Κρητική καταιγίδα ο ΟΦ(Η)ις δάγκωσε τετράκις τον αδιάφορο Πανθρακικό!!!

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

– Μπορεί 24 ώρες νωρίτερα η δυνατή βροχή και η καταιγίδα να στάθηκαν αφορμή για να αναβληθεί το παιχνίδι για σήμερα, όμως και σήμερα για 90 λεπτά στο γήπεδο είχε καταιγίδα. Η ομάδα του ΟΦΗ, των χιλίων προβλημάτων και των 14 παικτών στην αποστολή, ήταν καταιγιστική και κέρδισε με 0-4 τις φανέλες του Πανθρακικού, καθώς οι παίκτες δεν μπήκαν καθόλου να παίξουν αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα όλων το μυαλό βρισκόταν στο παιχνίδι με το Λεβαδειακό που διεξάγεται το Σάββατο και ουσιαστικά βρίσκεται και με τα δύο πόδια στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του ΟΦΗ μπήκαν από την αρχή του αγώνα δυνατά και σε διάστημε 11 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν τρία τέρματα. Στο 19′ ο Λαμπρόπουλος εκμεταλεύτηκε λάθος πάσα του Αράμπα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, πήρε την μπάλα και προχώρησε ανενόχλητος μέχρι έξω από τη μεγάλη περιοχή όπου σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη και να καταλήγει στα δίχτυα. Οι κρητικοί δεν σταμάτησαν όμως εκεί. Στο 27′ ο Μερεμπασβίλι πήρε την μπάλα και με όμορφη ατομική προσπάθεια και αριστερό σουτ έκανε το 0-2. Πριν κοπάσουν όμως οι πανηγυρισμοί των παικτών του ΟΦΗ έγινε το 0-3. Στο 30′ Ο Τζόρτζ βγήκε στην αντεπίθεση, τσίμπησε την μπάλα προ του Πασχαλάκη που είχε βγει έξω από τη μεγάλη περιοχή για να προλάβει και να διώξει την μπάλα και σε κενή εστία έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, αναγκάζοντας του φίλους του Πανθρακικού που ήταν στο γήπεδο να χειροκροτήσουν. Ο Πανθρακικός αντίθετα στα πρώτα 45 λεπτά είχε δύο εκτελέσεις φάουλ, μία με τον Ποτουρίδη που έφυγε άουτ και μία με τον Μεχία (που μπήκε αλλαγή στη θέση του Λίτσκα που τραυματίστηκε) που κατέληξε στην αγκαλιά του Λόρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός μπήκε με διάθεση, όμως στο 57′ έγινε το 0-4. Ο Κουτσιανικούλης με ωραία προσπάθεια από τα δεξιά πέρασε δύο παίκτες του Πανθρακικού, σέντραρε συρτά στη μικρή όπου πετάχτηκε ο Τζόρτζ και με ευθύβολο σουτ πέτυχε το δεύτερο δικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Ο Πανθρακικός δύο λεπτά αργότερα θα μπορούσε να μειώσει, όμως το σουτ του Ηλιάδη έξω από τη μεγάλη περιοχή πετάχτηκε και έδιωξε ο Λόρια σε κόρνερ. Από εκεί και μετά είχαμε ένα παιχνίδι κέντρου, με τους παίκτες των δύο ομάδων να περιμένουν απλά τη λήξη της αναμέτρησης και τον Αράμπα στο 87′ να χάνει μία μεγάλη ευκαιρία, όταν σούταρε από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Λόρια μπλόκαρε σταθερά.

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης  Βοηθοί:Γιώργος Καλφόγλου, Γιώργος Πασχάλης

Πανθρακικός (Ρόκα): Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Φραγκούλης, Λίτσκας (6′ Μεχία), Ζδράβος, Ψάλτης, Χασομέρης (63′ Κάσες), Ηλιάδης, Γκουτσίδης, Αράμπα.

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Λόρια, Δαμιανάκης, Μονιάκης, Κουτσιανικούλης, Τζόρτζ, Ροβίθης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μερεμπασβίλι (75′ Μαραθιανός), Μπολάκης, Φαζός.