Κύπελλο Ελλάδος: Θρακιώτικες πτυχές στην μεγάλη νίκη του Ηρακλή επί του Πανιωνίου

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Yπό το βλέμμα του Ξανθιώτη παρατηρητή διαιτησίας Θανάση Βέλλιου διεξηχθη στο Καυτανζόγλειο ο πρώτος αγώνας κυπέλλου της προημητελικής φάσης ανάμεσα σε Hρακλή και Πανιώνιο που βρήκε νικητή τον Ηρακλη με σκορ 2-0. Ο ξανθιώτης παρατηρητής παρακολούθησε την απόδοση τις διαιτητικής τριπλέτας των Κουτσιαύτη (Άρτας), Πασχαλίδη (Ηπείρου) και  Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), που πάντως δεν είχε προβλήματα.

Ο Ηρακλής έφτασε δίκαια στη νίκη, αφού εκμεταλλεύθηκε τις αλλαγές με τις οποίες παρέταξε την ομάδα του ο Μαρίνος Ουζουνίδης στο “Καυτανζόγλειο”, απέναντι σε έναν πλήρη Ηρακλή. Μάλιστα οι “κυανέρυθροι” “έχασαν” μόλις στο 7ο λεπτό τον (εβρίτη) Μανώλη Σιώπη, ο οποίος τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Κόρμπο να περνάει στην θέση του.

Αυτή ήταν η κομβική στιγμή του ματς, αφού ο Κόρμπος ήταν εκείνος που πέτυχε το πρώτο γκολ σε βάρος της ομάδας του. Μετά από όμορφη συνεργασία του Τσιλιανίδη και του Πουρτουλίδη, ο δεύτερος έκανε την σέντρα με την μπάλα να κοντράρει στον Κόρμπο και να καταλήγει στα δίχτυα στο 15ο λεπτό του αγώνα.

Στο 74ο λεπτό ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, Ρομάνο, εκτέλεσε άψογα ένα φάουλ από την γωνία της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Για την ομάδα του Πανιωνίου ο Ουζουνίδης χρησιμοποίησε και τον μέχρι προ διμήνου παίκτη του Πανθρακικού Νίκο Καθάριο.

Ουσιαστικά οι φίλαθλοι είδαν έναν Ηρακλή από τα παλιά  στο “Καυτανζόγλειο”, ενώ ο Πανιώνιος έδειξε να μην “καίγεται” πολύ γι’ αυτό το ματς. Άλλωστε, όπως προαναφέρθηκε, ο Ουζουνίδης παρέταξε με πολλές αλλαγές την ομάδα του θέλοντας να δώσει “ανάσες” σε ποδοσφαιριστές του ενόψει της “μάχης” που δίνει στην Super League.