LIVE από τη Λάρισα: ΑΕΛ – ΑΟ Ξάνθη 1-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στην Λάρισα και την Ξάνθη για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στο παιχνίδι ΑΕΛ-ΑΟΞ για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ώρα 14:08 Πρόκειται για ένα παραδοσιακό επαρχιακό ντέρμπι που ξυπνά αναμνήσεις στους Ξανθιώτες, αφού κόντρα στην ΑΕΛ είχαν δώσει το πρώτο τους ματς στην Α’ Εθνική πριν 30 χρόνια.

Ωρα 14:12 Το ματς έχει φορτιστεί επικίνδυνα μετά την ανακοίνωση – δήλωση του Αλέξη Κούγια σε βάρος της ομάδας της Ξάνθης πριν λίγες ώρες, θυμηθείτε με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 14:15 Πριν λίγο είχαμε απάντηση και από Πανόπουλο, την παραθέτουμε:
«Διαβάσαμε τις δηλώσεις του κ. Κούγια στο επίσημο site της ΠΑΕ ΑΕΛ 1967.
Υπάρχει Κράτος, υπάρχουν Νόμοι, υπάρχει Δικαιοσύνη.
Tα υπόλοιπα στο γήπεδο, όπου ευελπιστούμε παρά την άθλια – και έξω από κάθε λογική – κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, ότι θα γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι.
Καλή συνέχεια!
»

Ώρα 14:19 Η Ξάνθη απέχει έξι βαθμούς από την Ευρώπη αλλά έξι βαθμούς και από τον υποβιβασμό, οπότε καλό θα ήταν να κερδίσουν για να έχουν ξεκάθαρα τον πρώτο στόχο και όχι την αποφυγή του δεύτερου.

Ώρα 14:22 Πάντως η Ξάνθη έχει μόλις μια νίκη στους τελευταίους 11 αγώνες της, ενώ έχει ιδιαίτερη δυσκολία στα γκολ. Μάλιστα είναι η ομάδα με τις περισσότερες λευκές ισοπαλίες στην Ευρώπη.

Ώρα 14:26 Στο ματς του πρώτου γύρου η Ξάνθη είχε νικήσει αλλά τα παράπονα της Λάρισας και ιδίως του Κούγια για την διαιτησία ήταν πάρα πολύ έντονα. Αφορμη αυτά ήταν άλλωστε η ανακοινωση που προηγήθηκε

Ώρα 14:29 Δεν έχει ακόμα κόσμο στο AEL FC Arena αλλά έχουμε ακόμα μισή ώρα μπροστά μας

Ώρα 14:34 Θυμίζουμε ότι την ίδια ώρα θα διεξάγονται και τα ματς της Γ’ Εθνικής και μπορείτε να έχετε live ενημέρωση για την εξελιξή τους με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 14:38 Eπισης έχουμε live ενημέρωση στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Έβρου αλλά και της ΕΠΣ Ξάνθης, το τελευταίο live έχει ανοίξει και μπορείτε να το δείτε με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 14:46 Έχουμε ένδεκάδες και για την Ξάνθη ξεκινούν οι Ζίβκοβιτς, Ντίρεσταμ, Κασάδο, Αλμέιδα, Λισγάρας, Κοβάσεβιτς, Καμαρά, Μπαριέντος, Σαρπονγκ, Τζουρίσκοβιτς, Φάκης.

Ώρα 14:49 Στο πάγκο ο Ρασταβατς έχει τους Γκαραβέλη, Κάντα, Σιλά, Χατζητερζόγλου, Μελιόπουλο, Αμορίμ, Μελισσόπουλο.

Ώρα 14:58 Είσοδος των δυο ομάδων και πάμε για την έναρξη της αναμέτρησης.

1′ Εναρξη του αγώνα

8′ Γκολ για την ΑΕΛ! Σουτ του Φατιόν έξω από την περιοχή, δεν μπλοκάρει καλά ο Ζίβκοβιτς και εξ’ επαφής ο Νούνιτς ανοίγει το σκορ. Λάρισα-ΑΟ Ξάνθης 1-0

9′ Κίτρινη στον Αλμέιδα.

20′ Κίτρινη στον Γκόλια.

21′ Γκοοοοοοολ για τον ΑΟΞ! Ο Μπαριέντος από αριστερά εκτελει φάουλ, και με γυριστή κεφαλιά ο Αλμέιδα νικάει τον Κρίστινσον και ισοφαρίζει. Λάρισα-ΑΟ Ξάνθης 1-1

24′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ντιρεστάμ μέσα από την περιοχή έχοντας προωθηθεί για εκτέλεση φάουλ πιάνει το δυνατό σουτ, άουτ η μπάλα!

26′ Πολύ σωστή κίτρινη κάρτα στον Φατιόν για αγκωνιά σε αντίπαλο

31′ Σουτ του Σικάβκα με το αριστερό, ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει

38′ Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα τα τελευταία λεπτά

40′ Δυνατό χτύπημα του Κοβάσεβιτς στον Μπαργκάν σε διεκδίκηση κεφαλιάς

43′ Δυνατό σουτ του Μπαργκάν με το δεξί, πολύ ψηλά η μπάλα

45′ Τέλος ημιχρόνου στη Λάρισα. Χωρίς καθυστερήσεις. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: ΑΕΛ – ΑΟΞ 1-1

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

49‘ Δεξί σουτ του Φατιόν, άουτ από το ύψος της περιοχής

52′ Κίτρινη κάρτα στον Σαρπόνγκ για φάουλ στον Μπαρκάν

54′ Ο Ζίβκοβιτς στη θέση του Γιακιμόβσκι για την ΑΕΛ. Ζιβκοβιτς εναντίον Ζιβκοβιτς στο ματς.

57′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Σαρπόνγκ, μέσα ο Αμορίμ

58′ Κιτρινη στον Αμορίμ. Σπάει ρεκόρ και παίρνει κίτρινη κάρτα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα συμμετοχής επειδή κλώτσησε μακριά τη μπάλα σε πλάγιο άουτ

59′ Δοκάρι η ΑΕΛ. Τεράστια ευκαιρία με τον Νούνιτς να πλασάρει στο δοκάρι! Μόνος από δεξιά ο Σλοβένος έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι

63′ Νέα αλλαγή για την Ξάνθη.Ο Φάκης περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου, στη θέση του ο Μελιόπουλος.

76′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για Ξάνθη. Έξω ο Μπαριέντος μέσα ο Σιλά

77′ Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ από τον Μπαργκάν από αριστερά!

83′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο 21χρονος Νούσιος στη θέση του Μπαργκάν.

88′ Όλα δείχνουν ότι τίποτα δεν θα αλλάξει

90′ Κεφαλιά από τον Φατιόν από εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, άουτ. Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+2′ Διπλή ευκαιρία με τον Καρανίκα για την Λάρισα. Αρχικά έκανε σέντρα, πέρασε κόρνερ η μπάλα, εκτελέστηκε, έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής με το αριστερό αλλά η μπάλα στα περιστέρια…

90+4′ Τέλος της αναμέτρησης. Μία νίκη στα δώδεκα παιχνίδια πλέον ο απολογισμός της Ξάνθης, που μάλλον απομακρύνεται οριστικά από την Ευρώπη αλλά διατηρεί σε απόσταση πίσω της και την ΑΕΛ και δείχνει ότι δεν θα κινδυνεύσει. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΕΛ – ΑΟΞ 1-1