Live: AEK – Πανθρακικός 0-1 (διακοπή)

Μεταδίδει από την Αθήνα ο Γιάννης Γιαγκίνης

– Παρακολουθήστε live από το thrakisports την εξέλιξη της κρίσιμης αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Πανθρακικό για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ο Γιάννης Γιαγκίνης βρίσκεται στο ΟΑΚΑ και μεταδίδει…

Ωρα 18:11   Καλησπέρα από το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Πριν από μια ώρα έφτασε εδώ η αποστολή του Πανθρακικού, βρίσκονταν ήδη αυτή της ΑΕΚ ενώ κόσμος έρχεται διαρκώς για το μεγάλο ματς παραμονής ανάμεσα σε ΑΕΚ και του Κομοτηναίους. Οι «κιτρινόμαυροι» με την πλάτη στον τοίχο, αλλά με τον Τραϊανό Δέλλα στον πάγκο υπολογίζουν ότι περίπου 30.000 οπαδοί τους θα έρθουν για τον αγώνα σήμερα στο ΟΑΚΑ. Και η αλήθεια είναι ότι έξω έχει αρκετό κόσμο που σπεύδει στο γήπεδο….

Ωρα 18:23  Κόσμος έρχεται στο Στάδιο, ενώ μόλις μας έφεραν και τις συνθέσεις.

ΑΕΚ: Αραμπατζής, Γκερέιρο, Φουντας, Φετσης, Πετρόπουλος, Τσουμαγκας, Βλάχος, Ανακογλου, Μπουγαΐδης, Μητρόπουλος, Κουτρουμπής.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κουτσόπουλος, Βαϊρουά, Κασελάν, Παπαδόπουλος, Λουσέρο, Σερφά, Μουνάφο, Μπαϊκαρά, Χρήστου, Σαρακατσάνος, Σκλιοπίδης.

Ωρα 18:40  Μόλις ανακοινώθηκαν οι συνθέσεις και από τα μεγάφωνα του ΟΑΚΑ

Ωρα 18:51  Πανηγυρισμοί στο ΟΑΚΑ για τη νίκη της ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ, που νίκησε 3-2 την Παναχαϊκή περιπλάκοντας τα πράγματα για την Ορεστιάδα

Ωρα 18:55  Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Πάνω από 25.000, ίσως και 30.000 ο κόσμος, που ανάβει καπνογόνα

Ωρα 18:58  Νωρίτερα κατά δύο λεπτά η έναρξη του αγώνα. Πάμε…

1′  Έναρξη του μεγάλου αγώνα.

5′  Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα πέντε λεπτά. Εδώ διακόπτουμε όμως για 15 λεπτά, καθώς υπάρχει στάση εργασίας με απόφαση του ΠΣΑΤ για τις επιθέσεις που δέχονται δημοσιογράφοι στα γήπεδα. Θα τα ξαναπούμε μετά το 20ο λεπτό.

20′  Τέλος στην στάση εργασίας. Τίποτα το ουσιαστικά όσο απουσιάζαμε. Η μόνη αξιόλογη φάση του αγώνα έγινε στο 15′, με τον Γκερέιρο να εκτελεί φάουλ και τον Κουτσόπουλο να αποκρούει στη γωνία του. Μια χαρά αμύνεται για την ώρα ο Πανθρακικός.

Εχουν μάθει και οι δυο ομάδες τα μαντάτα απο την Θεσσαλονίκη, όπου ο Άρης νικά 1-0 την Τρίπολη και τους προσπερνά στην βαθμολογία. Χάνει ο ΟΦΗ από τον Ατρόμητο.

26′  Σχετικά εύκολα κρατά ο Πανθρακικός το μηδέν στην άμυνα, καθώς οι αεκτζήδες δείχνουν πνιγμένοι από το άγχος τους

32′  Κίτρινη κάρτα ο Λουσέρο που συνέχισε και σούταρε αν και οριακά είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

33′  Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για Πανθρακικό. Εκτέλεση φάουλ από δεξιά, κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο πίσω δοκάρι και η μπάλα λίγο άουτ.

38′  Χωρίσ δυσκολία κρατά μέχρι στιγμής το μηδέν στην άμυνα ο Πανθρακικός. Ζήτημα αν έχει ακουμπήσει δυο φορές στον αγώνα την μπάλα ο Κουτσόπουλος.

45′  Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλή θέση, τέσσερα μέτρα μακριά από το ημικύκλιο, αλλά πάνω στο τείχος η μπάλα.

45+3′  Τέλος ημιχρόνου. Αποτέλεσμα ημιχρόνου ΑΕΚ – Πανθρακικός 0-0.

46′  Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου με μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Τσουμάγκα από αριστερά, δεν απομάκρυνε η ομάδα και δύο παίκτες δεν κατάφεραν να πλασάρουν πριν μπλοκάρει ο Κουτσόπουλος.

50′  Πιέζει η ΑΕΚ στο ξεκίνημα της επανάληψης, δέχεται πίεση η άμυνα του Πανθρακικού, ξεσηκώνεται ο κόσμος, αλλά το 0-0 παραμένει.

52′  Πρώτη αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Μίνγκας στη θέση του Βαϊρουά.

60′  Προσπαθεί ο κόσμος να ξεσηκώβσει την ΑΕΚ, αλλά ο Πανθρακικός κρατά στο κέντρο. Μισή ώρα ακόμα…

66′  Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Εξω ο Φέτσης, μέσα ο Ρίκα.

74′  Δεν μπορεί να εκτελέσει κόρνερ ο Πανθρακικός. Κόσμος μπαίνει στο γήπεδο. Χαμός, ό,τι να ναι. Διακοπή στην αναμέτρηση. Ξύλο μεταξύ αεκτζήδων. καπνογονα πέφτουν μέσα. Οι μισοί βρίζουν τους άλλους μισούς….

82′  Μετά από οκτώ λεπτά διακοπής, ξαναρχίζει το ματς.

83′  Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Καραλής στη θέση του Ανάκογλου.

86′   ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. 0-1

ΔΙΑΚΟΠΟΗ. ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ

Ωρα 20:57  Σκηνές απίστευτες μετά το γκολ του Πανιρακικού. Κόσμος μπήκε με λοστάρια και κηνύγησε τους παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής. Ντου από τα ματ. Στα αποδυτήρια οι οπαίκτες. Επίθεση ακριβλώς από πάνω μας, στην σουίτα των παραγόντων του Πανθρακικού. Ο αγώνας έχει φυσικά διακοπεί. Και με αυτά που βλέπουμε, δύσκολα θα ξεκινήσει.

Στο 87′ ο Παπαδόπουλος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μπουγαΐδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γκολ που προκάλεσε την διακοπή του αγώνα μετά από εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ ΣΩΖΕΤΑΙ. Η ΑΕΚ ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΤΑΙ. Μείνετε μαζί μας. Το ματς δύσκολα θα ξαναρχίσει. Πέδτουν δακρυγόνα, δύσκολα μπορούμε να αναπνεύσουμε. Ο κόσμος φεύγει, σχεδόν έχει αδιάσει το γήπεδο αλλά πρέπει να γίνεται χαμός έξω.

Νεώτερα σε λίγο με πλήθος βίντεο, φωτογρασφιών, δηλώσεν. Τα πάντα…