ώρα 18:30 Πριν περάσουμε στα πρώτα στοιχεία από το γήπεδο Γεώργιος Καραϊσκάκης πάμε να δούμε τους χορηγούς που βοηθούν στο να γίνεται πραγματικότητα η σημερινή μετάδοση.

Ωρα 18:38  Την live μετάδοση της αναμέτρησης προσφέρει το θρακιώτικης ιδιοκτησίας ξενοδοχείο “Pilion Terra”,που αποτελεί ιδανικό τόπο για μικρές ή μεγάλες αποδράσεις στην πανέμορφη Πορταριά του Πηλίου, ένας προορισμός  για όλες τις εποχές. Με προσιτές τιμές και κορυφαίες κριτικές στα εξειδικευμένα sites (λεπτομέρειες με ένα ΚΛΙΚ ΕΔΩ).

Ωρα 16:45  Χορηγός επίσης είναι τα καταστήματα Fresh Co εντός και εκτός της πόλης μπορείτε να πιείτε έναν ποιοτικό καφέ ή να απολαύσετε κάποιο από τα πολλά παρασκευάσματα του μαγαζιού, φυσικά σε πολύ καλές τιμές! Τα καταστήματα Fresh μπορείτε να τα βρείτε στην οδό Σαράντα Εκκλησιών 3, εντός της πόλης της Ξάνθης, ή στο 3ο χιλιόμετρο Ξάνθης – Λάγους, εκτός πόλης. Περισσότερες πληροφορίες και στη σελίδα του Facebook, κάνοντας ένα κλικ εδώ.

Ώρα 18:52 Τέλος χορηγός της μετάδοσης της σημερινής αγωνιστικής είναι και η βιοτεχνία κατασκευής αθλητικών και επαγγελματικών ενδυμάτων, Figli, του Μπάμπη Χατζημεστή. T-shirt υψηλής ποιότητας σε προσιτές τιμές για όλα τα καταστήματα ή επιχειρήσεις, πλήρης εξοπλισμός αθλητικών ομάδων, ασχέτως αθλήματος, με όλα τα απαραίτητα και προσφορές ολόκληρο τον χρόνο! Τη βιοτεχνία Figli μπορείτε να τη βρείτε στην οδό Μεσολογγίου 48 στη Ξάνθη και στα τηλέφωνα 25410 -72626/6943470776 ή στην ιστοσελίδα κάνοντας κλίκ ΕΔΩ.

Ώρα 18:55 Νωρίτερα το μεσημέρι Ηρακλής και Βέροια έμειναν στο 1-1, ενώ αυτή τη στιγμή στο ματς που ενδιαφέρει άμεσα την Ξάνθη ο Πανιώνιος προηγείται με 2-0 του Παναιτωλικού στο 80ο λεπτό.

Ώρα 19:00 Την ώρα που το 2-0 του Πανιωνίου παραμένει, πάμε να δούμε την ενδεκάδα του γηπεδούχου Ολυμπιακού στο σημερινό ματς. Ο Πάουλο Μπέντο, λοιπόν, επέλεξε τους: Καπίνο, Βιανά, Ρέτσο, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδούτσος, Φορτούνης, Σεμπά, Μαρίν και Ιντέγε.

Ώρα 19:05 Ήρθε η ώρα να δούμε και την ενδεκάδα που επέλεξε να ξεκινήσει και ο Ραζβάν Λουτσέσκου, η οποία έχει αρκετές αλλαγές σε σχέση με τα τελευταία του ματς, αφού ο Ρουμάνος κόουτς είχε να ξεπεράσει πολλά εμπόδια τιμωριών και τραυματισμών. Για την Ξάνθη, λοιπόν ξεκινούν οι: Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Καμαρά, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Λάζιτς, Τριάδης και Ράνος.

Ώρα 19:10 Τελικό αποτέλεσμα στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος διατήρησε το 2-0 και ανέβηκε έστω και μέχρι τουλάχιστον να τελειώσει ο αγώνα της Ξάνθης με τον Ολυμπιακό.

Ώρα 19:15 Την αναμέτρηση ορίστηκε να διευθύνει ο κ. Κομίνης. Βοηθοί του θα είναι οι Κουρομπίλια και Τουμπακάρη, ενώ τέταρτος διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο κ. Ευαγγέλου.

Ώρα 19:24 Αποχωρούν σιγά – σιγά οι παίκτες για να ετοιμαστούν για την σέντρα του αγώνα. Μετράμε αντίστροφα πλέον για το πρώτο σφύριγμα!

1′ Πρώτο σφύριγμα από τον διαιτητή του αγώνα! Έχουμε σέντρα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης!

5′ Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους.

12′ Πρώτη καλή φάση του αγώνα, με τον Σεμπά να βγαίνει στην κόντρα επίθεση και να αλλάζει για τον Ανδρούτσο και τελικά για τον Μαρίν, που έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

15′ Απανωτά κόρνερ για τον Ολυμπιακό, που όμως ευτυχώς για την Ξάνθη περνούν ανεκμετάλλευτα.

16′ Φάουλ από τον Λουσέρο, και πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα στον Αργεντίνο μέσο της Ξάνθης.

20′ Με το πρώτο 20λεπτο να έχει συμπληρωθεί μόλις, η Ξάνθη κάνει και πάλι το γνωστό της παιχνίδι, δίνει χώρο στον αντίπαλο ώστε να προσπαθήσει να χτυπήσει στην αντεπίθεση, και ελπίζει αυτή τη φορά να μη δεχθεί πρώτη γκολ.

28′ Προσπάθεια να απειλήσει από τον Ολυμπιακό, αλλά τα σουτ του μαρίν φεύγουν άουτ.

32΄Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη, και ίσως η καλύτερη του αγώνα, με τον Λάζιτς να πετάει τη μπάλα στον κενό χώρο, τον Βασιλακάκη να γίνεται αποδέκτης της, αλλά από θέση τετ-α-τετ να μη μπορεί να νικήσει τον Καπίνο για το 0-1!!

38′ Κίτρινη κάρτα και στον Ρέτσο.

39′ Ανέβηκαν λίγο και οι δύο ομάδες, πιο γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα, αλλά και πάλι οι φάσεις που δημιουργούνται δεν είναι ουσιαστικές…

40′ Προσπαθεί να απειλήσει ο Ιντέγε, αλλά με πίεση από τον Καρασαλίδη και από αρκετά πλάγια θέση το σουτ του φεύγει άουτ.

41′ Πολύ καλή ευκαιρία και πάλι, με την Ξάνθη να κάνει και πάλι την δεύτερη πιο απειλητική τελική του αγώνα, αφού στο γύρισμα του Τριάδη ο Καπίνο κατάφερε και έδιωξε, η μπάλα κατέληξε στον Λουσέρο που έπιασε με τη μια ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε για λίγο έξω από την εστία του Καπίνο!!

45+1′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Γεώργιος Καραϊσκάκης! Η Ξάνθη κάνοντας λίγες, αλλά ουσιαστικές τελικές και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία παρά τις απουσίες που έχει, κατάφερε να κρατήσει το 0-0 και να πάει στα αποδυτήρια ώστε να ανασυγκροτηθεί.

Ώρα 20:19 Την live μετάδοση της αναμέτρησης προσφέρει το θρακιώτικης ιδιοκτησίας ξενοδοχείο “Pilion Terra”,που αποτελεί ιδανικό τόπο για μικρές ή μεγάλες αποδράσεις στην πανέμορφη Πορταριά του Πηλίου, ένας προορισμός  για όλες τις εποχές. Με προσιτές τιμές και κορυφαίες κριτικές στα εξειδικευμένα sites (λεπτομέρειες με ένα ΚΛΙΚ ΕΔΩ).

Ώρα 20:22 Στο 74% η κατοχή της μπάλας για τον Ολυμπιακό και στο 26% για την Ξάνθη, που παρά το γεγονός πως υστερεί στην κατοχή έχει κάνει τις δύο καλύτερες ευκαιρίες για γκολ του αγώνα και έχει κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους για την περιοχή της.

Ώρα 20:25 Χορηγός επίσης είναι τα καταστήματα Fresh Co εντός και εκτός της πόλης μπορείτε να πιείτε έναν ποιοτικό καφέ ή να απολαύσετε κάποιο από τα πολλά παρασκευάσματα του μαγαζιού, φυσικά σε πολύ καλές τιμές! Τα καταστήματα Fresh μπορείτε να τα βρείτε στην οδό Σαράντα Εκκλησιών 3, εντός της πόλης της Ξάνθης, ή στο 3ο χιλιόμετρο Ξάνθης – Λάγους, εκτός πόλης. Περισσότερες πληροφορίες και στη σελίδα του Facebook, κάνοντας ένα κλικ εδώ.

45′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες!

48′ Γκολ για τον Ολυμπιακό… Ο Σεμπά πέρασε πολύ ωραία από Γουάλας και Καμαρά, έκανε ένα σουτ, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε, η μπάλα όμως χτύπησε στο σώμα του Σβάρνα και κατέληξε στα δίχτυα της Ξάνθης..

50′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα για την ομάδα της Ξάνθης, αυτή τη φορά για τον Γουάλας.

56′ Άλλη μια κίτρινη κάρτα για την Ξάνθη, με τον Καμαρά να την αντικρίζει για ένα κράτημα στον Ιντέγε.

61′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Φορτούνης γέμισε, ο Ανδρούτσος έπιασε το σουτ, με τον Ζίβκοβιτς όμως να αποκρούει για άλλη μια φορά.

65′ Σουτ από τα δεξιά του Μπαξεβανίδη σε μια προσπάθεια να αιφνιδιάσει τον Καπίνο, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού παραχώρησε κόρνερ.

67′ Δύο αλλαγές για τις ομάδες, για την Ξάνθη ο Σολτάνι αντικαθιστά τον Καμαρά, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Μανθάτης παίρνει τη θέση του Μάριν.

69′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού από την κερκίδα σε μια φάση που ο Ζίβκοβιτς δεν ακούμπησε καν τον Μανθάτη.

71′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όμως η κεφαλιά του Σεμπά φεύγει άουτ.

73′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Παπαγεωργίου θα πάρει τη θέση του Σβάρνα.

80′ Μετράμε αντίστροφα πλέον για τη λήξη του αγώνα, λιγότερο από δέκα λεπτά απομένουν.

81′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιντέγε δίνει τη θέση του στον Καρντόζο.

85′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή και για τις δύο ομάδες. Ο νεαρό Κώστας αντικαθιστά τον Αντώνη Ράνο, ενώ ο Καμπιάσο μπαίνει στη θέση του Ανδρούτσου για τον Ολυμπιακό.

90+1′ Γκολ για τον Ολυμπιακό… Σέντρα από τα αριστερά, κεφαλιά του Καρντόζο που αποκρούει αρχικά ο Ζίβκοιτς, αλλά ο Μανθάτης παίρνει το «ριμπάουντ», σουτάρει και σκοράρει για το 2-0.

90+3′ Τέλος του αγώνα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Η Ξάνθη δεν τα κατάφερε και δυστυχώς γνώρισε την ήττα με 2-0.

Σας ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε την εξέλιξη του αγώνα από το ThrakiSportS. Μείνετε μαζί μας καθώς ακολουθεί ρεπορτάζ και φυσικά φωτορεπορτάζ από τον αγώνα σε λίγο!