Ξανά η Ξάνθη νικήτρια του Πανθρακικού στο φιλικό Ελ Θράκικο

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου μεταξύ… συγγενών και φίλων (αφού είναι ζήτημα αν βρέθηκαν πάνω από 100-150 άτομα στο γήπεδο) η Ξάνθη νίκησε με 2-1 τον Πανθρακικό, στο φιλικό Ελ Θράκικο που διοργανώθηκε με την ευκαιρία της διακοπής του πρωταθλήματος λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής Ομάδας.

Στο 40’ και μετά από σέντρα από αριστερά, ο Σπύρος Βάλλας πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καρίμ Σολτάνι με νέα κεφαλιά σημείωσε το 1-0. Στην συνέχεια ο Πανθρακικός σκόραρε με τον Τζάνη αλλά το γκολ ακυρώθηκε σαν off side ενώ στο 45’ το αριστερό πλασέ του Σολάρι βρήκε το δοκάρι του Κουτσόπουλου στις καλύτερες στιγμές του α’ μέρους.

Στην επανάληψη ο Τσαμούρης στο 50’ αστόχησε με προβολή από κοντά ενώ στο 70’ το σουτ του Σουάρεζ Εστράδα κόντραρε σε αμυνόμενο. Στο 74’ ο Ισπανός επιθετικός της Skoda Ξάνθη νικήθηκε στο τετ α τετ από τον τερματοφύλακα. Στο 78’ όμως μετά από κόρνερ του Σουάρεζ Εστράδα, ο Γούτας πήδηξε πιο ψηλά και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 85’ ο Σουάρεζ πλάσαρε άστοχα στο νέο τετ α τετ μετά από πάσα του Νάκα ενώ στο 87’ ο Ζεκίνια διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι προπονητές των ομάδων είχαν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν μετρούν ως τώρα πολλά λεπτά στην Super League.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ραϊνερ Μάουερ): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Παΐτο, Βάλλας, Χοσέμι, Ντιέ, Φλίσκας, Μάνταλος, Μαρίν, Σολτάνι, Σολάρι. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι Τσέμα, Γούτας, Ράνος, Τσιάρας, Εστράδα.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ακης Μάντζιος): Κουτσόπουλος, Παπαγεωργίου, Μίκουλιτς, Σκλιοπίδης, Ζοσέ, Μπαϊκαρά, Καθάριος, Πόποβιτς, Μερίνο, Τζάνης, Χασομέρης. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Σεϊδαν, Ζδράβος, Τριανταφύλλου, Ζεκίνια, Κατσικοκέρης και Χρήστου.