Αδίκησε τον εαυτό της η Ξάνθη! Απειρία και διαιτητής χάρισαν το διπλό στην Σταντάρ…

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Δημήτρης Καλτέκης

–  Ούτε το πέμπτο εντός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι έφερε την πολυπόθητη νίκη στην Ξάνθη. Η Σταντάρ Λιέγης δεν ήταν ανώτερη από την ομάδα της Θράκης, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες των Ξανθιωτών αλλά και την εύνοια του διαιτητή και πήρε τη νίκη 2-1 μέσα στα Πηγάδια, που την φέρνει μία… ανάσα από τα play offs του Europa League. Για να προκριθεί πλέον η Skoda απαιτείται να πετύχει τουλάχιστον δύο τέρματα μέσα στο Βέλγιο και φυσικά να κερδίσει.

Αν και η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου παρουσιάστηκε διαβασμένη απέναντι στην ομάδα του Βελγίου, βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από εντυπωσιακό σου τουτου Μπιά στο 18’. Παρόλα αυτά, οι Ξανθιώτες κατάφεραν να συνέλθουν, έφεραν το ματς στα ίσια με την γκολάρα του Ντιέ στο 36’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έκαναν εκρηκτική εκκίνηση στο δεύτερο μέρος χωρίς όμως να πετύχουν τέρμα, είδαν την Σταντάρ να χάνει πέναλτι με εντυπωσιακή επέμβαση του  Κυριακίδη αλλά… δεν. Η αποβολή του Μπέρτου στο 69’ οδήγησε στην καράρρευση και κάπως φυσιολογικά μετά από αυτήν, ήρθε το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων στο 74’ με τον Σιμά, που κάνει εξαιρετικά δύσκολη την υπόθεση της ρεβάνς.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο  στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να… μετρήσουν τον αντίπαλο και τους τομείς που θα έπρεπε να χτυπήσουν για να φτάσουν με αξιώσεις σε κάποιο γκολ. Ωστόσο η Σταντάρ ήταν αυτή που βρήκε πρώτη το δρόμο προς την αντίπαλη εστία και ο Μπιά με ένα πολύ όμορφο πλασέ, έξω από την περιοχή, στο 18’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γκι Λουζόν. Μάλιστα, οι Βέλγοι μετά το τέρμα που σημείωσαν ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασαν σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 23’ όταν ο Εζεκιέλ δεν κατάφερε να κάνει την προβολή σε κενή εστία και σε δεύτερο χρόνο ο Ντε Καμάργκο δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Από την στιγμή που η Skoda Ξάνθη κατάφερε να αντέξει το… κύμα επίθεσης της Σταντάρ, ανέβασε την απόδοσή της και αναζήτησε ένα τέρμα πριν το ημίχρονο, ούτως ώστε να πάει με περισσότερες ελπίδες στα αποδυτήρια. Τα κατάφερε στο 36’ με τον Ντιέ, ο οποίος εκτέλεσε απ’ ευθείας το φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Καβασίμα, που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Εντυπωσιακό και άκρως θεαματικό γκολ, πανηγυρίστηκε δεόντως. Οι Βέλγοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το δυνατό σουτ του Σισέ στο 39’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Κυριακίδη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 1-1 στα αποδυτήρια της «Skoda Ξάνθης Arena». Αλλά με την Ξάνθη πλέον να έχει την ψυχολογία με το μέρος της και τον κόσμο, που ήταν αρκετός έπειτα από πολλά χρόνια στα Πηγάδια, να έχει ξεσηκωθεί.

Κάπως έτσι, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και αναζήτησε το τέρμα που θα της έδινε το προβάδισμα, ωστόσο, στο 50’ ο Μαρσελίνιο πήρε τον… τίτλο του μοιραίου της αναμέτρησης, καθώς βγήκε στην αντεπίθεση, βρέθηκε απέναντι στον Καβασίμα, αλλά το πλασέ που έκανε σταμάτησε στο κορμί του πεσμένου πορτιέρο της Σταντάρ. Ήταν ίσως το ένα σημείο που έκρινε τον αγώνα. Μάλιστα, τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν χειρότερα για την Ξάνθη δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Κομεσίδης υπέπεσε σε πέναλτι στον Εζεκίελ (αυστηρό), αλλά ο Κυριακίδης έδωσε μία ακόμα… ευκαιρία στους Ακρίτες, αποκρούοντας την εκτέλεση του Μπιά.

Κι ενώ η Ξάνθη έδειχνε πως είχε το μομέντουμ της αναμέτρησης, τα νεύρα των παικτών του Νίκου Καραγεωργίου, αλλά και η απερισκεψία του Μπέρτου να δεχθεί πρώτη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία σε μαρκάρισμα στον Μαρσελίνιο στο 53’ και δεύτερη κίτρινη, δηλαδή κόκκινη κάρτα στο 69’ για φάουλ στην μεσαία γραμμή, έγειραν την… πλάστιγγα προς την ομάδα της Λιέγης. Το «συγκρότημα» του Γκι Λουζόν έδειξε ψύχραιμο στην επίθεση, πίεσε για το τέρμα που θα του έδινε τον πρώτο λόγο και τα κατάφερε στο 74’ με τον Σιμά, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ και διαμόρφωσε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά, οι Θρακιώτες  προσπάθησαν να πετύχουν το τέρμα που θα μεγάλωνε τις ελπίδες τους για τον επαναληπτικό, ωστόσο, στο 90’ το γυριστό σουτ του Μαρίν, έπειτα από φάση διαρκείας, πέρασε άουτ.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Κυριακίδης, Παΐτο, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης, Μάνταλος, Ντιέ.

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ (Γκι Λουζόν): Καβασίμα, Ιαντόλι, Οπαρέ, Τσίμαν, Αρσλάναγκιτς, Μπουλό, Σισέ, Μαρκέ, Μπιά, Ντε Καμάργκο, Εζεκίελ.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ, ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΤΟ THRAKISPORTS, ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΤΟ THRAKI PHOTO AGENCY ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΜΑΘΕΤΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΤΕΛΟΣ, ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΤΟΜΑΣ ΡΑΝΤΖΙΝΣΚΙ ΣΤΑ ΠΗΓΑΔΙΑ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ  ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ